P0005 Yakıt Kesme Valfi “A” Kontrol Devresi/Açık

P0005 yakıt kesme valfi “A” kontrol devresi açık hata kodu genel olarak tüm marka ve modellerde aynı sorunu işaret ediyor olmasına rağmen bazı araç türlerinde farklı arızayı gösteriyor olabilir. Bu sebeple aracınızda P0005 hata kodu varsa mutlaka aracınızın servis el kitabına bakın.

P005 ariza kodu

Aracınızla seyir halindeyken ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman cut-off sistemi devreye girer. Bu sistemin amacı özellikle yokuş aşağı giderken motorun çalışması için gerekli olan gücü, aracın kendi ağırlığından sağlamasıdır. Bu sırada motora gönderilen yakıt tamamen kesilir ve otomobil sıfır yakıt tüketimi ile ilerler. Ne zaman gaz pedalına basarsanız tekrardan yakıt gönderilmeye başlar ve bu durum sürekli olarak devam eder.

P005 Hata Kodu Ne Anlama Geliyor : P005 arıza kodu anlamı nedir diye soracak olursak. Yukarıda açıkladığımız durumu sağlayan bir yakıt kesme solenoidi bulunmaktadır. Motor kontrol ünitesi (ECU) yakıt pompası yakıt kesme solenoidinde bir arıza tespit ederse P005 Yakıt Kesme Valfi “A” Kontrol Devresi/Açık (Fuel Shutoff Valve “A” Control Circuit/Open) hata kodunu verecektir.

P0005 Arıza Kodu Belirtileri

  • Arabanın motoru hiç çalışmıyor
  • Motor arıza ışığı yanıyor
  • Motorda tekleme var

P0005 Arıza Kodu Nedenleri

  • Yakıt pompası arızalı olabilir.
  • Yakıt pompası solenoidi arızalı olabilir
  • Yakıt hattında tıkanıklık olabilir
  • Motor kontrol ünitesi (ECU) arızalı olabilir.
  • Yakıt kesme solenoid kablolarında bir kısa devre, kopma veya açıklık.

P0005 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözüm Adımları

Aracınızda motor arıza lambası yandıktan sonra bilgisayara bağladığınızda öncelikle P0005 hata kodunun yanında hangi OBD-2 kodlarını verdiğine bakın. Eğer başka bir kod varsa öncelikle onun çözümüne bakmalısınız. Ardından yakıt filtresi ve pompasının doğru çalıştığından emin olun. Yakıt hattında bir kaçak varsa ve arabanın içinde benzin kokusu duyuyorsanız mutlaka sorunun kaynağını bulun. Tüm bunlar tamamsa solenoid kablolarını gözle kontrol edin. Kablolarda bir soyulma, kopma, açıklık veya kısa devreye neden olacak şeyler varsa mutlaka elektrik tesisatını değiştirin. Tüm bunları yapmanıza rağmen sorun düzelmiyorsa yakıt kesme solenodini değiştirmeniz gerekecektir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top