P0090 Arıza Kodu – Yakıt Basınç Regülatörü 1 Kontrol Devresi Hata Kodu

P0090 arıza kodu ne anlama geliyor, P0090 arıza kodu anlamı nedir ve nasıl düzeltilir soruların yanıt arayacağız.  Bu hata kodu genel bir sorun olmasına rağmen bazı marka ve modellerde farklı bir arızayı işaret ediyor olabilir. Bu sebeple aracınızda P0090 arıza kodu varsa mutlaka otomobil marka ve modeline uygun olan servis kitabına bakın. 

P0090 ariza kodu

Günümüz otomobillerinde ve yaklaşık 30 yıldan bu yana bilgisayar sistemi kullanılmaktadır. Bu sisteme motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. ECU, motoru ve bileşenlerini sürekli olarak kontrol eder. Yakıt basınç regülatörü kontrol edilen parçalardan bir tanesidir. Elektronik yakıt basınç regülatörü ECU tarafından kontrol edilir. Bu regülatör bir valf görevi görür. Bu valfi yönlendirilen bir motor kontrol etmektedir. Enerji sağlaması için akü voltajı ve toprak sinyaline ihtiyaç duyulur. Elektronik yakıt basınç düzenleyici servo motora voltaj uyguladığında valf küçük aralıklarla açılır ve yakıt basıncı yükseltilir. Bunu tıpkı evimizdeki musluk gibi düşünebiliriz. Musluğu ne kadar çevirirsek suyun akışı o kadar artacağı gibi, regülatör açıldıkça gelen yakıtın miktarı da değişir.

Yakıt basınç sensörünün yeri genellikle yakıt enjektörlerine gelen hortum hattında bulunur. Yakıt basınç regülatörü ile sensörü genellikle ayrı elektrik devreleri kullanırlar. Ancak bazı araçlarda tek devreye bağlıdır.

P0090 Arıza Kodu Anlamı : ECU, sensörden ve regülatörden gelen verileri sürekli olarak hesaplar. Buna göre aracın yakıt dağıtımı ve ateşlemesini ayarlar. Regülatör kontrol edilirken ECU, devrede bir açıklık tespit ederse P0090 Yakıt Basınç Regülatörü 1 Kontrol Devresi (P0090 Fuel Pressure Regulator 1 Control Circuit Open) hata kodunu verir.

Yakıt Basınç Regülatörü
Yakıt Basınç Regülatörü

P0090 Arıza Kodu Belirtileri

Aşırı yüksek yakıt basıncı otomobilde çok ciddi sorunlara neden olabilir. Özellikle motorda yakılmadan egzoz sistemine gönderilen yakıt katalitik konvertörün tıkanmasına sebep olacaktır. Ancak genel olarak şu belirtileri verir.

 • Motorun geç çalışması
 • Egzozdan zengin karışım nedeniyle siyah duman çıkması
 • Yakıt tüketiminin artması
 • Arabanın içine yakıt kokusu gelmesi
 • Motor arıza lambasının yanması
 • Katalitik konvertör arıza ışığının yanması

P0090 Arıza Kodu Nedenleri

 • Yakıt basınç regülatörü kontrol devresinde kablo aşınması, kısa devre veya açıklık
 • Yakıt basınç regülatörü arızası
 • ECU programlama hatası
 • Yakıt hattında tıkanıklık olması
 • Yakıt pompasının arızalanması ve buna bağlı olarak yakıt debisinin değişkenlik göstermesi

P0090 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Öncelikle yapmanız gereken ilk şey regülatörün hemen üstünde bulunan kabloları kontrol etmektir. Özellikle kablolarda bir açıklık, soyulma ve kopma gibi şeyler çok olasıdır. Çünkü motorun sıcaklığı regülatör tesisatına zarar vermeye meyillidir. Daha sonra yapmanız gereken şey diyagnostik tekniğine geçmektir. Aracınızı OBD-2 arıza kodları bulunan bir bilgisayara bağlayın ve P0090 hata kodunun yanında başka kodlar var mı diye tarayın. Mümkünse çıkan diğer kodları tamir edin ve silin. Eğer kod hemen siliniyorsa, regülatöre voltaj ile şasi kontrolü yapın. Ayrıca regülatörün sigortalarının sağlam olduğunu test edin. Eğer hata kodunu vermeye devam ediyorsa sorun regülatörde demektir. Bu durumda değiştirmeniz gerecektir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir