P0100 Arıza Kodu – Hava Akışmetre (MAF) Devre Arızası Hata Kodu

Kütle hava akış metre yani MAF sensörü devre arızası ne anlama geliyor? P0100 arıza kodu anlamı nedir? P0100 arıza kodu nasıl düzeltilir? Bu yazımızda kütle hava akışmetre yani MAF sensörü devresi arızası kodu hakkında bilgi vereceğiz. P0100 arıza kodu kütle hava akış sensörü (MAF) bulunan araçlar için genel bir OBD-2 arıza kodudur. Genelde tüm araçlarda aynı sorunu işaret eder. Ancak bazı marka ve modellerde farklı bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu sebeple aracınızda P0100 hata kodu varsa mutlaka aracınızın servis kitabına bakmanız gerekmektedir.

P0100 ariza kodu

1996 yılından itibaren bilgisayar teknolojisi otomobillerde kullanılmaya başladı. Otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını kontrol eden bir bilgisayar sistemi olan motor kontrol ünitesi (ECU), hemen her parçada bulunan sensörleri izleyerek motorun en verimli ve performanslı şekilde çalışmasını yönetmektedir. Motora alınan yakıttan, ateşleme sistemi zamanlamasına ve hava miktarını ayarlamaya kadar pek çok sensörden faydalanıldı. Bu sensörlerden bir tanesi de kütle hava akış metre yani MAF sensörüdür. MAF sensörünün görevi motora emilen havanın debisini ölçerek, ona göre yakıt miktarının ayarlanmasına ve ateşleme zamanlamasının düzenlenmesini sağlamak için ECU’ya bilgi vermektedir.

P0100 Arıza Kodu Ne Anlama Geliyor : Elektrikli her şeyde olduğu gibi MAF sensörü de bir voltaj ile çalışmaktadır. ECU’dan MAF sensörüne 1.5 ile 5 volt arasında bir elektrik sinyali gönderilir. Bu sinyal havanın debisine göre değişiklik gösterir. Örneğin araba rölantide çalışırken 1.5 volt, en yüksek devirde çalışırken 5 volt arasındadır. Bunu bir devre yardımıyla algılar. Ancak ECU, MAF sensörü devresinde bir sorun olduğu tespit ederse P0100 Hava Akışmetre (MAF) Devre Arızası Hata Kodu (MAF Circuit Malfunction) verir.

P0100 Arıza Kodu Belirtileri

  • Her sensör arızasında olduğu gibi motor arıza ışığı yanar
  • Egzozdan siyah duman çıkar.
  • Motor özellikle sabahları zor çalışabilir
  • Rölantide dalgalanma olabilir.
  • Motor titreşimli ve sesli çalışabilir.
  • Yakıt tüketiminde artış görülebilir.

P0100 Arıza Kodu Nedenleri

Hava akış metre tıkalı veya kirli olabilir.

  • MAF sensörünün kendisi arızalı olabilir.
  • MAF sensörü kablolarında bir kopma, kısa devre olabilir.
  • MAF sensörü sıcaklık sensörü arızalı olabilir.
  • Motor hava emiş hortumlarında bir sızıntı, çatlak veya kopma olabilir.

P0100 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

MAF sensörünün yeri motora hava getiren büyük hortumun hemen ortasında yer alır. MAF sensörünü bulduktan sonra, sensöre gelen tüm kablo ve bağlantı konektörlerini iyice kontrol edin. Tüm kabloların sağlam olduğundan emin olun. Daha sonra motora hava giriş hortumlarını kontrol edin. Gerekirse bir köpüklü su kaçak olup olmadığına bakın. MAF sensörünü yerinden çıkartın ve basınçlı havayı uzaktan tutarak temizleyin. MAF sensörü ile ilgili arızaların en çok verilmesinin sebebi tıkanması ve kirlenmesidir. Hava filtresinin temiz olduğundan muhakkak emin olmasınız. MAF sensörünü temizlerken, MAF temizleyici sprey kullanmanız çok daha fazla işinize yarayacaktır. Bazı hava hortumlarının içinde bir tel süzgeç bulunmaktadır varsa tıkalı olmadığından emin olun. Bunları yaptıktan sonra aracınızı bilgisayara bağlayıp P0100 hata kodu ile birlikte başka bir arıza verip vermediğini kontrol edin. Eğer başka bir arıza varsa ilk olarak onların tamir yoluna gidin. Eğer her şey tamamsa son olarak kütle hava akış sensörünü değiştirmeniz gerekecektir. Şunu asla unutmayın MAF sensörü motorun çalışması için gerekli en önemli sensörlerden bir tanesidir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top