P0110 Emme Havası Sıcaklık Sensörü (IAT) Devre Arızası Kodu

P0110 arıza kodu tüm marka ve modellerde aynı soruna işaret ediyor olsa da bazı araçlarda farklı bir arızayı gösterebilir. Bu sebeple aracınızda P0110 diyagnostik kodu varsa mutlaka aracınızın servis el kitabına bakın.

P0110 ariza kodu

Otomobil teknolojisi geliştikçe araçların kontrol mekanizmaları da gelişmektedir. Hatta motora emilen havanın sıcaklığı bile ölçülür. Bu parçaya ise emiş havası sıcaklık sensörü (iat) adı verilir. IAT’nin görevi motora çekilen hava sıcaklığını belirleyerek motor kontrol ünitesine (ECU) bilgi vermektedir. ECU’da buradan aldığı verilerle motor üzerinde bulunan diğer sensörleri karşılaştırır. Bu sayede yakıt dağıtımı ve ateşleme zamanlaması ayarlanır.

P0110 Arıza Kodu Anlamı: IAT (Emme Havası Sıcaklığı) sensörü, motora emilen havanın sıcaklığını ölçüp okuduğu değerleri motor beynine ileten basit bir temistör yani sıcaklık ölçerdir. IAT’nin yeri genelde motora hava giriş olan hatların üzerinde yer alır. Genelde hava hortumları üstünde yer alıyor olsa da bazı marka ve modellerde emme manifoldunun hemen üstünde yer alır. Çalışma prensibi ise basittir. ECU’dan IAT’ye bir elektrik enerjisi gönderilir. IAT’de havanın sıcaklığına göre farklı değerlerde dönüş voltajı ile besleme yapar. Bu voltaj 1.5 ile 5 volt arasında olmalıdır. İAT elektrik ile çalışan bir sensör olduğu için basit bir kablolama ve elektrik devresi barındırır. ECU, sensörden gelen verilerin tutarsız olduğunu fark ederse öncelikle elektrik devresini kontrol eder. Eğer devrede bir sorun algılanırsa P0110 IAT (Emme Havası Sıcaklık) sensörü devre arızası (P0110 IAT Sensor 1 Circuit Malfunction) hata kodunu verir.

Emiş Havası Sıcaklık Sensörü (İAT)
Emiş Havası Sıcaklık Sensörü (İAT)

P0110 Arıza Kodu Belirtileri

Her sensör arızasında olduğu gibi motor arıza lambası yanacaktır. Bunun dışında başka belirti çoğu zaman görülmez. Ancak nadiren de olsa motorda tekleme, gürültülü çalışma ve yakıt tüketiminin artması gibi belirtileri gösterebilir.

P0110 Arıza Kodu Nedenleri

  • IAT sensörü yerinden çıkmış olabilir.
  • İAT sensörü arızalı olabilir.
  • Sensör kablolarında bir kopma, kısa devre veya açıklık olabilir.
  • IAT topraklama devresi arızalı olabilir.
  • Nadiren de olsa ECU (beyin) programlama hataları olabilir.

P0110 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözüm Adımları

Öncelike IAT sensörünün yerinde takılı olduğundan emin olun. Eğer sağlam duruyorsa sensöre gelen kabloları görsel olarak inceleyin. Çünkü kablolarında bir kısa devreye neden olabilecek kopma olabilir. Ayrıca basınçlı bir hava ile üstündeki kirlenmeyi temizleyin. Tüm bunları yapmanıza rağmen sorun çözülmüyorsa sensörü değiştirmeniz gerekecektir. Emiş havası sıcaklık sensörü tamir edilemeyen bir parçadır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top