P0200 Yakıt Enjektör Devresi Arızası – Arıza Kodu

P0200 arıza kodu enjektörlü yakıt sistemine sahip otomobiller için geçerli bir hata kodudur. Genel olarak tüm marka ve modellerde yanı arızaya işaret ediyor olsa da nadiren bazı araçlarda farklı bir arızayı gösterebilir. Bu sebeple aracınızda P0200 arıza kodu varsa mutlaka önce servis kitabına bakmalısınız.

p0200 ariza kodu

Eskiden araçların motorunda yakıt dağıtımı olarak karbüratörlü sistem kullanılırdı. Bu sistemde yakıt ve hava karbüratörde karıştırılır ve motora gönderilirdi. Ancak teknoloji geliştikçe enjeksiyon sistemine geçiş yapılmaya başladı. Hava direk yanma odasına gönderilirken enjektörlerde yakıt moleküllerini püskürtmeye başladı. Böylelikle aracın motorun en düşük yakıt ile en yüksek verim alınmaya başladı. Enjektörler ise elektrikli bir devre tarafından kontrol edilen parçalardır. Bir otomobilin motorunda silindir başına bir enjektör bulunmaktadır. Enjektörler ise motor kontrol ünitesi (ECU) veya güç kontrol modülü (PCM) tarafından yönetilmektedir. Buna yakıt ayarlanması adı verilmektedir. Aracın ihtiyacı kadar olan yakıtı beyin algılar ve enjektör devresine elektrik sinyali gönderir. Bu göre yakıt dağıtımının seviyesi belirlenmiş olur. Mesela rölantide çalışan bir motor ile son gaz çalışan bir motorun yakıt seviyesi aynı değildir.

P0200 Arıza Kodu Anlamı: P0200 hata kodu ne anlama geliyor diye soracak olursanız. ECU bir elektrik anahtarı sayesinde her bir enjektöre topraklama akımı gönderir. Ayrıca her enjektörün kendi elektrik devresi olduğu için ayrı ayrı kontrol eder. ECU tarafından kapalı komutu verildiğinde, ECU geri dönüş sinyali için en yüksek voltaj gelmesini bekleri. Tersi durumda ise voltajı düşük görmek ister. Eğer bu şartlar sağlanmıyorsa aracınızda P0200 enjektör devresi arızası (P0200 Fuel Injector Circuit Malfunction) arıza kodunu verir.

Benzinli Motor Yakıt Enjektörleri
Benzinli Motor Yakıt Enjektörleri

P0200 Arıza Kodu Belirtileri

 • Her arızada olduğu gibi gösterge panelinde motor arıza lambası (check engine) ışığı yanar
 • Rölantide dalgalanma olabilir.
 • Gaz verince motor teklemesi olabilir.
 • Tekleme ile ilgili arıza kodları olabilir.
 • Motor performansında düşme görülebilir.
 • Özellikle sabahları motorun çalışması zor olabilir.
 • İlk çalıştırmada motordan vuruntu sesi ile birlikte egzozdan siyah duman çıkabilir.

P0200 Arıza Kodu Nedenleri

 • Tıkalı ve kirli enjektörler
 • Enjektör kablolarında bir kısa devre veya kopma
 • ECU arızası
 • Kötü yakıt kullanımı
 • Enjektör devresinde hatalı topraklama

P0200 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Eğer aracınız P0200 Yakıt Enjektör Devresi Arızası kodunu veriyorsa ilk olarak yapmanız gereken şey bir enjektör temizleyici alarak aracınızda kullanmanızdır. Çünkü en büyük sorumlusu tıkalı enjektörlerdir. Eğer bundan eminseniz enjektörleri söktürüp püskürtme hacmine bakmanız gerekmektedir. Bunun için bir pompacıdan yardım almanız gerekecektir. Daha sonra enjektörlere gelen kabloları görsel olarak inceleyin. Bir kopma, kısa devre veya kablolarda soyulma olup olmadığına bakın. ECU’dan enjektörlere gelen fişleri sökün ve marşa basın. 5 voltluk bir elektrik akımı geldiğinden emin olun. Eğer tüm bunlara rağmen düzelmiyorsa enjektör devrelerini değiştirmeniz gerekecektir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top