Peugeot 301 Arıza Lambaları Anlamları | 301 Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamı

Ülkemizin en çok satılan otomobil marka ve modellerinden bir tanesi olan Peugeot 301 arıza lambaları ne anlama geliyor. Peugeot 301 arıza, uyarı ve ikaz ışıkları anlamları nelerdir? Peugeot 301’in gösterge panelinde yanan her işaret ve ışığın anlamına bakacağız.

Peugeot 301 ilk olarak 2012 yılında satılmaya başlamış ve hâlâ  daha satılan Türkiye’nin en çok satılan ucuz otomobillerinden bir tanesidir. 301 satışlarının bu kadar başarılı olmasının sebebi aracın düşük yürütme maliyetidir. Üzerinde aslında hiçte fena seviyede donanım bulunmaktadır. Her araçta olduğu gibi 301’in gösterge tablosunda her şeyi gösteren uyarı ve ikaz ışıkları vardır. Ancak her yanan işaret bir arızayı göstermez. Bazen, bazı özellikler aktif olduğunda bunu göstermek için ikaz lambası yanar. Ancak aracınızda bir arıza olduğu zamanda gösterge panelinde bunu gösteren işaretler vardır. Eğer Peugeot 301 aracınızın gösterge panelinde hangi uyarı ve ikaz lambası ne anlama geliyor bilirseniz aracınıza daha iyi hakim olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Dacia Logan Arıza Lambaları Anlamları

Peugeot 301 Arıza Lambaları, Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

1- Peugeot 301 Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı (Dizel 1.5 HDi)

dacia logan dci kizdirma bujisi uyari isigiPeugeot’un dizel motoru hdi olarak bilinmektedir. Her dizelde olduğu gibi çalışmadan önce yanma odasında bulunan hava ve yakıtın ısıtılması gerekir. Bu işlemi yerine getiren parça ise ısıtma bujisidir. Aracınızın kontağını bir tur çevirdiğinizde bu gördüğünüz işaret yanar. Marşa kızdırma bujisi ışığı söndükten sonra basmalısınız. Eğer motor çalışırken yandığını görüyorsanız kızdırma bujilerinde bir arıza var demektir.


2- Peugeot 301 El Freni Çekili Uyarı Işığı

el freni cekili peugeot 301Gerçek adı park freni ancak Türkiye’de el freni olarak adlandırılan bu sistem aracınız hareket etmediği anlarda sabit kalmasını sağlayan bir sistemdir. Aracınızda el freni çekili iken hareket etmeniz imkansızdır. Çünkü tekerler kilitli şekildedir. Aracınızın gösterge panelinde kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti görüyorsanız el freni çekili demektir.


3- Peugeot 301 Fren Pedalına Basın Uyarı Işığı

fren pedalina basin uyari isigi peugeot 301Otomatik vites 301 aracınızın gösterge tablosunda sarı renkli pedala basan ayak işareti görüyorsanız bu size frene basmanız yönünde bir ikaz lambasıdır. Bu işaretin anlamı motoru çalıştırmak için frene basın olabilir. Veya elektrikli el frenini indirmek için fren pedalına basmanız gerektiği yönünde dikkatinizi çekmek için bu uyarı ışığı yanacaktır.


4- Peugeot 301 ECO Yazısı Uyarı Işığı (Start-Stop)

eco start stop peugeot 301Peugeot 301’in bazı donanım paketlerinde start stop sistemi bulunmaktadır. Bu sistem aracın içinden bir düğme ile aktif veya pasif edilebilir. ECO sistemi çalışırken aracınızla durduğunuzda motor duracaktır. Ancak bir pedala bastığınızda motor yeniden çalışır. Sistemin aktif olduğunu göstermek için gösterge tablosunda yeşil renkli ECO yazısı göreceksiniz.


5- Peugeot 301 Yolcu Hava Yastığı (Passenger Airbag) Kapalı Uyarı Işığı

yolcu hava yastigi kapali uyari isigi peugeot 301Aracınızda sürücü ve yolcuların güvenliği için pek çok hava yastığı bulunmaktadır. Yolcu airbag sistemi anahtar yardımıyla istenildiği zaman devreden çıkartılabilir. Bunun sebebi aracınızı genelde tek kullanıyorsanız olası bir kaza durumunda yolcu olmayan yastıkların açılmasını engellemektir. Eğer 301’de yolcu airbagleri kapalı ise gösterge panelinde bu ikaz lambası görülecektir.


6- Peugeot 301 ESP ve ARS Aktif Uyarı Lambası

esp asr aktif uyari isigi peugeot 301Aracınızın gösterge panelinde sarı renkli kayan araba işareti görüyorsanız aracınızda bulunan ESP ve ASR sistemi çalışıyor demektir. ESP viraj denge kontrol sistemi, ASR ise antipatinaj sistemi demektir. Direksiyonun sol tarafında bulunan bir düğme yardımıyla ESP ve ASR’yi devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bunu hiç bir zaman önermiyoruz.


7- Peugeot 301 Stop (Motoru Durdurun) Arıza Lambası

stop yazisi peugeot 301Aracınızda yolda giderken bir anda gösterge paneli ekranında “kırmızı renkli stop” yazdığını görüyorsanız hemen aracınızı güvenli bir yere çekip motoru durdurmalısınız. Çünkü motor ve bileşenlerinde ciddi bir arıza vardır. Bu durum sizin can güvenliğinizi tehlikeye atarken, aracınızda çok daha ciddi arızalar olabileceğini göstermektir.


8- Peugeot 301 Service Uyarı Işığı (Servis Bakım Zamanı)

service yazisi anlami peugeot 301Aracınızın gösterge ekranında sarı renkli “service” yazdığını görüyorsanız bakım zamanı gelmiş demektir. Bakım motor yağı, filtreler ve balatalardan olabilir. Bakım sonrası ustanızın servise ışığını söndürmesi gerekmektedir.


9- El Freni İşareti ile Stop Yazısının Aynı Anda Yanması Uyarı Işığı

fren arizasi peugeot 301Eğer aracınızda stop yazısı ile birlikte kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti olan el freni çekili uyarı ışığı aynı anda yanarsa, aracınızın fren sisteminden bir arıza var demektir. Büyük ihtimal fren hidrolik yağı azalmış veya fren balataları bitmiş demektir. Kısaca el freni ışığı ile stop yazısının yazması fren arızası demektir.


10- Peugeot 301 Hararet Uyarı Lambası

hararet ariza lambasi peugeot 301Aracınızın gösterge panelinde eğer bu işareti görüyorsanız motor soğutma suyu sıcaklığı olması gerekenin çok üstüne çıkmış demektir. Kırmızı renkli hararet ışığını gördüğünüz anda arabanızı hemen güvenli bir yere çekip motoru durdurun. Çünkü hararete neden olan şeyi bulamazsanız motor önce conta yakacak, daha sonra yağın kaynamasına bağlı olarak yatak saracaktır. Hatta daha kötüsü aracınızda yangın bile çıkabilir.


11- Peugeot 301 Lastik Basınç Sensörü Uyarı Lambası

lastik basinc sensoru uyari lambasi peugeot 301Aracınızın gösterge panelinde bu ikaz ışığını görüyorsanız lastik basınçlarında bir düşme var demektir. Mesela lastik patlamış olabilir veya başka bir sebepten dolayı lastik hava basıncı azalmış olabilir. Ayrıca diğer bir husus ise sensörün yerinden çıkmasıdır. Çukurlara sert girdiğiniz zaman sibopların tam arkasında bulunan lastik basınç sensörü yerinden çıkabiliyor ve lastik basınç arıza lambasının yanmasına neden olabiliyor.


12- ABS Arıza Lambası Sebebi

abs ariza lambasi peugeot 301Peugeot 301 modellerinin hepsinde standart olarak ABS fren sistemi bulunmaktadır. ABS’nin görevi ani frenleme sırasında tekerlerin kilitlenmesini önleyerek sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesine engel olmaktır. Motor çalışırken ve yolda giderken ABS ışığının yandığını görüyorsanız sistem devre dışı kalmış ve çalışmıyor demektir. ABS uyarı ışığının yanmasının sebebi “tekerlek hız sensörü arızası, abs beyni arızası veya fren sisteminde meydana gelen diğer arızalar” olabilir.


13- Peugeot 301 Motor Arıza Lambası

motor ariza lambasi peugeot 301Eğer motor arıza lambası sabit bir şekilde yanıyorsa aracınızın egzoz sisteminde hara kirliliği önleme sistemi yani katalitik konvertör (katalizör) gibi parçalarda sorun var demektir. Büyük ihtimal katalizör tıkalı olduğu için oksijen sensörü gibi parçalar yanlış değer okumaları yapıyordur. Ancak motor arıza lambası yanıp sönüyor diyorsanız bu farklı bir arızanın işaretidir. Bu sefer aracınızın motor kontrol sisteminde bir arıza var demektir. Motor üzerinde bulunan sensörlerin bir veya bir kaçında hata algılanıyordur. Bunun çözmenin en iyi yolu ise aracınızı bilgisayara bağlayıp hangi arıza kodları verecek diye kontrol etmektir.


14- Kırmızı Motor Arıza Lambası ve Stop Yazısı

kirmizi motor ariza lambasi ve stop yazisi peugeot 301Aracınızın motorunu çalıştırmak için marşa basmak istediğinizde kırmızı motor işareti ile birlikte stop yazısı varsa büyük ihtimal marş almayacaktır. Çünkü motorun çalışmasını engelleyecek kadar büyük bir arıza olduğunun göstergesidir. Sorunu çözümü ise aracınızı en yakın bir Peugeot servisine götürmek olacaktır.


15- Peugeot 301 Yakıt Seviyesi Azaldı Uyarı Lambası (Benzin Işığı)

benzin isigi peugeot 301Aracınız ister dizel isterse benzinli olsun mutlaka bir yakıt bulunmaktadır. 301’in yakıt deposu kapasitesi 50 litredir. Eğer yakıt seviyesi 5 litre ve altına düşerse sürücüyü yakıtın az kaldığı konusunda uyarmak için gösterge panelinde benzin ibresinin hemen altında yakıt seviyesi azaldığını göstermek için benzin pompası işareti yanacaktır.


16- Peugeot 301 Yağ Lambası – Yağ Basıncı Düşük Uyarı Işığı

yag basinc lambasi peugeot 301Tüm içten yanmalı motorlarda yağ kullanılmaktadır. Motor içerisinde dolanan yağın basınç altında dolaşması gerekir. Bunu ölçmek içinde yağ basınç sensörü bulunmaktadır. Eğer motor yağının basıncını ölçen sensör olması gerekenden daha düşük basınç tespit ederse gösterge panelinde yağ lambası uyarı ışığı yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebebi “yağ seviyesinin azalması, yağ basınç sensörü arızası, yağ pompasının zayıflaması ve aracınızın yatak aşınmasına bağlı olarak motor istemesi” gibi sebepler gösterilebilir.


17- Peugeot 301 Akü Işığı (Şarj Sistemi Arıza Lambası)

aku isigi peugeot 301Aracınızın motor çalışmazken elektrik ihtiyacı ve motorun ilk çalışması için marş dinamosunun ilk hareketini yapması için gerekli olan enerji aküden sağlanır. Ancak motor çalıştıktan sonra şarj dinamosu (şarj regülatörü) devreye girer. Hem aracın donanımlarına elektrik sağlar hem de akünün eksilen elektriğini yerine koyar. Eğer motor çalışırken akü lambası yanıyorsa şarj sisteminde bir sorun var demektir. Akü ışığının yanmasının sebepleri “şarj dinamosu arızası, akünün bitmiş olması, konjektör arızası ve son olarak kablolarda bir kopukluk” olması olabilir.


18- Peugeot 301 Kapılar ve Bagaj Kapağı Açık Uyarı Işığı

kapilar ve bagaj kapagi acik uyari lambasi peugeot 301301 aracınızın kapılarında ve bagaj kapağında kapalı olup olmadığını kontrol eden düğmeler vardır. Eğer kapılardan bir tanesi bile tam olarak kapanmamışsa aracınızın gösterge panelinde “kırmızı renkli kapılar açık” uyarı ışığı yanacaktır. Bu ikaz lambasını görüyorsanız asla hareket etmeyin. Çünkü açık kalmış bir kapı ciddi sorunlara neden olabilir.


19- Peugeot 301 Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı (Emniyet Kemeri Lambası)

emniyet kemeri isigi peugeott 301Arabanızı hareket ettirdiğiniz anda emniyet kemerini takmak yasal bir zorunluluktur. Ayrıca bir kaza sırasında emniyet kemeri sürücü ve yolcuları koruyan en önemli güvenlik ekipmanıdır. Eğer sürücü ve ön yolcu emniyet kemeri takılı değilse gösterge panelinde bu uyarı lambası yanar. Ayrıca sesli olarak dıt dıt ikaz sesi gelecektir.


20- Peugeot 301 Direksiyon Arızası Uyarı Lambası

direksiyon arizasi uyari lambasi peugeot 301301’in direksiyon sisteminde hidrolik vardır. Yani döndürmek için hidrolik basınç sistemini kullanır. Eğer gösterge panelinde direksiyon yanında ünlem işareti görüyorsanız direksiyon sisteminde bir arıza var demektir. Bu uyarı lambasının yanmasının en büyük sebebi direksiyon hidrolik yağının azalmış olmasıdır.


21- Peugeot 301 UREA Yazısı Anlamı (Adblue Azaldı)

urea uyari lambasi peugeot 3011.5 bluehdi motora sahip Peugeot 301 araçlarında emisyon değerlerini azaltmak için adblue kullanılmaktadır. Eğer gösterge panelinde “urea” yazıyorsa adblue seviyesi azalmış demektir. Ayrıca bu uyarı ışığı ile birlikte “service” yazısı da çıkmaya başlayacaktır. Adblue doldurduğunuz zaman bu ikaz ışığı sönecektir.


22- Peugeot 301 Aydınlatma ve Sinyal İşaretleri Anlamları

aydinlatma ve sinyal isaretleri anlamlari

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top