Peugeot 306 Arıza Lambaları Anlamları | 306 Uyarı ve İkaz Işıkları

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’un en başarılı modellerinden bir tanesi olan 306’nın gösterge tablosunda arıza lambaları anlamları nelerdir? Pejo 306 uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor gibi sorulara yanıt arayacağız.

Peugeot her zaman güzel tasarımlı otomobilleriyle dikkat çekmiş bir markadır. 306 modeli de zamanına göre hem ileri tasarımı hem de yüksek donanımıyla dikkatleri üzerine çekiyordu. Gösterge tablosunda bulunan pek çok parametre sürücünün hayatını kolaylaştırıyordu. İlk olarak 1993 yılında üretilmeye başlanmıştır ve 2001 yılında yerini 307 modeline bırakmıştır. Peugeot 306, oldukça donanımlı ve fazla özelliğe sahip bir otomobildi. Bu sebeple gösterge tablosunda bir hayli kalabalık arıza lambaları ile uyarı ve ikaz ışıkları bulunmaktadır. Aracınızda bu işaretlerin anlamlarını bilmeniz çok önemlidir. Çünkü bazısı yandığı zaman aracınızı hemen durdurmanız gerekirken, bazıları daha dikkatli olmanız gerektiğini gösterir. Bu sebeple hangi işaret arıza, hangisi uyarı ve ikaz lambası ayırt etmeniz çok önemlidir. Şimdi gelin Peugeot 306 uyarı, ikaz ve arıza lambalarının anlamlarına bakalım.

Peugeot 306 Arıza Lambaları (Uyarı ve İkaz Işıkları) Anlamları

Peugeot 306’da gösterge paneli sürücünün hemen önünde bulunur. Kırmızı, sarı ve yeşil renkli işaretler ile gösterilmektedir. Bu renkler durumun aciliyeti ve ciddiyeti konusuna göre belirlenmiştir.

1- Peugeot 306 Radyatör Suyu Seviyesi Az Uyarı Işığı

sogutma suyu seviyesi az peugeot 306İçten yanmalı tüm motorlarda olduğu gibi Peugeot 306’nın motorunda da soğutma suyu kullanılmaktadır. Gösterge panelindeki bu ikaz lambasının anlamı motor soğutma suyu seviyesinin azaldığını göstermektedir. Eğer bu işaretin yandığını görürseniz hemen motoru durdurun. Ardından motorun soğuduğundan emin olduktan sonra radyatöre su doldurun. Çünkü bu şekilde kullanmanız aracınızın hararet yapmasına neden olabilir.


2- Peugeot 306 Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı

kizdirma bujisi peugeot 306Peugeot 306’nın azda olsa 1.9 XRD motorlu dizel olanları satılmıştır. Dizel motorlarda ilk çalıştırmadan önce ısıtma bujilerinin yanma odasını ısıtmasının beklenmesi gerekir. Bu bekleme süresi için gösterge tablosunda kızdırma bujisi işaretinin sönmesi gerekir. Aküyü açtıktan sonra bu işaret sönmeden marşa basmamalısınız.


3- Mazot Filtresinde Su Var Uyarı Işığı

mazot filtresinde su var uyari isigiYine dizel motorlu Peugeot 306 aracınızın gösterge tablosunun sol üst köşesinde bulunan bu işaret mazot filtresinin içinde kabul edilebilir düzeyin üstünde su bulunduğunu göstermektedir.


4- Peugeot 306 Yağ Lambası Arıza Işığı

yag lambasi peugeot 306Aracınızın motoru çalışmadan önce aküyü açacak kadar kontağı çevirdiğinizde yağ lambasının yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra mutla bir ikaz lambasının sönmesi gerekir. Eğer motor çalışırken yağ ışığı yanıyorsa, aracınızın yağ basıncı düşük demektir. Yağ basıncının düşmesine sebep olan şeyler ise “yağ pompası arızası, yağ müşürü ve sensörü arızası, yağ seviyesinin azalması ve son olarak aracınızın yatak aşınmasına bağlı olarak motor istemesi” yağ lambasının yanmasına neden olabilecek şeylerdir. Yağ lambası yanarken arabayı kullanmak, motor kilitlemesine neden olabilir.


5- El Freni Çekili ve Fren Hidrolik Yağı Seviyesi Az Uyarı Işığı

el freni uyari isigi ve fren hidrolik yagi azEğer aracınızın gösterge panelinde “kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti” görüyorsanız öncelikle el frenini çekili mi diye kontrol edin. Çünkü el freni çekili ise sizi uyarmak için gösterge tablosunda bu ikaz lambası yanacaktır. Ancak el freni kolu inik olmasına rağmen bu lamba yanıyorsa aracınızın fren hidrolik yağını kontrol edin. Çünkü yağ seviyesi azaldığı zaman bu sefer arıza lambası amacıyla yanmaya devam edecektir.


6- Peugeot 306 Akü (Şarj Sistemi) Arıza Lambası

aku isigi peugeot 306Bir otomobil sahibinin başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesi de yolda giderken akü lambasının yandığını görmesidir. Eğer bu arıza ışığı motor çalışırken yanıyorsa şarj sistemi devre dışı kalmış demektir. Gösterge panelinde akü lambasının yanmasının sebebi şarj dinamosunun aküyü şarj etmediğini göstermektir. Eğer bu işaret yanarken aracınızı kullanmaya devam ederseniz akü bitecek ve yolda kalacaksınız.


7- Peugeot 306 ABS Arıza Lambası

abs ariza lambasi peugeot 306Peugeot 306, bu markanın ABS fren sisteminin kullanılmaya başladığı ilk modelidir. Gösterge panelinin sağ tarafında bulunan bu işaret aracınız hareket halindeyken yanıyorsa ABS (kilitlenmeyi önleyici fren sistemi) arızası olduğunu gösterir. Arabanızın frenleri tutmaya devam eder ancak ABS çalışmaz. Olası bir ani frenleme sırasında ABS çalışmadığı zaman tekerler kilitlenip kayabilir. Kayan tekerler sırasında aracınızda direksiyon hakimiyeti kuramazsınız.


8- Peugeot 306 Benzin Işığı (Yakıt Az Kaldı)

peugeot 306 benzin isigiTüm otomobillerde olduğu gibi 306’da da yakıt seviyesini gösteren bir ibre vardır. Gösterge tablosunun sağ alt köşesinde bulunan bu ibrenin hemen sol üstünde bulunan sarı nokta yandığı zaman aracınızın yakıt deposunda 6 litre ve daha az yakıt kaldığını gösterir. Eğer bu ışık yanarken kullanmaya devam ederseniz aracınızın benzini bitebilir ve yolda kalabilirsiniz. Ayrıca benzin ışığı yanarken araba kullanmak yakıt pompasına zarar verebilir. Bu sebeple hiçbir zaman çeyrek deponun altında yakıtla aracınızı kullanmamalısınız.


9- Katalitik Konvertör Tıkalı İkaz Işığı

katalitik konvertor tikali1995 yılında yürürlüğe giren Avrupa Emisyon Kuralları gereği, Avrupa’da üretilen tüm otomobillerde egzoz filtresi kullanılması şart koşulmuştur. Katalitik konvertör adı verilen bu seramik parça egzoz borusunun içinde yer alır. Egzoz gazı içerisindeki zararlı partikülleri filtre ederek, emisyon değerlerini düşürür. Ancak ince petek yapısı nedeniyle kurum bağlar ve zamanla tıkanabilir. Eğer egzoz filtresi tıkanırsa aracınızın gösterge tablosunda bu katalitik konvertör tıkalı uyarı lambası yanacaktır.


10- Peugeot 306 Stop Yazısı Anlamı

peugeot 306 stop yazisiEğer bir 306 model araba sahibiyseniz gösterge panelinde yanmasını isteyeceğiniz en son uyarı lambası “stop” yazısıdır. Stop yazmasının anlamı motoru durdurun demektir. Çünkü motor ve bileşenlerinde aracın ECU sistemi ciddi bir sorun algılamıştır. Bu aracınızın ve sizi güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Bu işaretin yanmasının sebebi bazen basit bir müşür veya sensör arızası olabilirken, fren sistemi arızaları gibi hayati sorunlar da olabileceği için arızanın kaynağını bulmadan kesinlikle kullanmaktan kaçınmalısınız.


11- Peugeot 306 Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı

emniyet kemeri uyari isigi peugeot 306Emniyet kemerleri bir otomobilin en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesidir. Sizin ve aracın içindekilerin can güvenliği açısından mutlaka takılı olması gerekmektedir. Eğer emniyet kemerleriniz takılı değilse gösterge tablosunda bu ikaz ışığının yandığını göreceksiniz.


12- Peugeot 306 Kapılar Açık Uyarı Işığı

kapilar acik uyari isigi peugeot 306306, aracınızın her kapısında bagaj kapağında açık olup olmadığını kontrol etmek için düğmeler bulunmaktadır. Kapılar kapalıyken bu düğmeler basılı haldedirler. Ancak açık veya tam kapanmadığı zaman düğmelere basılmaz. Bu durumda sürücüyü uyarmak gösterge tablosunun tam ortasında turuncu renkli kapıları açık araba işareti yanacaktır. Kapılar açık ikaz lambası yanarken kesinlikle aracınızı hareket ettirmemelisiniz.


13- Peugeot 306 Airbag Arıza Lambası (Sürücü ve Yolcu Hava Yastığı)

peugeot 306 airbag lambasi306, Peugeot’un hava yastığı güvenlik sistemini kullanmaya başladığı ilk modellerden bir tanesidir. Aracınız gösterge panelinde kontağı akü açılacak bir tur çevirdiğinizde yanması normaldir. Ancak bir kaç saniye sönmesi gerekir. Motor çalışırken gösterge panelinde “airbag yazısı” görüyorsanız, aracınızda hava yastıkları devre dışı kalmış demektir. Bu durum sürücü ve yolcukların güvenliği açısından ciddi bir güvenlik sorunu ortaya çıkarabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top