Peugeot 307 Arıza Lambaları Anlamları | 307 Uyarı ve İkaz Işıkları

Peugeot araçlarında çok fazla elektronik donanım olduğu için arıza çıkartma olasılığı da yüksektir. Bu yazımızda Peugeot 307 gösterge tablosunda arıza lambası anlamı nedir? Peugeot 307 uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor sorularına tek tek yanıt arayacağız.

peugeot 307 ekran goruntusu

Peugeot 307, 2001-2008 yılları arasında ülkemizde satılmış c segmenti bir modeldir. Zamanına göre oldukça donanımlı konforlu ve rahat modeller arasındadır. Ancak Peugeot 307’nin başı üretildiği günden son güne kadar sürekli olarak arızalar ile anılmıştır. Bitmek bilmeyen bir takım sorunlar nedeniyle gösterge tablosunda sürekli olarak bir arıza ışığı yanmaktadır. Bende 4 yıl boyunca Peugeot 307 kullandım ve sürekli olarak ekranda bir arıza lambası yanıyordu. 307 sahibi olanlar ise hangi arıza işareti ne anlama geliyor sürekli merak içinde oluyorlardı. Şimdi gelin hangi uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor bakalım.

Peugeot 307 Arıza Lambaları (Uyarı ve İkaz Işıkları) Anlamları

Peugeot 307’de uyarı ışıkları ile arıza lambalarının hepsi gösterge panelinin tam ortasında bulunan bir kutu içerisinde toplanmıştır. Yolculuk sırasında bir gözünüzün mutlaka burada olması gerekmektedir.

1- Peugeot 307 Sol Tarafa Doğru  Yanan Yeşil Ok (Sinyal İşareti)

sol ok isareti 307Bu bir arıza işareti değildir. Aracınızla yolda giderken sol tarafa dönmek istediğinizde önden ve arkadan gelen sürücülere işaret vermek zorundasınız. Direksiyonun sol tarafında bulunan kolu aşağıya çektiğinizde sol tarafa doğru sinyal vermiş olursunuz. Gösterge panelinde solu gösteren yeşil ok işaretinin yanıp sönmesinin nedeni sinyal verdiğinizi göstermektir. Kolu ortaya getirdiğinizde sönecektir. Hatta dönüş tamamlandıktan sonra kol kendisi otomatik ortaya atacaktır.


2- Peugeot 307 Stop Yazısı Anlamı 

stop yazisi peugeot 307Eğer Peugeot 307’de “Kırmızı STOP” yazısı çıktığını görürseniz motor çalışmıyor demektir. Ancak motor çalışırken yani yolda seyir halindeyken yanarsa motorda çok ciddi bir sorun olduğu ve acilen aracı durdurmanız gerektiği yönünde uyarı verdiği anlamına gelir. Bu yazı genelde hayati risk oluşturabilecek kadar ciddi arızalar sonucunda yanmaktadır.


3- Peugeot 307 El Freni Çekili Uyarı Işığı

el freni cekili 307Tüm otomobillerde olduğu gibi Peugeot 307’nin de el freni bulunmaktadır. Aracınızı park ettiğiniz zaman el freni kolunu çektiğiniz anda ekranda “kırmızı yuvarlak içinde ünlem” işareti yanacaktır. Bunun sebebi park freninin aktif olduğunu göstermektir. El freni çekili halde yolculuk yapmanız imkansızdır. Çünkü aracınızın arka tekerleri kilitli bir şekilde kalmış olacaktır. Hatta el freni ışığı, kolun bir tık kaldırılması sonucu bile yanabilmektedir.


4- Peugeot 307 Akü Lambası (Kırmızı Akü Işığı) 

aku lambasi 307Otomobillerin motoru çalışmazken akü açılacak kadar kontak çevrildiğinde bu uyarı ışığının yanmasının anlamı, aracın tüm elektrik ihtiyacını aküden sağladığını göstermektir. Ancak motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekir. Eğer Peugeot 307 ile yolda giderken akü lambasının yandığını görürseniz artık akünün şarj etmediğini düşünebilirsiniz. Çünkü şarj sisteminde meydana gelen bir arıza sonucunda aracın elektrik ihtiyacı aküden takviye ediliyor demektir. Akü ışığı yanarken aracınızı kullanmaya devam ederseniz bir yerde akü bitecek ve sonuç olarak yolda kalacaksınız. Motor çalışırken akü ışığı yanıyorsa tek yapmanız gereken şey bir oto elektrikçiye giderek şarj dinamosunu ölçtürmek olmalıdır. Ayrıca V kayışı koptuğu zamanda akü lambası yanacaktır.


5- Peugeot 307 Yağ Lambası Yanması 

307 yag lambasiİçten yanmalı motorların pistonlar ve millerinin yağlanması gerekmektedir. Bir otomobili vücut olarak düşünürsek motor yağı kan diyebiliriz. Motora yağı, yağ pompası adı verilen krank milinden hareket alan bir bileşen tarafından gönderilir. Yağ pompasının belirli bir basınç altında çalışması gerekir. Eğer 307’de yağ lambası yanıyor diyorsanız bu durum yağlama sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir. Yolda giderken yağ lambasının yandığını görürseniz mutlaka aracınızı uygun bir yere çekip motoru durdurmalısınız. Çünkü yağsız kalan bir motor kısa süre içerisinde yatak saracaktır. Yağ lambasının yanmasının sebebini, “yağ pompası arızası, yağ basınç müşürü arızası, yağ seviyesinin eksilmesi ve son olarak aracın motor istemesi “olarak görebiliriz.


6- Peugeot 307 ABS Uyarı Işığı (ABS Lambasının Yanması)

abs isiginin yanmasi 307Peugeot 307 sahiplerinin en çok karşılaştığı uyarı ışıklarından bir tanesi ABS lambasının sürekli olarak yanmasıdır. Ben 307 kullandığım için biliyorum. ABS beyni çabuk su aldığı için sürekli olarak devre dışı kalıyordu. Sonuç olarak aracın gösterge panelinde ABS ışığı yanıyordu. ABS lambasının yandığını gördüğünüz zaman sistem devre dışı kalmış demektir.


7- Peugeot 307 Emniyet Kemeri Uyarı Işığı

emniyet kemeri isigi 307Trafikte bir kaza sırasında içindeki yolcuları koruyan en büyük güvenlik önlemi emniyet kemeridir. Peugeot 307’de emniyet kemeri takılı değilse gösterge panelinde bu uyarı ışığı yanacaktır. Ancak bazı durumlarda emniyet kemeri takılı olmasına rağmen emniyet kemeri ışığı yanıyor olabilir. Bu kemer dirençlerinin patlaması veya kemerin bağlandığı yerlerde bir arıza olmasından kaynaklanıyordu.


8- Peugeot 307 Motor Arıza Işığının Yanması (Check Engine Lambası)

motor ariza lambasi 307Peugeot 307’nin motor ve bileşenleri sürekli olarak sensörler tarafından kontrol edilmektedir. Sensörlerden gelen veriler motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından devamlı olarak izlenir. Eğer motorda ters giden bir şeyler varsa ECU sürücüye bunu göstermek için motor arıza lambasını yakacaktır. 307’yi bilgisayara bağladığınız zaman arızanın kaynağı neresi ise orayla ilgili arıza kodları verecektir. Bu sayede motor arızanın sebebini çözebilirsiniz. Ancak Peugeot 307’de motor arıza ışığı neredeyse hiç sönmez. Özellikle LPG’li ise hemen her sensör bundan etkilendiği için artık arıza lambasına alışmış oluyorsunuz.


9- Peugeot 307 Airbag (Hava Yastığı) Arıza Işığı

airbag isigi 307307 sahiplerinin en çok dert yakındığı konulardan bir taneside gösterge tablosunda motor çalışırken airbag ışığının yanmasıdır. Eğer bu ışık yanıyorsa 307’de hava yastıkları devre dışı demektir. Bunun yanmasının en büyük nedeni direksiyon gergisinin arıza yapmasıdır. Zaten airbag arızası 307’de kronik sorun olarak bilinmektedir. Ayrıca ön şoför koltuğunun altında bulunan hava yastığı soketi zamanla paslandığı için airbag uyarı ışığı yakmaktadır. Ben ne kadar uğraştıysam da bu ışığı söndürememiştim.


10- Peugeot 307 Bebek Koltuğu İçin Hava Yastığı Aktif Değil Arıza İşareti

bebek koltugu hava yastigi 307Peugeot 307 aracınıza bebek koltuğu bağladığınız zaman bunu algılayarak o taraftaki yolcu hava yastığı devre dışı kalır.


11- Peugeot 307 Kısa Farlar Açık İşareti

kisa farlar acik uyari 307Peugeot 307 aracınızın kısa farları açık olduğunda bu işaret yanmaktadır.


12- Peugeot 307 Uzun Farlar Açık Uyarı İşareti

uzun farlar acik 307Uzun farlar gece daha uzağı görebilmeniz için gerekli olan aydınlatma işaretidir. Uzun farlar açık işareti mavi renkli far şeklindedir.


13- Peugeot 307 Ön Sis Farları İşareti (Uyarı Işığı)

on sis farlari acikPeugeot 307’de sis farları bulunmaktadır. Bu işareti gördüğünüzde sis farları yanıyor demektir. Ön sis farlarını açık havada kullanmanızın cezası vardır. Çünkü dik bir aydınlatma olduğundan karşıdan gelen sürücünü gözünü alabilir.


14- Peugeot 307 Yakıta Karışmış Uyarı İşareti

yakitta su var uyari isaretiBu arıza lambası dizel motorlu araçlarda vardır. Peugeot 307’nin her yeri sensörler tarafından kontrol edilmektedir. Yakıt içerisinde bulunan su miktarı da sürekli bir sensör tarafından kontrol edilmektedir. Yakıt içerisinde 100/1 oranında su bulunması normal olarak karşılanmaktadır. Ancak bu değer %3 üstüne çıkarsa sürücüye bu durumu bildirmek için gösterge panelinde yakıtta su var uyarı ışığı yanacaktır. Yakıtın içinde olması gerekenden çok fazla su bulunursa motor performansını etkiler. Ayrıca DPF ve katalizör gibi çok pahalı parçalarında zarar görmesine neden olacaktır. Bu durumda yapmanız gereken şey yakıt istasyonunu değiştirip eksilen yakıtın üstünde zaman kaybetmeden kaliteli bir yakıt almanız olmalıdır.


15- Peugeot 307 Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı

kizdirma bujisi uyari isareti 307Dizel motorlu araçlarda kızdırma bujisi bulunmaktadır. Özellikle sabahları aracınızı çalıştırmak istediğinizde önce kontağı bir tur çevirip bu ışığın sönmesini beklersiniz. Çünkü kızdırma bujisinin yanma odasında bulunan basınçlı hava ve yakıt karışımını ısıtması gerekir. Bu ışık sönene kadar kesinlikle aracınızın marşına basmamanız gerekir. Eğer ısıtma bujisi işareti sönmüyorsa bujilerde bir arıza var demektir.


16- Peugeot 307 ESP Uyarı ışığı

esp isareti 3072005 model ve üstü Peugeot 307 modellerinin bazılarında ESP sistemi bulunmaktadır. Bir düğme yardımıyla aktif edilebilmektedir. Ancak Türkiye’de satılan versiyonlarda ESP sürekli çalışıyor. Eğer ESP sisteminde bir arıza meydana gelirse bu ikaz lambası yanacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top