Proton 415 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un ülkemizde en çok satılan modeli olan 415 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Proton 415 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

1980’li yıllarda artık her ülke kendi otomobilini üretmeye başlamıştı. Malezya devleti de kendi ülkesine ait otomobil markası olan Proton’u 1983 yılında satışa çıkardı. Ancak ülkemize gelmesi 1998 yılında Jetpa holding sayesinde olmuştur. Proton sıfırdan otomobil üretmek yerine Dünya’nın en büyük üreticilerinden bir tanesi olan Mitsubishi’den yararlanmıştır. Zaten oldukça popüler ve sağlam olan bir model olan Lancer platformu üzerinde araçlar üretmiştir. 415 modeli ise Türkiye’de en çok satılan proton modelidir. 415, 1998-2000 yılları arasında satılmıştır.

Proton 415 Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir model olan 415 gerçekten zamanına göre hem ucuz hem de donanımlı bir otomobil olarak karşımıza çıkmaktadır. GLİ ve GLSi donanım paketleriyle satılmıştır. Ancak en çok GLSi donanım paketi tutulmaktadır. Bu pakette “ABS, klima, hidrolik direksiyon, otomatik camlar ve aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır.  3 ileri tam otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri mevcuttur. 415, yazımızın başında söylediğimiz gibi Mitsubishi Lancer platormunda üretildiğinde kullanılan mekanik parçalarda benzerdir. Ancak tam uyumlu olmadığını bilin. Motoru ise yine Mitsubishi destekli 1.5 litrelik 90 beygir ve 24 Nm tork güç üreten bir motordur. Oldukça yakıt cimrisi yani az yakan bir motordur. Öyle çok bir performans beklemeyin ama bayılıp saç baş yolduran cinsten değildir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır.

proton 415 arkadan gorunusu

Proton 415 Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş alacak kadar para varken ben 1998 model bir Proton 415 aldım ve 2 yıl boyunca sorunsuzca kullandım. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli malzeme kullanılmıştır. Öyle kolay kolay çatlama ve solma olmuyor. Diğer uzak doğu modellerinde olduğu Proton’da sorunsuzluk üstüne yapılmış araçtır. Kumanda edilebilen her şey mekanik olarak ayarlandığı için arıza çıkartma olasılığı çok düşüktür. Zaten motoru yıllarca kendini kanıtlamış motor olduğundan taş gibi sağlam bir yapıya sahiptir.  Ön tarafının genişliği güzeldir, arka diz mesafesi öyle çok geniş olmasa da idare eder. Altı yere yakın olduğu için engebeli yollarda sorun çıkartabiliyor. Motor performansı gayet güzeldir. Şehir içi ara hızlanmalarda araba biraz yüklüyse hantal kalıyor ama yüksek devirlerde kullanırsanız bu sorunun üstesinden gelebiliyorsunuz. Ancak bu yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiliyor. Altı yere yakın olduğundan yol tutuşu çok güzeldir. Virajlarda kolay kolay arkasını savurmuyor. Fren sistemi gayet başarılıdır ve ani frenleme sırasında bile düz bir zeminde aracı durdurabiliyor.

proton 415 ici

Proton 415 Alınır Mı?

Bu arabayı almak istiyorsanız fiyatına göre modellerle kıyaslamalısınız. Bugün Proton 415 parasına Tofaş alabiliyorsunuz. İkisini kıyasladığınız zaman 415 birkaç gömlek daha üstte bir arabadır. Sizin aklınızda proton 415 yedek parçaları bulunuyor mu sorusu olacaktır. Ben Ankara’da hiçbir parçasını bulmakta zorlanmadım. Ama küçük şehirlerde sıkıntılı olabilir. İkinci el piyasası çok yavaştır. Bu yüzden alıyım kâr edip satıyım mantığında olmamalısınız.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top