Proton Gen-2 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un ülkemizde sattığı en yeni ve en iyi modeli olan Gen-2 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Proton Gen-2 1.6 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

1990’lı yıllarda Proton markası ülkemizde çok büyük ses getirmeye başlamıştı. Jetpa holding tarafından getirilen ilk Protonlar uygun fiyatı ve yüksek donanımı ile dikkat çekiyordu. Ancak Türkiye distribütörünün iflas etmesi sebebiyle Proton, Türkiye pazarından çekildi. Ancak 2005 yılında yeniden bu sefer başka tedarikçi tarafından Türkiye pazarına giriş yaptı. Özellikle Gen-2 modeliyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Daha önce ünlü spor otomobil markası Lotus’u satın alan Proton, bu arabanın üretiminde Lotus mühendisliğinden faydalandı. Gen-2 ülkemizde 2006-2012 yılları arasında satılmıştır.

İlginizi çekebilir: Proton 415 Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Proton Gen-2 Nasıl Bir Araba?

Proton Gen-2, Malezya merkezli bir otomobil üreticisi olan Proton tarafından üretilen bir kompakt otomobildir. İlk olarak 2004 yılında piyasaya sürüldü ve 2012 yılına kadar üretildi. Gen-2, Proton’un tamamen kendi tasarladığı ilk otomobilidir ve Proton’un önceki modellerinden farklı olarak modern bir görünüme sahiptir. Proton Gen-2, tasarımıyla dikkat çekiyor. Aracın gövde yapısı aerodinamik tasarlanmıştır. Yüksek ve geniş bir ön ızgara ve sivri uçlu farlarıyla dikkat çeken aracın arka kısmı ise sportif bir tasarıma sahiptir. Ayrıca aracın yanlarındaki sportif hatlar da Gen-2’nin tarzına katkıda bulunur. Proton Gen-2, iç mekan tasarımı açısından oldukça başarılı bir otomobildir. İç mekanın kalitesi oldukça yüksektir ve ferah bir ortam sunar. Koltuklar oldukça rahat ve sürüş pozisyonu da oldukça iyidir. Aracın iç mekanında kullanılan malzemeler de oldukça kaliteli görünmektedir. Proton Gen-2, donanım açısından oldukça iyi bir otomobildir. Bazı versiyonlarında sunulan özellikler arasında ABS fren sistemi, çift hava yastığı, elektrikli camlar, elektrikli aynalar, dijital klima, hız sabitleyici, deri döşeme, navigasyon sistemi ve park sensörleri bulunur.

proton gen 2 arka ve yandan gorunumu

Motor teknik özellikleri ise şu şekildedir. Proton Gen-2, performans açısından oldukça başarılı bir otomobildir. Aracın motoru, 1.6 litrelik benzinli bir motordur ve 110 beygir güç üretir. Bu motor, 0-100 km/sa hıza 10 saniyede ulaşabilir. Aracın maksimum hızı ise 190 km/sa’dır. Şehir içinde 9.1, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketimi vardır. Ayrıca aracın şanzımanı 5 ileri manuel veya 4 ileri otomatik seçeneklerine sahiptir.

Proton Gen-2 Kullanıcı Yorumu

Elimde çok fazla param yokken ben alabildiğim en iyi arabayı almak istiyordum. Gen-2 almadan önce herkes bana alma, satamazsın, parçasını bulamazsın gibi şeyler söyleyip duruyordu. Ben kimseyi dinlemeyip çok az param ile 2011 model bir Gen-2 aldım. Öncelikle anlatmaya arabanın içinden başlayım. C segmenti olduğu diğer uzak doğu otomobilleri gibi her şey manuel olarak ayarlanabilir şekilde yapılmıştır. İçerisinde ön göğüs, torpido üstü ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli sert bir malzeme kullanılmıştır. İçine oturduğunuz zaman verdiği güven hissi mükemmel. Koltuklarının kullanılan süngerin sert olmazı biraz rahatsız ediyor. Ancak bel destekli olması avantaj sağlıyor. Motor performansına ise hayran kalırsınız. Kendiyle aynı model ama en az iki kat daha fazla fiyata sahip arabalara taş çıkartır. Özellikle yüksek devirlerde kullanırsanız çok seri ve ataktır. Örneğin bir kırmızı ışıkta yokuş yukarı durdunuz ve kalkmak istediğinizde gaza yüklenince gitmem demiyor. Hatta tüm arabaları arkada bırakıyor. Lotus mühendisliği Gen-2’de kendini çok gösteriyor. Yol tutuş olarak çok üstün bir araba. İlk kullandığımda virajlardaki performansına hayran kalmıştım. Ne sert virajlara yüksek hızlarda girdiğimi biliyorum. sanki bir yarış arabası gibi yani yılan gibi kıvrılıyor. Fren sistemi ise çok muhteşemdir. Yüksek hızlarda giderken bile ani yavaşlamanız gerektiğinde arabayı düz bir zemin üzerinde kısa mesafede durdurabiliyor. İçinin genişliği ise güzeldir, arka diz mesafesi 1.80 boyunda bir yetişkin için yeterlidir. Arka tarafından 3 kişi hiç sıkışmadan rahatlıkla oturabilir.

proton gen 2 ici

Proton Gen-2 Alınır Mı? 

Bu araba bendeyken herkes bana yedek parçaları bulunuyor mu sorusu oluyordu. Ben Ankara’da hiçbir sorun yaşamadım. Zaten öyle kronik arızaları olan bir araba değildir. 4 yıl boyunca kullandım bir kere bile arıza çıkartmadı. Bakım sırasında ihtiyacım olan tüm parçaları da rahatlıkla bulabiliyordum. Bu paralara alabileceğiniz en iyi arabadır. Diğer bir husus ise ikinci el piyasasının durumu. Herkes bana son sahibi olursun, asla satamazsın diyordu. İlana koyduktan 1 hafta sonra satıldı. Tamam belki çok hızlı değil ama her arabanın bir alıcısı olduğu gibi Gen-2’de satılıyor. Sonuç olarak temiz bir tanesini gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top