Radyatör Suyu Antifriz Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Otomobillerimizin motorunda soğutma suyu bulunmaktadır. Bu suyun mutlaka antifrizli olması gerekmektedir. Peki ya radyatör suyu ne kadara değiştirilir? Mavi ve Pembe antifriz fiyatı ne kadar? Antifriz değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için antifriz değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz. 

antifriz degisimi

Aracınızın motorunu daha çalıştırmaya başladığınız andan itibaren içeride bir yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda ortaya bir sıcaklık çıkar. Bu sıcaklığın düşürülmesi gerekmektedir. İşte burada devreye motor soğutma suyu devreye girer ve motorun aşısı ısınmasının önüne geçilmiş olur.  Motor içerisinde bulunan suyun yaz kış fark etmeksizin antifrizli olması gerekmektedir. Ancak sürücüler yaz aylarında radyatör içine bildiğimiz çeşme suyu koyarlar. Bu bildiğimiz içme suyunun donma noktası 0 derece ve altı olduğunu düşünürsek, ülkemizde zaten kış ayları hep sıfırın altında geçmektedir. Sonuç olarak çeşme suyu kışın donabilir. Bu da aracınızın motoru için ciddi bir arızaya neden olabilir. Artık yaz ayının sonuna yaklaştığımız şu günlerde sürücüler artık kışlık bakımlarını yaptırmanın derdine düştüler. Pek çok kişi radyatör suyu değişimi fiyatı hakkında araştırmalarda bulunuyor. Şimdi gelin radyatör suyu değişimi maliyeti hakkında bilgi verelim.

Radyatör Suyu (Antifriz) Ne Kadara Değişir – 2022

Radyatör suyu değişimi çok zor bir işlem değildir. Aslında evde kendinizde değiştirebilirsiniz. Ancak hava yapabilmek olasılığına karşılık mutlaka bir ustadan yardım almalısınız. Ustanız öncelikle radyatör alt hortumunu sökecek ve motorun içinde bulunan mevcut suyu boşaltacaktır. Ardından yeni antifrizli suyu dolduracaktır. Radyatör suyu fiyatı mavi ve yeşil renkliler için 3 litresi 200 ile 350 lira arasında satılmaktadır. Organik pembe ve kırmızı antifriz ise 250 ile 400 lira arasında fiyata satılmaktadır. Ustanız antifriz değişimi için işçilik ücreti olarak 100 lira bir para alacaktır.

Otomobilin motor suyu olarak tamamen antifriz olmasına gerek yok. Yazın %30 antifriz %70 su olabilir. Kışın ise %30 oranında su, %70 oranında antifriz eklenmelidir. Pembe veya kırmızı antifriz 10 yaşı üstünde otomobillerde çok fazla önerilmez. Çünkü pembe antifrizde ayrıştırıcılar daha fazla olduğu için radyatörün ve hortumların incelen yerlerinin delinmesine neden olabilir. Bu sebeple aracınız 10 yaş üstündeyse mavi veya yeşil renkli antifriz kullanmalısınız.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top