Renault 11 Flash ve Flash S Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault’un muhteşem performanslı bir modeli olan ve 90’lı yıllarda büyük ses getiren modeli olan Flash nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Flash ve Flash S inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault 9 serisi ile büyük satış rakamları yakalayan üretici, spor ve hatchback modeli olan Flash’ı 1980’li yıllarda piyasaya sürdü. Ancak ülkemize gelişi 1988 yılını buldu. 1990 yılında Flash S modeli ile de satışa başlayan marka ülkemizde güzel satış rakamları yakalamıştır.  1995 yılında ise satıştan kaldırılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Renault Latitude Nasıl Bir Araba

Renault 11 Flash ve Flash S Nasıl Bir Araba?

Benimde en çok dikkatimi çeken araçlardan bir tanesi olmuştur. Özellikle üstünde bulundurduğu donanımlar aracın çekici olmasını sağlıyor. Örneğin o zamanlar çoğu arabada bulunmayan masajlı koltuk gibi özellikler barındırabilir. Ayrıca bazılarında opsiyonel olarak klima bile vardı. Ancak Renault bu otomobillerde hiçbir zaman hidrolik direksiyon özelliği sunmamıştır. Yine pek çok reno modelinde olduğu gibi elektrikli ön camlar standart olarak sunulmuştur. 1992 yılında makyajlanmış olup ön farları çift bölmeli hale getirilmiştir.

Kaputunun altında 1.7 litre hacimli 4 silindirli 74 beygir ve 125 Nm tork güç üreten bir motoru vardır. Ancak her ne kadar güçsüz gibi dursa da oldukça performanslı bir motordur. 0-100 hızlanması 10.5 saniye olarak ölçülmüştür. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

Renault 11 Flash Kullanıcı Yorumu

Özellikle tasarımı ve motor performansı hoşuma gittiği için bunlardan bir tanesini aldım ve 3 yıl boyunca kullandım. Öncelikle bu arabalardan bir tanesini alacaksanız mutlaka dikkatli kullanmanız gerekiyor. Gaza basınca gitmem demez. Otobanda çok defa zorlanmadan 200 km/s hıza çıktığına bizzat şahit oldum. Ancak yol tutuş ve frenleri çok zayıf. Arka amortisörleri yumuşak olduğundan dolay yola sağlam basmıyor. Bu durum virajlarda ciddi sorun oluşturuyor. Çok defa arkasını savurduğuna şahit oldum. Zaten 90’lı yıllarda pek çok genç bu arabaların içinde can verdi. Frenleri ise facia desek yeridir. Ne yaparsanız yapın öyle çok güçlü bir frenleri olmuyor. Durma mesafesi o yıllardaki tüm arabaları sayarsak bile en uzunlarından bir tanesidir. Ancak konfor olarak çok güzel. Ön tarafının genişliği güzeldir. Arka diz mesafesi 1.80 cm boyunda birisi için bile iyidir. Koltuklarında kaliteli kadife döşemeye yer verilmiştir. Ön göğüs ve torpido üstü gibi yerlerde yumuşak ve kaliteli bir kaplama kullanılmıştır. Tofaş araçları gibi çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. Motor sesini çok almıyor ve yol sesi hafiften rahatsız edici olabiliyor.

Renault 11 Flash Alınır Mı?

Evet fiyat olarak en ucuz otomobillerden bir tanesidir. Renault 11 Flash sahibi olmadan önce iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Yedek parça fiyatları çok pahalı değil. Ayrıca her yerde kolaylıkla bulunabiliyor. Zaten temiz kullanılmış bir tanesi öyle kolay kolay sorun çıkartmıyor. Ancak bu arabaların temizini bulmak çok zor. Özellikle gençler tarafından çok fazla tercih edildiği için zamanında kazaya karışmamış olanını bulmak çok zor. Eğer bir Flaş alacaksanız motorunun performansına aldanmamalısınız. Bu arabanın rakibi Lada Samara olmasına rağmen ondan çok daha kaliteli bir otomobildir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir