Renault 21 Concorde Arıza Lambaları Anlamları | 21 Concorde Uyarı ve İkaz Işıkları

Ülkemizde bir dönem makam arabası olarak kullanılan Renault 21 Concorde gösterge tablosundaki işaretlerin anlamları nedir? Renault 21 concorde arıza lambaları nelerdir? Renault 21 Concorde uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor?

renault 21 ariza lambalari

Renault ülkemize pek çok model satışında bulunmuş bir markadır. İstediği zaman çok donanımlı araçlar üretilmektedir. 90’lı yıllarda 21 serisi ile D segmentinde yer almaktadır. reno 21 serisinin en full ve konfrolu modeli olan Concorde, zamanına göre pek çok özelliği bünyesinde barındırıyordu. İnsanlar pek çok özellikle Concorde ile tanıştılar. Renault 21 Concorde 1990 ile 1996 üretilmiş ve satılmıştır. Gösterge tablosunda ise olması gereken tüm uyarı ışıkları mevcuttur. 21 Concorde almaktan insanlar imtina ederler. Bunun sebebi yedek parçalarının pahalı olmasıdır. Ayrıca artık sistemleri eskidiği için arıza çıkartmaya meyilli olmasıdır. Yine de dönemine göre en konforlu araçlarda bir tanesidir. O zamanlar pek çok kurum tarafından makam arabası olarak kullanılmıştır. Şimdi gelin Renault 21 Concorde arıza lambaları ne anlama geliyor tek tek bakalım.

İlginizi Çekebilir : “Nissan Primera Arıza Lambaları Anlamları

Renault 21 Concorde Arıza Lambaları Anlamı? Uyarı ve İkaz Işıkları

Dediğimiz gibi 21 Concorde oldukça donanımlı bir otomobil olduğu gösterge tablosu da ona göre çok fazla ikaz ışığı ve arıza lambası barındırır.

1- Renault 21 Concorde Arka Cam Isıtma Aktif Uyarı İşareti

arka cam isitma concordeKışın soğuk havalarda ön camların buzu kalorifer sistemiyle çözülür. Ama arka camlara kalorifer gelmediği için bu cam ısıtması ile yapılır. Arka cam içerisinde ince bakır teller bulunur. Buna cam rezistansı adı verilir. Arka cam buz çözücüyü aktif ettiğiniz zaman Renault 21 Concorde’nin gösterge tablosunun sol üst köşesinde bu uyarı ışığı yanacaktır. Arka cam ısıtıcıyı sürekli çalıştırmamalısınız. Çünkü aşırı ısınan cam kırılabilir.


2- Renault 21 Concorde Sis Farları Açık Uyarı Işığı

arka sis farlari acik renault 21Renault 21 Concorde’da arka sis farları bulunmaktadır. Bunun amacı aracınızla sisli ve karlı havalarda yolculuk yaparken arkadan gelen sürücülerin sizi çok daha uzun mesafeden fark etmesini sağlamaktır. Bir düğme ile aktif ettiğiniz sama solda görünen ikaz ışığı arka sis farlarının çalıştığını size göstermek için yanar. Şunu unutmayın ki açık havalarda arka sis farlarını çalıştırmak yasaktır. Trafik ekipleri tarafından fark edilirseniz ceza yersiniz.


3- Renault 21 Concorde Ön Sis Farları Açık Uyarı Işığı

on sis farlari acik reno 21Renault 21 Concorde, bu serisinin en özellikli aracıdır. Olabilecek tüm özelliklere sahip olduğu için sis farları da vardır. Ön sis farlarını açtığınız zaman Reno 21 Concorde gösterge panelinin sol tarafından bu gördüğünüz ikaz ışığı yanacaktır. Sis farlarını açmak açık havalarda yasaktır. Ancak karlı, sisli ve yağmurlu havalarda açabilirsiniz.


4- Renault 21 Concorde Park Lambaları Açık Uyarı Işığı

park lambalari acik reno 21Park lambaları adı üstünde aracınızı kısa süreli bir yere bıraktığınızda fark edilebilir olduğunu göstermek için yanmaktadır. Far açma düğmesini bir tık çevirdiğinizde ilk yanan ışıklar park lambalarıdır. Zaten aracınızın diğer yol aydınlatma farlarını açtığınız zaman arka planda sürekli yanacaktır. Park lambaları, Renault 21 concorde’da ampul şeklinde bir ikaz ışığı olarak gösterilmiştir.


5- Renault 21 Concorde Kısa Farlar Açık İkaz Işığı

kisa farlar acik uyari isigi renault 21Kısa farlar gece yolculuklarında sizin önünüzü aydınlatmada en çok kullandığınız far şeklidir. Far önünde yere eğik çizgileri bulunan bu sembolün yandığını görüyorsanız aracınızda kısa farlar açık demektir.

 


6- Renault 21 Concorde Uzun Farlar Açık Uyarı Işığı

uzun farlar acik reno 21 concordeUzun farlar dik olduğu için Renault 21 concorde aracınızda far önünde düz çizgiler şekliyle gösterilmiştir. Ayrıca plan rengi mavi renkli olduğu için daha dikkat çekmektedir. Uzun farları çok fazla kullanmamalısınız. Çünkü karşıdan gelen aracın sürücünün gözünü alacağından kazalara neden olabilmektedir. Gece yolculuklarında önünüzde giden aracın aynasından bile sürücünün gözünü alabilir.


7- Renault 21 Concorde Yol Bilgisayarı Ekranı

yol bilgisayari renault 21Yol bilgisayarı olan araçlar 2000’li yıllardan sonra yayınlaşmaya başladı. Bu teknoloji ilk olarak Renault 21 Concorde araçlarında kullanılmaya başlamıştır. Gösterge tablosunun ortasında yer alan bu bilgisayarda aracınızın yakıt tüketim değerleri gösterilmektedir. Çok fazla bir parametre göstermese bile o zamanlara göre çok ileri bir teknolojiydi.


8- Renault 21 Concorde Yağ Basınç Lambası Uyarı Işığı

yag lambasi uyari isigi renault 21Reno 21 Concorde’nin gösterge tablosunda ortada kalan kısımda hayati şekilde ciddiyet içeren uyarı ışıkları vardır. Motor açısından bunların en önemlisi yağ basınç lambasıdır. Yağ basınç lambası, yağ pompasının basıncına göre yanan bir ışıktır. Yağ pompası motora sürekli yağ göndermekle yükümlü bir bileşendir. Yağ lambasının motor çalışırken asla yanmaması gerekir. Eğer yanıyorsa bilin ki aracınızın yağlama sisteminde ciddi bir arıza var demektir. Yağ lambasının yanmasının sebepleri ” yağ müşürü arızası, yağ pompasının zayıflaması, yağ seviyesinin düşmesi ve aracınızın motor istemesi” olabilir. Yağlama sisteminde arıza olan bir motor yağ basıncı tamamen kaybolursa bir kaç metre içerisinde aracınız yatak saracaktır.


9- Renault 21 Concorde El Freni Uyarı Işığı

el freni isigi renault 21El freni veya diğer adıyla park freni aracınız park halindeyken hareket etmemesi için gerekli bir sistemdir. 21 concorde’nin vitesin hemen arkasında bulunan el freni kolunun çekilmesiyle aktif hale gelir. Eğer aracınızda yuvarlak daire içerisinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız el freni çekili demektir. Ancak el freni kolu inik olmasına rağmen yanıyorsa el freni müşürü arıza yapmış olabilir. El freni ışığı yanarken asla aracınızı kullanmayın.


10- Renault 21 Concorde Akü Lambası İkaz Işığı

aku isigi renault 21 concordeAkü lambasının, kontağı bir tur çevirdiğinizde yanması normaldir. Çünkü o sürede aracınızın tüm elektriksel ihtiyacı aküden karşılanıyor demektir. Ancak motor çalıştıktan sonra akü ışığının sönmesi gerekir. Bunun sebebi elektrik ihtiyacını şarj sisteminin sağladığıdır. Ancak motor çalışırken akü lambası yandıysa bu bir arıza lambasıdır. Çünkü aracınız artık şarj etmiyor ve tüm elektrik ihtiyacı aküden karşılanıyor demektir. En yeni ve kaliteli bir akü bile bir aracı en fazla 2 saat kadar idare edebilir. Bittiği zaman yolda kalırsınız. Bu yüzden yolda giderken akü lambası yandıysa mutlaka en yakın oto elektrikçiden yardım almalısınız.


11- Renault 21 Concorde Benzin Uyarı Işığı

renault 21 benzin isigiBu uyarı ışığı yandığı zaman Renault 21 Concorde aracınızda yakıt seviyesinin kritik seviyelere kadar düştüğü gösterilmektedir. Benzin ışığı yanarken aracınızı kullanmanız pompaya zarar verebilir. Ayrıca yakıt kısa sürede biteceği için yolda kalacaksınız.


12- Renault 21 Concorde Hararet İbresi Yüksek Hararet Uyarı Işığı

hararet gostergesi renault 21 concordeBir motorun normal çalışma sıcaklığı ortalama 90 derece civarlarındadır. Aracınızın gösterge panelinde hararet ibresi yükselmeye başladıysa tedirgin olmanız gerekir. Ayrıca Concorde motor sıcaklığı yükselirse bu ibrenin üst köşesinde kırmızı bir uyarı ışığı yanacaktır. Aracınızın motoru aşırı ısınmış şekilde kullanmanız ciddi hasarlara neden olabileceğinden, hararet yapmasının sebebini en kısa sürede bulmalısınız.


13- Renault 21 Concorde Yağ Basınç Göstergesi

yag basinc gostergesi renault concordeMotor yağ basıncının ne kadar önemli bir şey olduğunu biraz yukarıda yazmıştık. Renault 21 Concorde’da yağ lambası yanar. Ayrıca yağ basıncını bu gösterge ile takip edebilirsiniz. Yağ basınç ibresinin sürekli alt orta taraflarda durması gerekmektedir.


14- Renault 21 Concorde Fren Balatası Azaldı Uyarı Işığı

fren balatasi azaldi uyari isigi renault 21Gösterge tablosunun sağ en üst köşesinde yer alan, “sarı yuvarlak etrafında kesik çizgiler” işareti fren balatalarının azaldığı veya bitmek üzere olduğu hakkında sürücüye bilgi vermek için çıkan bir ikaz lambasıdır. Bu bir arıza lambası değildir. Ancak fren sistemini çok önemli olduğu için balataların aşındığını ve bitmek üzere olduğunu gösterir.


15- Renault 21 Concorde El Gazı (Jikle) Çekili Uyarı Işığı

el gazi cekili uyari isigi renault 21 concordeRenault 21 Concorde’da manuel el gazı bulunmaktadır. Çektiğiniz zaman boğaz kelebeği açılır ve aracınızın motoruna gaz verirsiniz. Ancak el gazı çekili bir şekilde yolculuk yapmak motorun boğulmasına neden olabilir. Sabahları motor ısınana kadar bir kaç saniye çekili kalması idealdir. Eğer el gazı çekili ise Concorde gösterge tablosunda bir işaret yanacaktır.

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top