Renault 9 Arıza Lambaları Anlamları, Reno 9 Uyarı ve İkaz Işıkları

90’lı yıllarda ülkemizin en çok satılan araçlarından bir tanesi olan Renault 9 serisinin gösterge tablosunda bulunan işaretler ne anlama geliyor? Renault 9 arıza ışıkları anlamları? Renault 9 Broadway, Sipring ve Fairway uyarı ve ikaz ışıkları anlamları nelerdir.

renault 9 ariza lambalari

Renault 9 tek bir model değildir. Bunlar Spiring, Broadway ve Fairway modellerinden oluşmaktadır. Hemen hepsi tasarım olarak birbirine benziyor olsa da motor ve donanım farklılıkları bulunmaktadır. Pek özellikli bir otomobil olmadığı için Renault 9’da çok fazla ikaz ışığı bulunmamaktadır. Ancak olanları ise araç arızası hakkında kritik uyarılar verebilir. Bu sebeple Renault 9 aracınızda yanan bir ikaz ışığının ne anlama geldiğini mutlaka bilmeniz gerekir. Şimdi gelin tek tek renault 9 ikaz ışıkları anlamlarına bakalım.

Renault 9 İkaz Lambaları Anlamları

1- Arka Cam Isıtma (Rezistans) Açık

arka cam rezistansi renault 9Kışın soğuk havalarda camlar buz tuttuğu zaman ön camlar kalorifer yardımıyla buzu çözülür. Ancak araçların arka camlarında kalorifer olmadığı için bu ısıtıcı teller yardımıyla sağlanır. Arka cam buz çözücü düğmesine bastığınız zaman teller ısınır ve buzu çözer. Sürücüye ise arka cam rezistansı çalışıyor diye göstermek için gösterge tablosunda ışık yanar.


2- Arka Sis Lambası Açık İşareti

arka sis lambasi renault 9Renault 9 araçların sol arka stoplarında arka sis farı bulunmaktadır. Kırmızı renkli bir ışık özellikle karlı, yağmurlu ve sisli yollarda arkadan gelen arabaların sizi fark etmesini sağlar. Normal arka stop lambalarına göre daha parlak bir şekilde yanmaktadır. Bir düğme ile aktif edilebilmektedir. Eğer gösterge tablosunda bu ikaz ışığı yanıyorsa arka sis farları açık demektir. Ancak şunu unutmayın normal yani açık havalarda kullanmak yasaktır.


3- Ön Sis Farı Açık İkaz Işığı

on sis fari acik renault 9Renault 9 araçlarının bazılarında ön sis farları bulunmaktadır. Bu farların görevi yağmurlu, karlı ve sisli havalarda aracın daha fark edilebilir olmasını sağlamaktır. Orta konsolda bulunan bir düğme ile aktif edilebilen sis farları yandığı zaman gösterge panelinde yeşil çizgileri aşağıya bakan far işareti yanmaktadır. Açık havalarda kullanmanın yasak olduğunu unutmayın.


4- Park Lambaları Açık İkaz Lambası

park lambalari acik ikaz renault 9Her otomobilde olduğu gibi Renault 9 modellerinde de park lambaları vardır. Sol kolu bir tık çevirdiğinizde yeşil ampul şeklinde yanan bu ikaz lambası park lambalarının açık olduğunu gösterir. Aracınızı kısa bir süre yoldan taşacak şekilde bıraktığınızda önden gelen araçların sizin aracınızı fark etmesini sağlarsınız. Ayrıca uzun ve kısa farlar yandığı süre boyunca park lambaları arka planda yanmaya devam edecektir.


5- Kısa Farlar Açık İkaz Işığı

kisa farlar acik ikaz lambasi renault 9Yeşil çizgileri aşağıya bakan ikaz ışığının anlamı kısa farların açık olduğunu sürücüye göstermektir. Bir dönem ülkemizde gündüz ve gece fark etmeksizin kısa farların yakılması tavsiye ediliyordu. Geceleri ise aracın önünü 30 metreye kadar aydınlatan bir ışıktır. Aşağıya bakmasının sebebi karşıdan gelen sürücülerin gözünü almamasıdır. Yolda karşıdan gelen araçlar varsa mutlaka kısa farlar ile gitmelisiniz.


6- Uzun Farlar Açık İkaz Işığı

uzun farlar acik ikaz lambasiMavi renkli çizgileri dik bakan bu uyarı ışığı aracınızın uzun farlarının açık olduğu anlamına gelir. 200 metreye kadar önünüzü aydınlatabilir. Ancak sürekli açık olmaması gerekir. Gece yolculuklarında önünüzde sizin aynı yönde ilerleyen aracın sürücüsünün gözlerini aynadan yansıma yaparak alabilir. Ayrıca karşıdan gelen sürücülerin gözlerini de alabilir. Bu da trafik kazalarını kaçınılmaz hale getirebilir. Bu sebeple uzun farlar açık çok fazla gitmemeniz gerekir.


7- Hız Göstergesi

hiz ibresi renault 9Otomobiller ilk üretildiği andan itibaren ne kadar hızla gittiğini göstermek için bir hız göstergesi vardır. Renault 9 Broadway’de 200, Spiring’de 180 km/s hıza kadar gösterebilir. Hız göstergesi ayrıca radarlara yaklaşırken aracınızın hızını kontrol etmenize yardımcı olacak bir göstergedir. Renault 9 eski model bir otomobil olduğu için ibre şeklinde hız göstergesi vardır.


8- Toplam Yapılan Kilometre Sayacı

kilometre sayaci renault 9Otomobillerin ne kadar kilometre yaptığını bilmek çok önemlidir. Özellikle rutin bakımların takip edilmesi ve motorun ömrü hakkında bilgi verebilirler. Hatta ilan verirken yaşlı araçların düşük kilometrede olması değerine değer katan bir şeydir. Renault 9’da hız göstergesinin ortasında üst sırada yer alan sayaç arabanın yola çıktığı günden bu yana yaptığı toplam kilometreyi göstermektedir.


9- Günlük Kilometre Sayacı

gunluk km sayaci renault 9Bu sayaç sayesinde sürücüler günlük yaptıkları toplam kilometreyi görebilirler. Daha çok alınan yakıt ile kaç kilometre yapıldığını görmek için kullanılır. 4 haneli bu sayacın kırmızı olan yeri 100 metreyi, diğer siyah yerleri ise kilometreyi göstermektedir. En fazla 999 kilometre 900 metreyi gösterebilir. Ondan sonra sıfırlanacaktır. Ayrıca ortada bulunan bir düğme yardımıyla istenilen zamanda sıfırlanabilir.


10- Akü Lambasının Yanması

aku lambasi renault 9Kontağı bir tur çevirdiğinizde akü ışığı yanar. Bunun sebebi aracın o an için ihtiyaç duyduğu tüm elektrik ihtiyacının aküden karşılandığını göstermektir. Ancak motor çalıştığı andan itibaren akü ışığının sönmesi gerekir. Eğer motor çalışırken yani yolda giderken akü lambası yandıysa şarj sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir. Akü arıza lambasının anlamı şarj olmadığını göstermektedir. En yakın oto elektrikçiye giderek akü lambasının neden yandığını bulmanız gerekir. Ya değilse bittiği anda yolda kalacaksınız.


11- El Freni Uyarı Işığı

el freni cekili ikaz isigi renault 9Renault 9 Broadway’de el freni işareti kırmızı yuvarlak içinde ünlem “!” ve “P” işaretleridir. Gösterge panelinin ortasında sol tarafta kalmaktadır. Bu ışık anlamı aracınızın el freni çekili demektir. El freni yarım çekili halde kalırsa bile yanacaktır. Çünkü siz fark etmeseniz bile balatalar fren yapacaktır.


12- Yağ Basınç Uyarı Lambası

yag lambasi renault 9Her araçta mutlaka bulunması gereken bir lambadır. Aracınızın yağ pompasının basıncını ölçen bir yağ müşürü vardır. Eğer normal değerlerdeyse motor çalışınca bu lamba sönecektir. Ancak motor çalışırken bu arıza lambasının yanması durumunda hemen aracınızın motorunu durdurun. Çünkü motor yağlamayı kesmiş olabilir. Kırmızı çaydanlık ucundan damlayan yağ şeklinde gösterilmiştir.


13- Jikle Çekili Uyarı Işığı

jikle cekili uyari isigi renault 9Renault 9’da jikle sistemi bulunmaktadır. Soğuk havalarda aracın çalışmasını kolaylaştırmak için vardır. Ancak motor ısındıktan sonra muhakkak jiklenin kapatılması gerekir. Çünkü bu şekilde devam ederseniz aracınızın motoru boğulacaktır. Ayrıca yakıt tüketiminin artmasına da neden olacaktır. Bu sebeple sabahları ilk çalıştırmada sadece 5 dakika çekili kalırsa yeter. Jiklenin açık olduğunu göstermek için Renault 9 gösterge panelinde bunun işareti vardır.


14- Hararet (Motor Sıcaklığı) Göstergesi

hararet gostergesi renault 9Hararet ibresi adından anlaşılacağı üzere motor soğutma suyunun sıcaklığını gösterir. Yolculuk sırasında ibrenin ortayı geçmemesi gerekir. Şayet geçerse aracınız hararet yapıyor demektir. Bu durumda hemen otomobilinizi kenara çekip sürmekten kaçınmalısınız. Çünkü hararet yapan bir motor önce conta yakar sonra ise motorun yatak sarmasına neden olur. Reno 9 kullanırken bir gözünüzün muhakkak hararet göstergesinde olması gereklidir.


15- Benzin (Yakıt) Seviyesi Göstergesi

benzin yakit gostergesi renault 9Renault 9’da benzin ibresi bulunmaktadır. En aşağıya indiği zaman sol üst köşesinde benzin pompası ışığı yanar. Bu ışık yandığı zaman aracınızla en fazla 50 kilometre yol yapabilirsiniz. Ayrıca düşük yakıt seviyesi ile gezmek yakıt pompasının arıza yapmasına neden olabilir. Gerçi günümüzde benzinli Reno 9 pek fazla kalmamıştır. Sahipleri genelde LPG’li olarak kullanmayı tercih ediyorlar.


16- Yağ Basınç Göstergesi

yag basinc lambasi renault 9Her Renault 9 modelinde yok ama bazılarında olan bu yağ basınç ibresi, motor yağ pompasının gücünü sürücüye göstermektedir. En üst seviyeye asla çıkmaması gerekmektedir.

 


17- Sol Sinyal Lambası

sol sinyal lambasi renault 9Sol tarafa doğru yanıp sönen yeşil ok işareti, Renault 9 aracınızın sol sinyal verdiğini göstermektedir. Ayrıca “tık tık” diye yanıp söndükçe bir ses duyacaksınız. Sinyaller açık şekilde gitmek, diğer sürücüleri şaşırtabileceği için gösterge panelinde sol sinyal ikaz ışığı yanıp sönecektir. Sinyaller direksiyonun sol tarafında bulunan kol ile ayarlanır. Kolu aşağıya çektiğinizde sol tarafa sinyal vermiş olursunuz.


18- Sol Sinyal Lambası

sag sinyal isareti renault 9Şimdi ise aracınızın sağa sinyal verdiğini gösteren işarete geldik. Reno 9 aracınızın gösterge tablosunun ortasında sağ tarafa doğru yanıp sönen yeşil ok görüyorsanız, aracınız sağa sinyal veriyor demektir. Sinyal kolunun yukarı kaldırılması durumunda sağ sinyal verecektir. Yanıp sönmesi sinyal lambalarının da yanıp söndüğünü göstermektedir.


19- Dörtlü (Flaşör) İkaz Lambası

dortlu isigiRenault 9’da dörtlü lambaları yanarken iki farklı yerde uyarı işareti verilir. Birincisi sinyal işaretlerinin ikisi birden yanıp söner. İkincisi ise gösterge tablosunun sağ alt köşesinde bulunan iç içe geçmiş iki kırmızı üçgen işareti yanıp söner. Bunlar dörtlülerin açık olduğunu göstermek içindir. Dörtlü sinyalleri acil bir durumda diğer araçları uyarmak için yakmalısınız. Aksi takdirde boş kullanmak yasaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır