Renault Clio Arıza Lambaları Anlamı | Clio Symbol Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Renault’un ülkemizdeki en çok satılan modeli olan Clio ve Clio Symbol’ün arıza lambaları nelerdir. Clio gösterge ekranında yanan arıza, uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor? Renault Clio arıza ışıklarının anlamları nelerdir bunlara bakacağız.

Renault, Türkiye’nin en çok satılan otomobil markasıdır. Uzun yıllardır ülkemizde bulunan Renault, clio modelini ilk olarak 1995 yılında ülkemizde satılmaya başlamış ve 2021 yılına kadar satışta kalmıştır. Clio’da pek çok özellik bulunmaktadır. Ancak her modelinde her özellik yoktur. Renault Clio’nun “Alize, Authentique, Dynamique, Executive, Expression, Extreme, Fidji, Privilege, RN, RNA, RT, RTA, RXT, Tom Tom Edition” donanım paketleri vardır. Ayrıca pek çok motor seçeneği mevcuttur. 0.9 Sport Tourer, 0.9 TCe, 1.0 SCe, 1.0 TCe, 1.2, 1.2 Grandtour, 1.2 SportTourer, 1.3 TCe, 1.4, 1.4 Grandtour, 1.5 BlueDCI, 1.5 dCi, 1.5 dCi Grandtour, 1.5 dCi SportTourer, 1.6, 1.6 Grandtour, 1.8 ve 2.0 motor ile kasa tipleri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Renault 21 Concorde Arıza Lambaları Anlamları

Şimdi gelin Clio’nun arıza lambaları ne anlama geliyor ona bakalım. Çünkü clio gösterge panelinde pek çok uyarı ve ikaz ışıkları vardır.

Renault Clio ve Symbol Arıza Lambaları Anlamları | Uyarı ve İkaz Işıkları

Renault Clio’nun gösterge panelinde gördüğünüz her işaret bir arızayı göstermez. Bazıları bir özelliğin çalıştığını gösterirken bazıları da olumsuz durumlara karşın sürücüyü uyarı ve ikaz etmektedir. Tüm bu işaretlerin ne anlama geldiğini bilmeniz aracınızı tanımanız açısından çok önemlidir.

1- Renault Clio Hava Yastığı (Airbag) Arıza Lambası

hava yastigi clio symbolAracınızı çalıştırmadan önce kontağı açtığınızda 3-4 saniyelik bir süre boyunca yanması gayet normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekir. Eğer yolda giderken ve motor çalışırken hava yastığı ışığı yanarsa airbag devre dışı demektir. Güvenlik açısından ciddi sorun çıkartabileceği için mutlaka bu ikaz lambası yanıyorsa ustanızdan yardım isteyin.


2- Renault Clio Stop Yazısı Anlamı

stop yazisi renault clioClio aracınızda bir bilgisayar sistemi (ECU) bulunmaktadır. Aracın hemen her yerinde bulunan sensörler ECU’ya sürekli olarak bilgi verir. Ancak bazı sensörler var ki çok kritik parçaları kontrol ederler. Eğer ECU, motorda ve bileşenlerinde çok ciddi güvenlik sorunu olabilecek bir sorun olduğunu algılarsa aracınızın gösterge panelinde “STOP” yazısı yanacaktır. Bunun anlamı aracınızı hemen durdurmanız ve motoru kapatmanız gerektiğidir.


3- Renault Clio Symbol El Freni Işığı ve Fren Arıza Lambası

fren sistemi uyari isareti clioAracınızın kontağını açtığınız zaman gösterge tablosunda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti varsa bu el freninin çekili olduğu anlamına gelir. Ancak fren yaptığınızda bu fren ikaz ışığı yanıyor ayrıca “STOP” yazısı çıkıyorsa. Hatta bip bip diye bir ses geliyorsa aracınızın fren sisteminde bir sıkıntı olduğunu gösterir. Çok önemli bir uyarı işareti olduğu için kesinlikle aracınızı kullanmaktan kaçının. Çünkü Clio Symbol aracınızın frenleri arıza nedeniyle tutmayabilir.


4- Renault Clio Symbol Akü Lambası Uyarı Işığı 

aku lambasi uyari isigiClio Symbol aracınızın kontağını bir tur çevirdiğinizde yani motor çalışmayacak kadar açtığınızda akü lambasının yanması gayet normaldir. Çünkü arabanın ihtiyacı olan elektrik o sırada aküden sağlanıyor demektir. Ancak motor çalıştıktan sonra akü devre dışı kalır ve şarj dinamosu (alternatör) tüm bu ihtiyacı karşılar. Ayrıca akünün eksilen enerjisi yerine doldurulur. Kısa bir deyişle akü şarj edilir. Motor çalıştığı süre boyunca akü hep şarj edilecektir. Motor çalışırken ve yolda giderken akü lambası yanarsa akü artık şarj olmuyor demektir. Bu durum sizin yolda kalmanıza neden olabilir. Akü ışığının yanmasının sebebi şarj sisteminde bir arıza olduğunu göstermektir.


5- Renault Clio Symbol Yağ Lambası Işığı Sebebi

yag lambasi renault clio symbolİçten yanmalı motorların çalışması için sürekli olarak yağlanması gerekmektedir. Normalde karterde bulunan yağ, yağ pompası tarafından motorun üst kısımlarına belirli bir basınç altında pompalanır. Yağ pompasının basıncını ölçen sensöre ise yağ basınç sensörü ya da yağ müşürü denilir. Eğer bu sensör yağ basıncının olması gereken en alt seviyeden daha düşük olduğunu görürse durumu  sürücüye göstermek için gösterge panelinde yağ lambası yanacaktır. Aracınızı yağ lambası yanarak asla kullanmayın. Çünkü bu motorun ölmesine yani yatak sarmasına neden olabilir. Yağ lambasının yanmasının sebepleri “motorun yağsız kalması, yağ seviyesinin düşmesi, yağ filtresinin tıkanması, yağ müşürü arızası, yağ pompasının zayıflaması ve son olarak aracınızın motor istemesi” olarak gösterilebilir.


6- Renault Clio Direksiyon Hidrolik Sistemi Arıza Lambası

hidrolik direksiyon isareti renault clioRenault clio ilk üretilmeye başladığından son güne kadar hep hidrolik direksiyonlu üretilmiştir. Hatta son 10 yıldır elektrik destekli direksiyon sistemine geçiş yapılmıştır. Hidrolik sistemi pek çok bileşenin bir araya gelmesiyle çalışmaktadır. Eğer gösterge panelinde “direksiyon işareti” yanıyorsa bu hidrolik direksiyon sistemde bir arıza olduğu anlamına gelir.


7- Renault Clio Yokuş Kalkış Desteği (Autohold) Uyarı Işığı

yokus kalkis sistemi renault clioRenault Clio Symbol’de yokuş kalkış desteği bulunmaktadır. Araçta bulunan bir ivme ölçer dik yokuşlarda durduğunuzu fark eder. Siz ayağınızı debriyajdan çekip gaza basana kadar geçen süre içinde aracın frenlerinin arabayı tutmaya devam etmesini sağlar. Bu sistemin devrede olduğunu göstermek için “yuvarlak içinde A harfi” ikaz ışığı yanacaktır. Eğer “A” üstünde yan çizgi varsa sistem devre dışı demektir.


8- Renault Clio Symbol Tamir Anahtarı İşareti Anlamı (İkaz Işığı)

tamir anahtari isareti renault clioRenault clio’nun gösterge tablosunda “sarı içinde ingiliz anahtarı” işareti görüyorsanız aracınızda bir arıza olduğu anlamına gelir. Bazen bakım süresinin geldiğinde bu uyarı ışığı yanacaktır. Bu şekilde sürmeniz daha ciddi sorunların üstünü örtebilir. Bu yüzden tamir anahtarı ikaz ışığının neden yandığını en kısa sürede bulmalısınız.


9- Renault Clio Symbol Dikkat Uyarı Lambası

dikkat uyari isareti renault clio symbolRenault Clio Symbol aracınızın gösterge panelinde “üçgen içinde ünlem işareti” yanıyorsa bir sorun var demektir. Ancak bu uyarı işareti ile yanan diğer lambalara bakmanız gerekir. eğer “stop” yazısı ile birlikte yandıysa aracınızı hemen durdurun ve sürmeyin. Şayet “tamir anahtarı işareti” ile birlikte yandıysa dikkatli bir şekilde sürerek en yakın servise gitmelisiniz.


10- Renault Clio Symbol El Freni (Park Freni) Çekili ve Aktif Uyarı Işığı

el freni cekili uyari isigi renault clioBu bir arıza lambası değildir. Her otomobilde olduğu gibi Renault Clio’da da el freni bulunmaktadır. El frenin teknik adı park freni olarak bilinmektedir. Çünkü sadece aracınız park halindeyken çekili halde bulunmalıdır. Ayrıca Clio’da el freni kolu varken bazı yüksek paket donanımlarında elektrikli el freni vardır. Her ne olursa olsun el freni çekili ise gösterge panelinde “yuvarlak içinde P harfi” yanacaktır.


11- Renault Clio Symbol Vites Yükselt veya Düşür İkaz Lambası

vites yukselt veya dusur uyari isareti renault clioRenault Clio’nun gösterge panelinde “yeşil yukarıyı gösteren ok ve vites kolu” işareti varsa bu vites yükseltmeniz gerektiğini gösterir. Çünkü yakıt ekonomisi açısından bu bir kılavuz göstergedir. Ayrıca “aşağı gösteren yeşil ok ve vites kolu” işareti varsa bu vites küçültmeniz gerektiğini gösterir. Her iki durumuda da clio size ne zaman vites değiştirmeniz gerektiği hakkında bilgi verebilir.


12- Renault Clio Symbol ESP (ESC) Aktif Uyarı Işığı

esp aktif uyari isareti renault clio symbolRenault Clio’da antipatinaj ve savrulmaları önleyici sistem olan ESP vardır. Bunun Renault karşılığı ise ESC’dir. Eğer aracınızın gösterge tablosunda yolda kayan araba işareti görüyorsanız bu ESP’nin devrede olduğunu göstermektedir.

 


13- Renault Clio Symbol ESP Kapalı Uyarı Işığı

esp kapali uyari isareti renault clio symbolAracınızın gösterge tablosunda yolda kayan araba işaretinin yanında “off” yazısı ikaz işareti görüyorsanız bu ESP diğer adıyla ESC’nin kapalı olduğu anlamına gelir. Aracınız bu sistem devre dışı iken daha performanslı iken virajlarda savrulabilir. Ayrıca antipatinaj sistemi devre dışı kaldığından kalkışlarda tekerler patinaj çekebilir.


14- Renault Clio Symbol Kapılar Açık Uyarı İşareti

kapilar acik uyari isareti clio symbolClio aracınızda kapıların açık veya kapalı olduğunu algılayan sensörler vardır. Bu sensörler tüm kapılarda mevcuttur. Eğer kapılardan bir tanesi bile açık kalırsa aracınızın gösterge panelinde “kapıları açık kırmızı araba” işareti yanacaktır. Bu şekilde asla kullanmayın. Çünkü açık kapıdan arabada bulunan yolcular düşebilir veya kapının yolda açılması ciddi kazalara neden olabilir.


15- Renault Clio Symbol ABS Arıza Lambası

abs ariza lambasi renault clio symbolClio’da ABS fren sistemi bulunmaktadır. Motor çalışmadan önce bir kaç saniye ABS ışığının yanması gerekir. Ancak motor çalıştıktan sonra mutlaka sönmelidir. Eğer yolda giderken veya motor çalışırken ABS ışığı yanıyorsa bu sistemin devre dışı kaldığını gösterir. ABS ani frenlemeler sırasında direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesini engellediğinden arızalı bir şekilde asla kullanılmamalıdır. Gösterge tablosunda ABS ışığının yanması frenlemede bir arıza olduğunu göstermektedir.


16- Renault Clio Symbol Dizel Partikül Filtresi (DPF) Dolu Uyarı Işığı

partikul filtresi dolu ariza lambasi renault clioBu arıza lambasının sebebi dizel motorlu araçlarda egzoz sistemi içerisinde yer alan dizel partikül filtresinin dolu olduğunu göstermektir. Çünkü motorin içinde çok fazla zehirli madde olduğundan egzozdan atılmadan önce filtre edilmek zorundadır. Bu yasal olarak zorunlu kılınmıştır. Eğer DPF dolu arıza lambası yanarsa aracınızı yüksek devirde kullanmaya devam etmelisiniz. Böylece partikül filtresi boşalacaktır. Ancak çok fazla tıkandı ise servisten ve bir ustadan yardım almanız gerebilir.


17- Renault Clio Symbol Lastik Basınç Sistemi Uyarı Işığı

lastik basinci uyari isigi renault clio symbolRenault Clio’nun lastiklerinde lastik basıncı ölçen sensörler vardır. Eğer yarım yuvarlak içinde ünlem işareti varsa lastik basıncı eksilmiş demektir. Bu patlak lastik sebebiyle olabilecekken, jant içinde bulunan lastik basınç sensörünün yerinden çıkması sonucu yanabilir.


18- Renault Clio Symbol Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı

renault clio symbol kizdirma bujisi uyari isigiDizel motorlu (dci) Renaultlar her dizel otomobilde olduğu gibi ısıtma bujisi içerirler. Isıtma bujisini motor yanma odasında sıkışan hava/yakıt karışımının tutuşturulmasını sağlayan parçadır. Aracınızın kontağını akü açılacak kadar çevirdiğinizde birkaç saniye yanması normaldir. Çünkü bu süre içinde yanma odasını ısıtmaktadırlar. Gösterge panelinde zigzag şeklinde bu işaretin yandığını görüyorsanız sistem çalışıyor demektir. Ancak yolda giderken yanıyorsa veya hiç yanmıyorsa aracınızın kızdırma bujileri sisteminde arıza var demektir.


19- Renault Clio Symbol Motor Arıza Lambası 

motor ariza lambasi renault clio symbolYeni nesil araçlarda motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir sistem vardır. Bu sistem motor ve bileşenlerinde yer alan sensörlerden aldığı veriler yardımıyla aracın işleyişini sürekli olarak kontrol eder. Eğer sensörlerden daha önce üretici tarafından programlanan verilerin dışında bir sinyal gelirse motor arıza lambası yakar. Bu uyarı ışığının yanmasının diğer bir sebebi de aracın egzoz emisyon değerlerinin bozulmasıdır. Ancak bunu teşhis etmeniz için Clio aracınızı bir diyagnostik tarayıcı içeren bilgisayara bağlayarak hangi arıza kodlarını verdiğini bulmaktır.


20- Renault Clio Symbol Yakıt Az Kaldı Uyarı Işığı

yakit az kaldi uyari isigiAracınız ister benzin ister dizel olsun, yakıt deposunda bulunan yakıt seviyesi çok azaldıysa aracınızın gösterge panelinde benzin pompası ışığı yanacaktır. Bu ışık yandıktan sonra kısa süre içerisinde yakıt almalısınız.

 


21- Renault Clio Symbol Eco Modu Aktif İkaz Işığı

eco modu aktif uyari isigiRenault araçlarda yakıt tüketimini en aza indirgemek için ECO modu vardır. Eğer gösterge panelinde “yeşil eco” yazısı görüyorsanız sistem aktif demektir. Bu işaretin anlamı aracın daha az yakıtla en uzun mesafeye gidebilmesini sağlamaktır. Ancak performans olarak düşüktür. Gösterge panelinin yanında bulunan bir düğme yardımıyla aktif edilebilir.


22- Renault Clio Yokuş Aşağı Motor Freni Olmadan İnme (Otomatik Şanzıman)

yokus inerken motor frensiz inmeYokuş aşağı inerken otomatik vites şanzımanlarda motor freni yapar. Ancak sürücü tarafından pasif edildiği zaman motor freni yapmaz. Bunun en kötü yanı aracı yavaşlatmak ve durdurmak istediğinizde tüm yük frenlere binmesidir.

 


23- Renault Clio Symbol Hararet Işığı (Motor Aşırı Sıcak ve Isındı İkaz Lambası)

hararet uyari isigi clio symbolYeni üretilen Clio otomobillerde artık hararet ibresi bulunmuyor. Bunun yerine aracınızın motorunun aşırı ısınmasında gösterge panelinde hararet ışığı yanar. Eğer kırmızı renkli bu işareti görüyorsanız aracınızın motoru aşırı ısınmıştır ve hararet yapmıştır. Bu ikaz lambası yanarken kullanmaya devam etmeniz önce motorun conta yakmasına daha sonra ise aracınızın motor yemesine neden olacaktır. Hararete neden olan her neyse mutlaka onu bulmadan ve tamir etmeden motoru çalıştırmayın.


24- Renault Clio Symbol Hız Limitörü Aktif Uyarı Işığı

hiz limitoru clio symbolEğer Clio’da bu ikaz lambasını görüyorsanız aracınızın hız limitörü aktif demektir. Belirlenen hızın üstüne çıkamaz anlamına gelir.

 


25- Hız Sabitleyici (Cruise Control) Aktif İkaz Lambası

hiz sabitleyici aktif uyari isigi clio symbolClio’da aracın hızını sabitlemek için cruise control sistemi bulunmaktadır. Eğer gösterge panelinde yeşil renkli bu uyarı işaretini görüyorsanız hız sabitleyici devrede demektir.

 


26- Renault Clio Symbol Frene Basın Uyarı Işığı

pedala basan ayak isareti clio symbolEğer aracınızın gösterge panelinde pedala basan ayak işareti görüyorsanız bunun anlamına fren yapmanız gerektiğidir. Bu ikaz lambasını gördüğünüzde fren yapmalısınız. Çünkü araba kendi kendine tehlikeli bir şekilde ivmelenip hızlanabilir.

 


27- Renault Clio Symbol Hız Aşımı Yüksek Hız Yapıldı Uyarı Işığı

hiz asimi yuksek hiz uyari isigi clio symbolAracınızın gösterge tablosunda “hız göstergesi yanında ünlem işareti” görüyorsanız aracınızın olması gerekenden çok daha hızlı gittiğini gösteren bir ikaz lambasıdır. Hızı düşürmeniz yönünde size uyarı veriyor anlamına çıkar.

 


28- Renault Clio Symbol Yolcu Hava Yastığı Kapalı İkaz Lambası

yolcu hava yastigi kapali ikaz lambasiClio aracınızı yalnızca siz kullanıyorsanız yolcu hava yastığını kapalı şekilde tutmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü trafikte kaza yaptığınızda sizin ve yolcu hava yastığı patlayacak. Airbag tamiri çok pahalı olduğu için araçta yolcu yoksa hava yastıklarını devre dışı bırakmanız sizin faydanıza olacaktır. Eğer yolcu hava yastığı kapalı ise gösterge panelinde bu uyarı lambası çıkar.


29- Çocuk Koltuğu Nedeniyle Yolcu Hava Yastığı Kapalı Uyarı İşareti

cocuk koltugu nedeniyle yolcu hava yastigi kapali clio symbolÇocuk koltukları bazen arabanın ön koltuğuna bağlanır. Bu koltuk takılı iken aracınızın o tarafta bulunan airbag sistemi pasif hale getirilmelidir. Çünkü en ufak bir kazada bile patlaması durumunda bebeğe zarar verebilir. Bunu göstermek için aracınızın gösterge tablosunda bebek koltuğu ve önünde yuvarlak üstünde çarpı işareti bulunan bu ikaz ışığı yanacaktır.


30- Ön ve Arka Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Işığı

emniyet kemeri takili degil uyari isaretiHer otomobilde olduğu gibi Clio’da emniyet kemeri takılı değilse aracınızın gösterge panelinde emniyet kemeri ışığı yanacaktır. Ayrıca size sesli olarak ikaz verecektir. Emniyet kemerini takmanız durumunda bir uyarı lambası sönecektir. Her ne hızla giderseniz gidin aracınıza biner binmez emniyet kemerini takmayı asla unutmayın. Emniyet kemeri bir otomobilde sürücü ve yolcuların hayatını kurtaran en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesidir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top