Renault Latitude Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme, Test Sürüşü ve Kullanıcı Yorumları

Renault’un D segmenti modeli olan Latitude nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Latitude inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault 40 yıldan daha fazla bir zamandır ülkemizin en çok satılan markalarından bir tanesi olmuştur. D segmentinde uzun yıllardır yer almaktadır. Hatta Laguna modeli ile birlikte güzel satış rakamları yakalamıştır. Bilirsiniz ki Türkiye’de D segmenti çok fazla tercih edilmemektedir. Zaten bu segmentin öncüsü ve lideri Volkswagen Passat olarak bilinmektedir. Laguna ile artık daha fazla gidemeyen Renault, yeni bir model ile yoluna devam etmek için 2011 yılında Latitude modelini satışa sundu. 2015 yılına kadar satıldıktan sonra istediği satış rakamlarını yakalayamayınca yerini Talisman’a bırakmıştır.

Renault Latitude Nasıl Bir Araba?

Orta-üst sınıfta yer alan Latitude’nin ülkemizde çok satılmamasının nedeni az sayıda ithal edilmiş olmasıdır. Renault Fransız bir otomobil markası olmasına rağmen, Latitude, Rusya fabrikasında üretilmiştir. D segmentinde yer alan bu araba yüksek donanım ve konforu ile ön plana çıkmaktadır. Executive, Expression ve Privilege donanım paketleri vardır. En çok tutulanı Executive olup “Isıtmalı koltuklar, Bose ses sistemi, anahtarsız çalıştırma, multimedya ekranı, üç bölgeli dijital klima, ABS, ESP, ASR, yokuş kalkış desteği, sesli komut sistemi ve far yıkama” gibi daha sayamadığımız pek çok özelliğie sahiptir.  6 ileri manuel ve çift kavramalı EDC şanzıman seçenekleri vardır.  Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.5 Dci Dizel : Dünya’nın en iyi dizel motorlarından bir tanesi olarak gösterilen diğer pek çok marka tarafından kullanılan dci motor teknolojisinin en iyi örneğidir. 110 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Öyle çok performanslı görünmese de yakıt ekonomisi olarak ön plana çıkmaktadır. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 4.2 litre yakıt tüketimi vardır. 0-100 hızlanması ise 12.8 saniye olarak ölçülmüştür.

2.0 Dci Dizel : Eğer bir Latitude alacaksanız ve amacınız performans ise bu motora sahip bir tanesini almanızı tavsiye ederim. 175 beygir ve 360 Nm tork güç üretmektedir. Dünya’nın en güçlü dizel 2 litre hacimli dizel motorlarından bir tanesidir. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması ise 9.9 saniye olarak ölçülmüştür.

3.0 Dci V6 Dizel : Initiale donanım paketiyle birlikte gelmiş en sıra dışı ve güçlü motordur. Artık nasıl bir teknoloji kullanıldı bilmiyorum ama 240 beygir ve 450 Nm tork güç üretmektedir. İstediğiniz yolda istediğiniz hızda gidebilirsiniz. Yakıt tüketimi şehir içinde 11, şehir dışında 8 litre olarak ölçülmüştür. 0-100 hızlanması ise 5.5 saniye olarak ölçülmüştür.

renault latitude arka

Renault Latitude Kullanıcı Yorumu

Ben bu arabayı almadan önce çevremden sürekli olarak alma, elinde kalır ve tutulmuyor gibi laflar duyuyordum. Ancak Renault’un kötü bir araba olmadığı bildiğimden bir tanesi aldım ve 6 yıl boyunca kullandım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu arabayı kullanmayanlar hakkında olumsuz yorum yaparken, Latitude sahibi olanlar hasta oluyor. Gerçekten çok kaliteli ve lüks bir otomobildir. Aynı model yılında bindiğim tüm arabalardan daha iyi bir konfora sahip. İçinin genişliği muhteşemdir ve zaten çoğu yerde makam arabası olarak kullanılmaktadır. Ön tarafının genişliği çok güzeldir. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içleri gibi yerlerde deri kaplamaya yer verilmiştir. Koltuklarında kullanılan sünger kalitesi daha önce hiç bir arabada görmediğim kadar rahat. Arka tarafı çok geniştir. 3 kişi rahat rahat uçak gibi konforlu bir şekilde yolculuk yapabilir. Motorun sesini içeriye hiç almıyor. Yolculuk sırasında hafif bir uğultu dışında hiç bir ses yok. 1.5 motorun çekmediği yönünde söylentilere asla kulak asmayın. Performans olarak bana yeterli geliyor. Yokuşlarda bayılma ve çekmeme gibi şeyler asla yok. Zaten çok yüksek performans istiyorsanız 2.0 motorlu olanını gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Yol tutuşu çok üstün olduğundan sert ve keskin virajlara bile yüksek hızlarda girebiliyorsunuz. Uzun yolda giderken yolculuk yapanları hiç yormuyor. Dik yokuşlarda bile sollamalara çıktığımda rahatlıkla ivmeleniyor. Frenleri çok güçlü olduğu için kısa mesafe içerisinde düz bir şekilde arabayı durduruyor. Ben Latitude kullanırken çok güvende hissediyorum. Tok kapı sesi dedikleri şeyin âlâsı bu arabada mevcut zaten.

renault latitude ici

Renault Latitude Alınır Mı?

Yazımızın başında da dediğim gibi bu arabayı kullanmayanlar hakkında kötü şeyler yazıp duruyor. Ancak bu paralara alabileceğiniz en kaliteli D segmenti otomobil diyebilirim. Tamam ikinci eli çok hızlı değil ama elde kalıp satılmayacak arabalardan da değildir. Temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir. Zaten Latitude’nin bilinen hiçbir kronik sorunu ve arızası yok. Oldukça sağlam tank gibi bir arabadır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top