Renault Megane 2 Arıza Lambaları Anlamı | Megane Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Megane II bir dönemin yollarda gezen en iyi otomobillerindendi. Peki ya Megane 2 arıza lambaları ne anlama geliyor. Hangi işaret ne anlama geliyor sorusuna cevap arayacağız. Bu yazımında Megane 2 arıza, uyarı ve ikaz ışıkları anlamlarına bakacağız.

megane 2 ariza isiklari anlamlari

Renault Megane II, 2002 yılında piyasaya sürüldükten sonra çok fazla dikkat çekmişti. Özellikle barındırdığı bazı donanımlar ondan önce daha başka hiç bir arabada görülmemişti. Megane 2 sahibi olmak o zamanlar bir statü meselesiydi. Özellikle tasarım ve özellik olarak çok dikkat çekiyordu. Ancak en sonuncusunun üretiminin üstünden bile 13 yıldan uzun bir zaman geçti. Bu kadar çok özellikle ve donanımı barındıran bir otomobil ne kadar özelliği olursa o kadar fazla arıza çıkartma riski vardır. Ayrıca Megane 2’nin motor ve mekanik kısımlarında olan sensörler artık miadını doldurduğu için sürekli bozuluyor. Şimdi bizde madde madde Megane II gösterge tablosunda bulunan arıza ve uyarı lambalarının yani ışıklarının ne anlama geldiklerine tek tek bakalım.

Megane II Arıza Işıkları Anlamları

Megane 2 gösterge panelinde bulunan arıza, uyarı ve ikaz lambaları ne anlama geliyor onlara bakım.

1- Motor Arıza Lambası Işığı

motor ariza lambasiRenault Megane II aracınızda motor ışığı yanıyorsa pek çok sebepten dolayı yanabilir. Örneğin aracınıza bir LPG taktırmışsınızdır oksijen sensörü yanlış okuma yapabileceği için bir arıza lambası yanabilir. Bunun sebebi motor kontrol ünitesinin (ECU) sensörlerden bir tanesinde arıza tespit ettiği anlamına gelmesidir. Çözmenin en iyi yolu Megane 2’yi bilgisayara bağlayıp hangi arıza kodlarını verdiğini tespit etmektir.


2- Sol Sinyal Yanıyor İkaz Işığı

sol sinyal isaretiMegane 2’de sol sinyal verdiğinizde hız göstergesinin tam ortasında sol tarafa doğru yanıp sönen bir yeşil ok işareti çıkar. Bunun anlamı aracın sola sinyal verdiği konusunda sürücüyü uyarmaktır. Direksiyonun hemen sol tarafında bulunan kolu aşağıya çektiğinizde sol sinyal yanıp söner. Bu ışığın anlamı arkanızdan veya önünüzden gelen sürücülere sola döneceğinizi haber vermektir.


3- Airbag Uyarı Işığı

airbag ariza lambasiTüm Megane 2 model araçlarda hava yastığı sistemi vardır. Airbag ışığının yanması motor çalışmazken normaldir. Ancak start düğmesine bastığınız zaman motor çalıştığında bu ikaz lambasının sönmesi gerekir. Ancak motor çalışmasına rağmen sarı oturan adamın önünde balon işareti çıktıysa bu durumda airbag devre dışı kalmış demektir. Bu durumda yapılması gereken şey hava yastığı sisteminizi arızaya karşı kontrol etmenizdir. Bazen çok basit bir kablo çıkması sebebiyle yanarken bazen çok ciddi beyin arızalarının sonucu yanıyor olabilir.


4- ESP Arızası Uyarı Lambası

esp arizasi uyari isigiSarı üçgen içinde kayan araba işaretinin anlamı Megane 2’de ESP sisteminin devre dışı kaldığı anlamına gelir. Ayrıca yol bilgisayarında “Check ESP” yazısı çıkıyorsa ESP sistemini kontrol ettirmeniz gerektiği sonucu ortaya çıkacaktır. ESP’nin amacı virajlarda aracın yanal savrulmalarını engellemektir. Ayrıca aracın kontrol düğmelerinden istenildiği zaman açılıp kapatılabilir. Sürüş sırasında mutlaka sürekli olarak aktif konumda kullanmanız güvenliğiniz açısından avantaj yaratacaktır.


5- ABS Uyarı Lambası

abs uyari lambasiMegane 2’nin gösterge panelinin sol yuvarlığından içinde “sarı yuvarlak içinde ABS” yazısının anlamı eğer motor çalışıyorsa ABS’nin devre dışı kaldığı anlamına gelir. ABS bir otomobilin fren sistemi açısından en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesidir. ABS ikaz lambasının yanması araç güvenliği açısından ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. ABS aracınızın tekerlerinin ani frenleme sırasında kızaklamasını engelleyerek aracın kaymasına engel olur. Böylelikle sürücü otomobilin direksiyon hakimiyetini kaybetmemiş olacaktır.


6- Hız Sabitleyici Işığının Yanması

hiz sabitleyici isigiMegane 2’de direksiyonun sol altında bulunan kol yardımıyla devreye alınabilen hız sabitleyici (cruise control) kumandası vardır. Eğer hız sabitleyici devrede ise gösterge panelinde “yeşil hız sabitleyici” işareti yanacaktır. Bu işaret yandığı süre boyunca Megane II’de cruise control aktif halde demektir. Frene veya debriyaja bastığınız anda devre dışı kalacaktır. Bu bir arıza ışığı değildir. Sadece hız sabitleyicinin devrede olduğunu göstermek için ikaz lambasıdır.


7- Servis Işığı (İngiliz Anahtarı İşreti)

servis isigiEğer gösterge tablosunun alt tarafından “sarı renkli tamir anahtarı” işareti veya “Service yazısı” yanıyorsa bu aracınızda bir sorun olduğu anlamına gelir. Belki yağ değişim süresi geldiği için yanabilir. Belki daha başka arızalar vardır. Bu ikaz ışığının anlamı Megane 2 aracınızı en kısa sürece servise götürmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Bazen servis lambasını söndürmek çok pahalı olurken bazen basit bir filtre değişimi sonrası sönebilmektedir. Genelde motor arıza lambası ile birlikte yanan bir ışıktır.


8- Kırmızı Stop Yazısı Uyarı Işığı

stop yazisi uyari isigiMegane II sahiplerinin görmek isteyeceği son arıza lambalarından bir tanesi olan bu uyarı ışığının anlamı motoru durdurun olmasıdır. Çünkü motorda ciddi bir sorun vardır ve artık çalışmaması gerekmektedir. Bu sebeple “kırmızı renkli stop” yazısı belirecektir. Anlamı motoru durdurun demektir. Yandığı zaman büyük ihtimal yağlama ile ilgi sorunlar vardır. Bu şekilde aracınızı kesinlikle kullanmayın. Çünkü çok ciddi ve pahalı arızalara neden olabilirsiniz.


9- Sağ Sinyal İşareti

sag yesil ok isaretiMegane 2’nin gösterge tablosunda sağ tarafa yanıp sönen yeşil ok işareti varsa aracınızın sağ sinyali çalışıyor demektir. Sizin sağa dönmeden önce direksiyonun solunda bulunan kolu yukarı kaldırdığınızda “sağ yeşil ok işareti” yanıp sönecektir. Böylece trafikte bulunan diğer sürücüler sizin sağa döneceğinizi anlaması sağlanmış olur. Dönüşlerde mutlaka sinyal verilmesi trafik güvenliği açısından çok önemlidir.


10- Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı

emniyet kemeri uyari isigiNeredeyse her otomobilde olduğu gibi Megane 2’de emniyet kemeri takılı değilse bunu sürücüye belirtmek için bir ikaz ışığı vardır. Gösterge panelinde “kırmızı emniyet kemeri” lambası yanıyorsa sizin ve önde oturan yolcunun emniyet kemeri takılı değil anlamına gelmektedir. Emniyet kemeri sizi kaza sırasında koruyan en önemli güvenlik donanımıdır. Ayrıca bazı araçlarda emniyet kemeri takılı değilse kaza sırasında hava yastıkları açılmaz. Bu kaza durumda ciddi yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilir.


11- El Freni Çekili Uyarı Işığı

el freni cekili uyari isigiHer otomobilde olduğu gibi standart güvenlik ekipmanı olarak Megane 2’de de el freni bulunmaktadır. Gösterge panelinde “kımızı yuvarlak içinde ünlem işareti” yanıyorsa aracınızın el freni çekili demektir. Megane II’nin el freni kolu tıpkı bir uçak kontrol kolu şeklindedir. Aracınızın park halindeyken hareket etmesini engelleyen bir fren sistemidir. Çekili halde hareket edemezsiniz. Ancak sürücüler bazen tam indirmeden gitmeye çalışırlar. Bu durumda araba hareket etse bile balatalar aşırı ısınabilir. Bunun için el freni uyarı lambası sizin farkında olmanızı sağlayacaktır.


12- Kırmızı Yağ Lambası

kirmizi yag lambasiİçten yanmalı motorların çalışması için mutlaka bir yağlamanın olması gerekir. Bu durumda yağın bir basınç altında sürekli olarak motorda yer alması gerecektir. Bu basıncı ölçen bir yağ basınç sensörü adı verilen müşür vardır. Eğer motor yağının basıncının düşük olduğu tespit edilirse bu sürücüye bildirilmek üzere gösterge panelinde “kırmızı yağ lambası (çaydanlıktan damlayan yağ)” şeklinde bir uyarı sembolü yanacaktır. Yağ lambası yanarken aracınızı kesinlikle kullanmayın. Çünkü motorunuzun ölmesine neden olabileceği ve yatak saracak duruma düşmesine sebep olabilirsiniz. Bir motorun yağsız kalması başa gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesidir.


13- Kırmızı Akü Lambası

kirmizi aku lambasiMotor çalışmadan önce akü ışığının yanması normaldir. Çünkü o sırada ihtiyaç duyulan tüm elektrik aküden sağlanır. Ancak marşa bastığınızda akü ışığının sönmesi gerekmektedir. Yolculuk sırasında veya motor çalışırken “kırmızı akü işareti” yanıyorsa bu durumda şarj sisteminde bir arıza olduğu anlamı çıkacaktır. Bu ışık yanarken aracınızı kullanmaya devam etmeniz durumunda akü bitecek ve yolda kalacaksınız. Sorunun neyden kaynaklandığını bulmak için mutlaka bir oto elektrikçiden yardım almanız gerekmektedir.


14- Benzin Işığının Yanması

benzin isigi yanmasiHer araçta olduğu gibi Megane 2’de benzin seviyesini gösteren bir ibre ve uyarı ışıkları vardır. Eğer yakıt seviyesi için ibre kırmızı yere doğru inerse aracınızda benzin pompası işareti ile “yeşil GAS yazısı” yanacaktır. Bu durum sadece benzinli değil, dizel motorlu 1.5 dCi Megane II içinde geçerlidir. Düşük seviye yakıt ile aracınızı kullanmak yakıt pompasına zarar verebilir. Ayrıca dizel motorlarda hava yapmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için kesinlikle aracınızı çeyrek deponun altında kullanmamalısınız.


15- Çocuk Airbag Işığı

cocuk hava yastigiAracınıza çocuk koltuğu bağladığınızda ön koltuk hava yastığının çalışmaması gerekir. Bunu göstermek için gösterge panelinde bu işaret yanacaktır.

 

 


16- Hararet Göstergesi Uyarı Lambası

hararet gostergesiMotorun suyunun sıcaklığını görmek için Megane 2’de bir ibre vardır. Asla yukarı kırmızı yere çıkmaması gerekir. Eğer motor aşırı derecede ısınırsa aracınız ilk önce conta yakacaktır. Daha sonra motor yağı ısındığı için yağlama özelliğini kaybedecek ve motorunuz yağsız kalacaktır. Sonuç olarak motor ölebilir. Sürüş sırasında bir gözünüzün mutlaka hararet ibresinde olması gerekmektedir. Basit bir hortum çatlağı bile aracınızın hararet yapmasına neden olabilir.


17- Uzun Farlar Açık İşareti

uzun farlar acik isaretiAracınızda mavi düz çizgili far işareti uzun farların açık olduğu anlamına gelir.

 

 


18- Kısa Farlar Açık İşareti

kisa farlar acik isaretiAracınızda kısa farlar açıksa yeşil çizgileri aşağı bakan bu uyarı ışığı yanar.

 

 


19- Ön Sis Farları Açık

on sis farlari acik isaretiEğer yeşil far önünde aşağıya eğik çizgi ve onun üstünde bir çizgi görüyorsanız aracınızın ön sis farları açık demektir.

 

 


20- Arka sis Farları Açık

arka sis farlari acikYağmurlu ve sisli havalarda arkadan gelen araçlara kendinizi göstermeniz için gerekli olan bir donanımdır. Gösterge panelinde kırmızı renkli far işareti yanıyorsa arka sis farları açık demektir.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top