Renault R 21 1.7 GTS Manager Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault 21 serisini orta dolulukta olan modeli 1.7 motorlu Manager nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault 21 Manager inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault, uzun yıllardır Türkiye’nin en çok otomobil satan markalarından bir tanesidir. Türkiye fabrikalarında tam ülkemiz yollarına uygun modeller üretmektedir. 21 serisinin bir modeli olan Manager’da Türkiye’de üretilmiş modeldir. Manager, 1991 ile 1994 yılları arasında satılmıştır.

Renault R 21 1.7 GTS Manager Nasıl Bir Araba?

Renault, 9 serisi ile alt sınıfta ciddi satış rakamları yakalamıştı. Bu başarısını d segmentinde de sürdürmek için R 21 serisini piyasaya sürdü. Bunlardan en dolu paketlisi olan Concorde, orta paket Manager ve en boş paketi Optima modellerini satışa çıkarttı. Görünüşte her ne kadar bir birine çok benziyor olsalar da donanım, motor ve mekanik aksamlarında birbirinden tümüyle farklıdırlar. Manager yine de o dönemlere göre güzel donanım seviyesi ile dikkat çekiyordu. GTS trim seviyesiyle satılan Manager’da “hidrolik direksiyon, klima (opsiyonel) elektrikli camlar, elektrikli aynalar ve arka kol dayama” gibi yeterli seviyede özellikler mevcuttu. Manager ülkemizde 5 ileri manuel şanzıman ile satılmıştır.

Kaputunun altında ise Renault’un 11 Flash serisinde kullandığı 1.7 litrelik karbüratörlü motor vardır. Bu motor 95 beygir ve 143 Nm tork güç üretmektedir. Her Renault modelinde olduğu gibi LPG ile tam uyumludur. Şehir içinde 11, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması 10.7 saniye olarak ölçülmüştür. Bu o zamanlara göre gayet güzel bir seviyedir. Maksimum hızı ise 185 km/s’tir.

renault manager arka ve yandan gorunumu

Renault Manager Kullanıcı Yorumu

Elimde çok az param varken ben, Tofaş almak yerine 1994 model bir Renault 21 Manager aldım. 4 yıl boyunca kullandığım arabamdan çok çok memnundum. Öncelikle içinden anlatmaya başlayalım. Ön göğüs ve kapı içlerinde yumuşak bir kaplama malzemesi kullanılmıştır. Ayrıca üstünden yıllar geçmesine rağmen ne çatlama ne de bir solma gibi şeyler asla olmuyor. Koltuklarına oturduğunuz zaman gömülü veriyorsunuz. Bugün bile çoğu araba, Manager’ın verdiği konforlu vermiyor. Koltuklarında ve kapı içlerinde kadife döşemeye yer verilmiştir. Arka koltuğunda kol dayama mevcuttur. Ayrıca çok uzun bir diz mesafesine sahiptir. Yan yana 3 yetişkin rahatlıkla arka tarafına sığabilir. Manager’da çok büyük hacimli bir bagaj vardır. Ben köyden gelirken bir sürücü çanta ve çuval sığdırabiliyordum. Asla motor, yol ve rüzgar sesini içine almıyor. Bu araba üretilirken konfor üst düzeyde tutulmuş. Motor performansı ise muhteşemdir. Zaten kendini yıllar önce kanıtlamış olan bu motor Manager’ın kasası ile oldukça uyumlu. Seri bir hızlanması mevcuttur. Şöyle anlatacak olursa, yokuş yukarı ışıklarda durup kalkerken gaza bastığınızda gitmem demiyor. Çabuk hızlanıyor ve sizi hafiften koltuğa yapıştırıyor. Yol tutuşu ise gayet güzeldir. Kasası ağır ve altı yere yakın olduğu için virajlarda yola güzel tutunuyor. Uzun yolda 140-150 km/s hızla stabil bir halde gidebiliyor. Fren sistemi yine kendi fiyatındaki otomobiller arasında en iyilerden bir tanesidir.

renault 21 manager ici

Renault 21 Manager Alınır Mı?

Evet bu arabanın parasına bugün Tofaş Şahin veya Lada Samara gibi araçları alabilirsiniz. Ancak kıyasladığınız zaman onlardan kat kat daha kaliteli bir otomobil olduğunu görebilirsiniz. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız, Ben Ankara’da hiçbir parçasını bulmakta zorlanmadım. Zaten motor ve diğer mekanik aksam parçaları 11 Flash ile uyumlu olduğu için hem ucuz hem de kolay bulunuyor. Ancak kaporta ve aksesuar aksam parçaları için aynı şeyi söyleyemeceğim. Onların fiyatları çok pahalı. Zaten öyle sorunlu bir otomobil değildir. İkinci el piyasası ise çok hızlı değildir. Ama bu durum Manager’ın uygun fiyatlı bir araba olmasını sağlıyor. Almadan önce kaportasında çürük olup olmadığına iyi bakmanız gerekiyor. Temiz kullanılmış bir tanesi dar gelirli aileler için çok ideal bir otomobildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır