Sabah İlk Çalıştırınca Ötme Sesi Neden Gelir? V Kayışı Sesi Nasıl Kesilir?

Aracınızı sabahları motor soğukken çalıştırdığınızda bir ötme sesi geliyorsa bunun sebebi nedir? Sabah ötme sesi geliyor diyorsanız bu neden olur? V kayışı sesi nasıl kesilir? 

Aracınızda sabahları bir ötme sesi geliyorsa yani kayış sesi geliyorsa bunun sorumlusu V kayışı veya diğer adıyla şarj kayışıdır. Sebeplerine geçmeden kısaca v kayışının görevine bakacak olursak. Aracınızın motoru çalıştıktan sonra şarj dinamosunun dönmesi gerekir. Çünkü otomobilin ihtiyaç duyduğu elektrik alternatör (şarj dinamosu) tarafından sağlanır. Şarj dinamosunun ucunda bulunan bir döner kasnak ile krank milinin dönüş gücüyle döner. İşte bu aradaki bağlantıya V kayışı diğer adıyla şarj kayışı adı verilir. Bazı araçlarda v kayışına devirdaim pompası ve fan bağlıdır. Kopması veya gevşemesi durumunda çalışmaz hale gelen parçalar nedeniyle aracınız hasar görebilir.

İlginizi Çekebilir : Alternatör (Şarj) Kayışı Değişim Fiyatı Ne Kadar

Kayış Ötme Sesi Neden Gelir? V kayışı Sesi

Aracınızda kayış ötme sesinin gelmesinin sebebi pek çok şey olabilir. Şimdi gelin bu sebeplere teker teker bakalım.

1- V Kayışının Eskimesi

Şarj kayışı bildiğiniz kauçuk maddeden yapılmış bir parçadır. Çok gergin olması gerekir ki dönme sırasında kaçırma yapmasın. Ancak kayış eskidikçe genişleme yapar. Bu durumda kasnak üstünde dönerken kayar. Bu kayma sonucunda ötme sesi yapacaktır. Motor soğukken ötmesinin sebebi kauçuk soğudukça daha genişler, ısındıkça daha daralır.

2- Alternatör Kasnağı Arızası

Şarj dinamosunun ucunda kasnak adı verilen döner bir parça vardır. Düz bir zeminde dönmesi için bilya adı verilen bir sistem vardır. Eğer bu bilya dağılırsa kayışın dönmesi zorlaşır ve kayma yapmasına neden olur. Sonuç olarak aracınızda ötme sesi gelir.

3- Şarj Dinamosunun Gevşemesi

Şarj dinamosunun yüksekliği ayarlanabilir. Bir cıvata ve somun gevşetildikten sonra kayış sökülür veya takılır. Ancak alternatör kayma yaparsa kayışta gevşeklik oluşmasına neden olur. Sonuç olarak ötme sesi gelmesine neden olur.

Kayış Ötme Sesi Nasıl Kesilir ve Tamir Edilir?

Aracınızda özellikle sabahları ötme sesi varsa öncelikle yapmanız gereken şey kayışı gözle kontrol etmektir. Eğer çatlama ve sıyrılma gibi şeyler görüyorsanız o kayış eskimiş demektir. Bu durumda değiştirmeniz gerekecektir. Eğer kayış sağlam ve yeni olmasına rağmen ötüyorsa bu sefer alternatör gergin değildir. Ara boşluğunu iyi ayarlamanız gerekiyor. Gergin olmasına rağmen hala daha ötme sesi geliyorsa krank veya alternatör kasnağı dönerken zorlanıyordur. Bunlara bakmalısınız.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top