Sabah İlk Çalıştırmada Arabadan Su Sesi Gelmesi Sebebi

Aracınızı sabah ilk çalıştırdığınızda ön taraftan su akma sesi geliyorsa bunun sebebi nedir? Aracın önünden su akma yani şırıltı sesi gelmesinin nedeni nelerdir.

Motor soğukken özellikle kışın soğuk havada aracınızı çalıştırdıktan sonra ön taraftan bir su sesi geliyorsa bir sorun var demektir. Çünkü kaput içerisinde bir yerlerde boşluk var ve oradan su akıyordur. Bu suyun arasında bir boşluk olduğunun göstergesidir. Eğer motor çalıştıktan sonra soğukken su akma sesi yani su şıkırtısı geliyorsa sorunu bulmanız gerekmektedir. Bu durumda bakmanız ve kontrol etmeniz gereken bir kaç yer bulunmaktadır. Şimdi gelin soğuk çalıştırmadan sonra su akma sesi gelmesinin sebepleri nelerdir bakalım.

Soğuk Çalıştırmada Su Akma Sesi Gelmesinin Sebebi Nedir?

1- Kalorifer Peteğinin Hava Yapması

Aracınızın kalorifer sisteminin çalışması için gerekli olan sıcak su motor soğutma suyu tarafından sağlanır. Kalorifer peteğinin yeri aracınızın ön torpido göğsünün hemen altında ortada bulunur. Muhtemelen yakın zaman içinde radyatör suyunu değiştirdiniz. Ancak havasını düzgün alamadığınız için boşluk kalmıştır. Bu da aracınızı ilk çalıştırmadan sonra su akma sesi gelmesine neden olacaktır.

2- Contanın Yanık Olması

Silindir kapak contasının görevi motor yanma odasına soğutma suyunun sızmasını engellemektir. Ancak üst kapak contası yandığı zaman su olmaması gereken yere girer. Bu size bir akma sesi olarak duyulacaktır.

3- Radyatör İçerisinde Hava Olması

Aracınızın su radyatörü motor suyunun soğutulmasındaki en önemli parçadır. Eğer radyatör içerisinde hava varsa motor çalıştığında su boşluklara dolar ve akma sesi duyulmasına neden olur.

Aracınızın ön tarafından su sesi gelmesinin en büyük nedeni kalorifer peteğinin hava yapmasıdır. Petek havası almadan asla diğer sorunları araştırmayın. Çünkü sanayi ustaları her zaman en pahalı çözümü olan arızaya doğru yöneltirler.

Evet sonuç olarak baktığımız zaman eğer contada yanık yoksa aracınızda sabahları ilk çalıştırmada su akma sesi gelmesinin sebebi kalorifer ve soğutma sisteminde bir yerlerde hava olmasından kaynaklıdır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top