Şanzıman Sistem Arızası Lambası Neden Yanar?

Otomatik vitesli araçlarda yer alan bir uyarı ışığı olan şanzıman sistem arızası ikaz lambasının yanmasının sebepleri nedir? Şanzıman sistem arızasının nedenleri nedir? Şanzıman sistem arızası yanarsa ne yapılmalıdır? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız. 

Çoğu zaman, sürücüler motorları araçlarının çalışmasının arkasındaki en önemli güç olarak düşünürler. Bir aracın motorunun ürettiği gücü tekerlere iletmek için bir şanzıman olmak zorundadır. Şanzıman arızası bir sürücünün karşılaşmak istediği en son şeylerden bir tanesidir. Hele aracınızın şanzımanı otomatik ise tamiri çok pahalı olduğundan arıza vermesini istemeyeceğiniz son şey olacaktır.

Günümüz araçlarının büyük bir kısmında şanzıman sensörler tarafından sıkı sıkı takip edilir. Eğer en ufak bile bir sorun olursa sürücüye bunu bildirmek için hemen bir arıza lambası yakar. Daha doğrusu sürücüyü bir uyarı ışığı ile ikaz eder. Şanzımanların kendine ait bir beyni vardır. Aracınızın gösterge panelinde göreceğiniz dişli şeklinde ikaz lambası doğrudan şanzımanı ilgilendirir. Bazı modellerde ise şanzımandaki sıkıntı ekranda yazar. Bunlardan bir tanesi de “şanzıman sistem arızası sürüşe devam edebilirsiniz” şeklindeki uyarı lambasıdır.  Peki ya bu uyarı yazısının çıkmasının sebepleri nelerdir, şimdi gelin bunlara bakalım.

Şanzıman Sistem Arızası Uyarı Lambasının Sebepleri Nelerdir?

1- Eskimiş veya Düşük Şanzıman Yağı Seviyesi

Otomatik vites araçların şanzımanlarında aşırı ısınma ve aşınmayı önlemek için yağ kullanılır. Bu yağ zamanla eskir. Sonuç olarak kaygan özelliğini kaybedeceği için şanzıman dişlilerinde zorlanmaya neden olur. Ayrıca bir conta veya keçeden yağ sızarsa aracınızın şanzımanı yine çok fazla zorlanacaktır. Sonuç olarak bunu size göstermek için gösterge panelinde şanzıman arıza lambası yanacaktır.

2- Şanzımanın Aşırı Isınması

Şanzımanın yağının görevi aşınmayı engellemek olduğu kadar aşırı ısınmayı da engellemektir. Çünkü şanzıman onlarca dişlinin birbirine sürtmesiyle çalışan kapalı bir sistemdir. Eğer şanzıman aşırı zorlama veya yağ sebebiyle aşırı ısınırsa aracınızda bu ikaz yazısı yanacaktır.

3- Arıza Kodları 

Aracınızda anlık olarak bazı arıza kodları verilebilir. Şanzıman beyni kendini korumaya almak için sürücüyü uyaracak şekilde bu arıza lambasının yanmasını sağlayacaktır.

4- Şanzıman Bakımlarının Aksatılması

Şanzıman contası, yağı ve keçelerinin belirli periyodlar halinde değiştirilmesi gerekir. Eğer ihmal ederseniz aracınızın şanzımanında sorunlara neden olabileceği için gösterge panelinde sürücüyü uyarmak için “şanzıman sistem arızası” şeklinde uyarı yazısı çıkacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top