Şarj Dinamosu (Alternatör) Değişim ve Tamir Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti 2023

Alternatör yani şarj dinamosu bir otomobilin elektriksel olarak en önemli parçasıdır. Peki alternatör tamiri ne kadar? Şarj dinamosu fiyatları ne kadardır? Şarj dinamosu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için Şarj dinamosu tamiri ve değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

sarj dinamosu alternator tamir fiyati

Otomobilinizi yakıt kadar elektriğe de ihtiyacı vardır. Bunu motor çalışmazken akü sağlar. Ancak motor çalıştıktan sonra tüm elektrik ihtiyacı alternatör tarafından sağlanır. Diğer adı şarj dinamosu olan alternatörün ne işe yaradığına bir göz atalım.

Otomobilinizde motor çalışmayacak kadar kontağı çevirdiğinizde önce gösterge panelinde ışıkların yandığını görürsünüz. Neredeyse her lamba yanmaktadır. Bunların için akü işareti de vardır. Ancak marşa basıp motoru çalıştırdıktan sonra tüm uyarı lambaları söner. Buna akü lambası da dahildir. Akü lambasının yanması demek o an için aracın ihtiyacı olan tüm elektriğin aküden sağlandığını göstermektir. Ancak en sağlam akü bile bir otomobili en fazla 1 saat idare eder. İşte burada şarj dinamosu görevi alır ve aracın ihtiyacı olan tüm elektriği sağlar. Bir çeşit elektrik üretici olan şarj dinamosu (Alternatör) hem her donanımın çalışması için enerjiyi sağlar hem de akünün eksilen enerjisini tamamlar. Alternatör arıza yaptığı zaman kısa süre içerisinde yolda kalırsınız. Şarj dinamosu çalışmak için gücünü krank miline bağlı bir kayıştan alır. Zaten bu kayışın ismi şarj kayışı olarak geçmektedir. Motor çalıştığı süre boyunca şarj dinamosu da çalışmaya devam eder. Alternatör arıza yaptığı zaman motor çalışırken akü lambasının yanması gibi belirtileri görebilirsiniz. (Ayrıca Bkz: Şarj Dinamosu (Alternatör) Arızası Nasıl Anlaşılır?) Aracınızın alternatörünü ölçtürdüğünüz zaman 14 volt altında çıkarsa tam şarj etmiyor demektir. Bu durumda şarj dinamosunu ya değiştireceksiniz ya da tamir ettirme yoluna gideceksiniz.

Şarj Dinamosu (Alternatör) Tamiri ve Değişimi Fiyatı – 2023

Alternatör arıza yaptığı zaman yenisi çok pahalı olduğundan araç sahipleri genelde tamir ettirme yoluna giderler. Bunun için bir oto elektrikçiden yardım alabilirsiniz. Alternatör tamiri kömür bittiyse 750 lira, eğer sargı tellerinde bir sorun varsa 1.000 ile 1.500 liraya tamir olmaktadır. Ayrıca ustanız sökme ve takma işçilik ücreti olarak 400 lira işçilik ücreti isteyecektir. Şarj dinamosu (Alternatör) sıfır fiyatı ise 2.000 liradan başlar 10.000 liraya kadar çıkabilir. Fiyatı çok pahalıdır ve bu yüzden eğer halloluyorsa tamir yolunu seçmeniz maddi açıdan size fayda sağlayacaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top