Şarj Dinamosu (Alternatör) Kasnağı Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Ne Kadar?

Alternatör yani diğer adıyla şarj dinamosu kasnağı değişimi ne kadar? Şarj dinamosu kasnağı fiyatı ne kadar? Alternatör kasnağı değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için alternatör kasnağı değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

alternator kasnagi

Bir aracın yakıt kadar elektriğe de ihtiyacı vardır. Normalde motor çalışmazken ihtiyaç duyulan elektriği akü sağlar. Ancak sürekli aküye yüklenilmiş olsaydı bir kaç saat içinde bitecekti ve aracınız elektriksiz kalacaktı. Bu yüzden üreticiler şarj dinamosu diğer adıyla alternatör kullanmaya başladılar. Böylelikle motor çalışırken ihtiyaç duyulan ve akünün eksilen elektriği şarj dinamosu tarafından sağlanır.

Alternatör nasıl çalışır diye soracak olursak. Şarj dinamosu bildiğimiz bir elektrikli jeneratördür. Krank milinin ucuna bağlı bir kayış tarafından ucundaki halka çevrilir böylelikle şarj dinamosu dönmüş olur. Sonuç olarak elektrik üretimi sağlanmış olur. Bunu tıpkı barajlara benzetebiliriz. Baraj elektrik dinamoları suyun gücüyle dönerken, arabalarda motorun gücü dönmesini sağlar. Krank milinden çıkan kayışın, şarj dinamosu ucunda döndürdüğü parçaya ise alternatör kasnağı adı verilir. Kasnağın ortasında bir rulman bulunur ve düzgün şekilde dönmesini sağlar. Bu rulman alternatör miline sabit bir şekildedir.

Alternatör kasnağı arıza yapmaya başladığında ilk olarak ses çıkartmaya başlar. Daha sonra ise dönüş bozulduğu için şarj dinamosunun ürettiği elektrik enerjisi azalacaktır. Bu durumda akü lambası yanacak, aracınızın farları sönük yanacak veya son olarak aracınız belki de elektriksiz kaldığı için çalışmayacaktır.

Alternatör Kasnağı Yeri
Alternatör Kasnağı Yeri

Alternatör (Şarj Dinamosu) Kasnağı Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Alternatör kasnağı değişirken genelde rulman ile birlikte değiştirilir. Çünkü sökülmüşken bilyanın da yenilenmesi arıza riskini düşürecektir. Şarj dinamosu kasnağının değiştirilmesi için önce alternatörün yerinden çıkartılması gerekir. Dinamo bir işkence ile sabitlenip milin ucundaki kasnak ve rulman çıkartılır. Ardından yenisi yerine takılarak değişimi tamamlanmış olur. Alternatör kasnağı fiyatı 200 ile 1000 lira arasında bir parça parasına satılmaktadır. Değişimi için işçilik ücreti olarak 300 lira para alınmaktadır. Sonuç olarak aracınızın alternatör kasnağını değiştirmenin maliyeti 2023 yılı için 500 ile 1300 lira arasında bir para tutacaktır.

Şarj dinamosu kasnağı ötme yapıyorsa kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü bu ses geldiği sürece dönme çapı bozulacaktır. Sonuç olarak bir yerde artık dönmeyi bırakacak ve aracınızın elektriği kesilecektir. En nihayetinde yolda kalacaksanız. Araçlarınızdaki arızaları erkenden tamir ettirmeniz maliyet açısından çok daha faydalı olacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir