Seat Cordoba Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ülkemizde uzun yıllardır satışta yer alan markalarından bir tanesi olan Seat’ın b segmenti modeli olan Cordoba nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Seat Cordoba inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Cordoba’yı anlatmaya başlamadan önce tarihinden biraz bahsetmek istiyorum. Seat, İspanya’da kurulmuş bir İspanyol otomobil markası olarak satışta yer alıyordu. Ancak girdiği ekonomik kriz nedeniyle Alman Volkswagen ile ortaklığa gitti. 1990 yılında ise VW, Seat’ın tüm hisselerini almıştır. Bu zamandan sonra Seat modellerinde Volkswagen altyapısı parçalar kullanılmaya başladı. Cordoba ise Polo platformunda üretilen bir modeldir. Ülkemizde ilk olarak 1998 yılında satılmaya başlamıştır. 2002 yılında makyajlanmış ve ikinci nesil kasaları ile satışta yer almıştır.

Seat Cordoba Nasıl Bir Araba?

Volkswagen Polo ile platformda üretilen Cordoba’da aynı motor, aynı elektrik tesisatı ve aynı şase kullanılmıştır. Zaten baktığınız zaman sedan polo ile Cordoba’nın birebir benzediğini görürsünüz. Cordoba 5 kapılı sedan kasa olarak üretilmiştir. Arka bagaj kapağının yüksek olması onun geniş bir bagaj hacmine sahip olmasını sağlıyor. Cordoba’da “Basic, Costa, Elegance, Reference, Signo, Stella, Stylance ve Style” donanım paketleri mevcuttur. “ABS, ESP, 4 hava yastığı, klima, hız sabitleyici, elektrikli camlar ve aynalar” gibi özelliklere sahiptir. Cordoba 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçeneklerine sahiptir. Ülkemizde satışta olduğu zamanlarda uygun fiyatı ve sağlamlığı ile dikkat çekiyordu. B segmenti bir model olan Cordoba’danın motor teknik özellikleri ise şu şöyledir.

1.4 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 100 beygir ve 126 Nm tork güç üretmektedir. Oldukça sağlam ve uzun ömürlü bir motordur. Bugün bile hala daha sıfır olarak bazı Volkswagen grubu otomobillerde bu motorun revize edilmiş türleri satılmaktadır. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması ise 11.5 saniye olarak ölçülmüştür.

1.4 TDI : Yine VW tarafından üretilen dünyanın en popüler motorlarından bir tanesidir. 3 silindirli olup 80 beygir ve 195 Nm tork güç üretmektedir. Euro 4 normlarında emisyon değerlerine sahiptir. Şehir içinde 5.7, şehir dışında 3.5 litre yakıt tüketmektedir. O dönemlerde en ekonomik dizel motorlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak sesli çalışmasıyla rahatsız edici bir motor olduğu da söylenir.

1.6 Benzinli : Birinci nesil kasalarla birlikte yani 1998-2001 model yılları arasında yer alan Cordoba araçlarında yer almış motordur. Bu motora Hitler motor adı da verilmektedir. 101 beygir ve 146 Nm tork güç üretmekte olup, şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.9 TDI Dizel : Yine birinci nesil Cordoba ile yer almış eski bir dizel teknolojisidir. Turbo beslemeli olan bu motor 90 beygir ve 210 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 4.1 litre yakıt tüketmektedir. Çok uzun ömürlü motor değildir. Hatta sanayide bakım yaptırır gibi motor yaptırırsınız demektedirler. Yine de alacaksanız motoruna iyi baktırmanızı tavsiye ederim.

1998-2002 yılları arasında üretilen 1. nesil Seat Cordoba
1998-2002 yılları arasında üretilen 1. nesil Seat Cordoba

Seat Cordoba Kullanıcı Yorumu

2008 model bir Cordoba 1.4 TDI sahibiyim ve 7 yıldır kullanıyorum. Aracımdan çok çok memnun olduğumu yorum başında belirtiyim. Öncelikle size arabanın içinden anlatmaya başlayım. Her ne kadar dışardan küçük gibi görünüyor olsa da benim gibi 4 kişilik bir aile için yeterli seviyede iç hacmine sahiptir. Ön tarafının genişliği güzeldir, arka diz mesafesi 1.80 boyundaki biri için yeterli uzunluğa sahiptir. Ancak en olarak dar olduğundan arka tarafa 2 kişiden fazlası rahat sığamaz. Ön tarafta cüsseli iki kişi otururken bile az kalsın omuzları birbirine değecek gibi oluyor. Bu araba çok kaliteli değildir. Ama sorunsuz ve ucuz olması ile ön plana çıkmaktadır. Ön göğüs ve torpido üstü gibi yerlerde sert plastik malzemeye yer verilmiştir. Kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi pek iyi değildir. Ayrıca engebeli yollarda kullanırken çok fazla tıkırtı sesleri geliyor. Motor performansı 3 silindir olmasına rağmen çok iyidir. Ben ilk başlarda çekmez, gitmez ve hızlanmaz diyordum ama beni yanılttı. Gaza yüklendiğimde bir dizel motorun yapması gerektiği gibi koltuğa yapıştırıyor. Yol tutuşu ortalama seviyededir ancak siz yine de dikkatli olun derim. Yüksek hızlarda yan rüzgarlardan etkileniyor. Ayrıca içine motor ve yol sesini çok fazla alıyor. Özellikle TDI motorun çok sesli çalışması belli bir süre sonra kafa ağrıtıyor. Frenleri çok güçlüdür ve kısa mesafe içerisinde düz bir şekilde arabayı durdurabilir. Kaporta olarak ise insana güven veriyor. Hafif tok kapı hissi var ve arabanın içinde kendinizi güvende hissediyorsunuz.

Seat Cordoba Alınır Mı?

Eğer bir Volkswagen almak istiyor ama alamıyorsanız ve paranız yetmiyorsa alın size Polo’nun ikiz kardeşi bir araba. Ben 7 yıldır kullanıyorum daha bir kere bile bana arıza çıkartmadı. Tamam ben bakımlarını aksatmıyorum ama yine de oldukça sorunsuz bir otomobildir. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız, zaten motor ve mekanik aksam parçaları Polo ile aynı olduğu için piyasada bolca mevcut ve ucuz fiyatı var. İkinci eli çok hızlı sayılmasa da yine de bir alıcı kitlesi vardır. Temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığı ile alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir