Sente Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır? Sente Atlayan Motor Nasıl Anlaşılır?

İçten yanmalı motora sahip olan araçlarda çok önemli bir ayar olan sente ayarı nedir ve nasıl yapılır? Sente ayarı bozuk araba nasıl anlaşılır? Bozuk sente ayarı belirtileri nedir? Sente ayarı bozuk olan arabada ne gibi arızalar görülür sorularına yanıt arayacağız.

Otomobillerin motorunun doğru çalışması için pek çok parçanın bir uyum halinde çalışması gerekir. Bunun çok bazı parçalarda çok ince ayarlar yapılmalıdır. Çünkü bazı bileşenlerin çalışması için bazı bileşenlerin çalışmaması gerekir. Sente ayarı da bunlardan bir tanesidir. Eğer aracınızda sente ayarı yanlış yapılırsa veya bozulursa çok ciddi maliyetli arızalara neden olabilir. Bu sebeple sente ayarı hakkında bilgi edinmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Sente Ayarı Nedir?

Sente ayarını anlamak için motorun çalışma prensibini bilmeniz gerekir. Bunu detaylıca anlatalım. Bir otomobilin motorunun çalışması için hava ve yakıt karışımının yanması gerekir. Öncelikle motora hava girmesi için emme subapları açılır ve hava emilir. Ardından havanın içine enjektörler tarafından yakıt püskürtülür. Bujiler kıvılcım çıkarttığı zaman küçük patlamalar olur ve oluşan basınç pistonları aşağı iter. Böylelikle aracınızın motoru hareket etmiş olur. Ancak patlama sonrası ortaya çıkan gaz bu sefer egzoz subapları tarafından manifolda itilir. Motorun üstünde subap adı verilen emme ve egzoz subapları vardır. Bunlar bir uyum halinde kapanıp açılırlar. Bir silindire emme subapları açıkken egzoz subapları kapalı, egzoz valfleri açıkken emme valfi kapalı durumda olmalıdır. Bu uyumlu sağlamak için eksantrik mili adı verilen döner bir mil kullanılır. Bu mil dönmesi için gücünü krank milinden alır. Aradaki bağlantıya ise triger kayışı veya zinciri adı verilir. Eksantrik milinin valflere olan konumuna ise sente ayarı adı verilir.

İlginizi çekebilir: Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor Sebebi Nedir

Sente Ayarı Nasıl Yapılır?

Bunu yapmanız için eksantrik milinin ucunda bulunan eksantrik dişlisinin üstünde üst ölü nokta bulunur. Bu noktanın konumu valflerin sırasıyla açık ve kapalı durumuna göre yapılır. Ancak sente ayarı yapmanın en iyi yolu işaretleme tekniğidir. Triger kayışı değişimi sırasında ustanız eksantrik dişlisi ile krank dişlisi konumunu bir boya ile çizer. Yeniden takacağı zaman bu ayara göre yapar.

Bozuk Sente Ayarı Belirtileri Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Pek çok otomobil sürücü otomobillerinde sente ayarı bozulduğu zaman nasıl anlaşılır diye merak ediyor. Zaten motorun çalışmasını doğrudan etkileyeceği için sente atlaması hemen anlaşılacaktır.

Sente Atlama ve Bozuk Sente Ayarı Belirtileri

  • Subapların piston kafalarına vurması sebebiyle vuruntulu ve sesli çalışması
  • Aracın belirli bir devrin üstüne çıkmaması (büyük ihtimal 2.000-2500 devir üstüne çıkmaz)
  • Egzozdan kara duman atması
  • Motor performansının düşmesi
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Ateşleme zamanlaması bozulması sebebiyle motorda patlamalar olması
  • Motorun sabahları zor çalışması
  • Rölantide dalgalanma ve stop etme
  • Yokuşlarda arabanın çok fazla bayılması ve çekmemesi
  • Egzozdan yanmamış yakıt yani çiğ benzin kokusu gelmesi

Aracınızda sente ayarının bozulmasının iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi triger değişimi sırasında ustanızın iyi ayar yapmaması sebebiyle bozuk olmasıdır. İkincisi ise eskimiş tirger kayışı veya zinciridir. Kayış eskidiği zaman esneme yapar. Ayrıca ucunda bulunan dişliler eridiği için eksantrik mili dişlisi üstünde kayabilir. Bu durumda sente ayarı bozulmuş olur. Eğer triger zinciri varsa bu sefer esneme nedeniyle sente atlayabilir. Bildiğimiz bisiklet zincirine benzeyen triger zinciri eskidikçe esner ve arada gerginlik biter. Bu da sente ayarının bozulmasına neden olan durumlardan bir tanesidir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top