Smart Forfour Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Alman minik otomobil üreticisi Smart’ın oldukça popüler modellerinden bir tanesi olan Forfour nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Smart Forfour inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Smart, Mercedes çatısı altında modeller üreten bir markadır. Günümüzde özellikle elektrikli araçlarıyla ön plana çıkmatadır. Forfour ise ilk olarak 2004 yılında üretilmeye başlamış ve ülkemizde satışı 2019 yılına kadar devam etmiştir. Özellikle şehir içi kullanımlar için oldukça ideal bir arabadır. Smart’ın hiçbir modeli ülkemizde öyle güzel satış rakamları yakalayamamaktadır. Buna rağmen Forfour fena olmayan satış değerlerine sahiptir. Renault-Mercedes işbirliği sonrası Forfour’da Renault üretimi motorlara son zamanlarda yer verilmiştir. İlk olarak 2004-2006 yılları arasında satıldıktan sonra satışına ara verilmiş ve 2015 yılında elektrikli modelleriyle yeniden Türkiye’de satışa sunulmuştur.

Smart Forfour Nasıl Bir Araba

İlk olarak 2004 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Forfour, Smart Forfour hatchback, Forfour cabrio ve Forfour brabus gibi farklı varyasyonları bulunan dört kapılı bir şehir otomobili olarak tasarlanmıştır. Forfour’un tasarımı oldukça şık ve minimalisttir. Dış görünümü, birçok küçük otomobilde bulunmayan benzersiz bir karaktere sahiptir. Araç, yüksek tavan çizgisi, geniş ön cam, yuvarlak stop lambaları ve markanın sembolik logosu ile tanınır. Araç, geniş bir iç mekana sahiptir. Arka koltuklar, konforlu bir yolculuk için yeterli alana sahiptir. Bagaj hacmi 268 litreye kadar çıkabilen Forfour, şehir yaşamı için ideal bir otomobildir. Smart Forfour, çeşitli motor seçenekleri sunar. En popüler motor seçeneği 1.5 litrelik bir benzinli motordur. Bu motor, 95 beygir güç üretir ve 130 Nm torka sahiptir. Diğer motor seçenekleri arasında 1.1 litrelik benzinli motor ve 1.5 litrelik dizel motor yer alır. Bu motorlar, otomatik veya manuel şanzımanla eşleştirilebilir. Forfour, şehir sürüşüne uygun bir otomobildir. Kompakt boyutu ve dar sokaklarda kolayca manevra yapabilmesi, şehir içinde park etmeyi kolaylaştırır. Ayrıca, yakıt verimliliği de oldukça yüksektir. Forfour, şehir içi kullanımlar için oldukça ideal bir otomobildir.  Araçta birçok güvenlik özelliği bulunur. ABS, ESP ve çekiş kontrolü, standart güvenlik özelliklerindendir. Ayrıca, yan ve ön hava yastıkları da mevcuttur. Smart forfour, Almanya’da üretilen bir otomobil olduğu için kalite ve dayanıklılık konusunda yüksek bir standarta sahiptir.

Smart Forfour Kullanıcı Yorumu

Eşim için kaliteli, ucuz ve şehir içinde kullanmaya uygun bir otomobil ararken Forfour almaya karar verdik. Öncelikle dışardan her ne kadar küçük görünüyor olsa da içi bence çok geniş. Arka diz mesafesi yetişkin bir insan için yeterli uzunluktadır. İçerisinde oldukça kaliteli malzemelere yer verilmiştir. Özellikle tasarım olarak çok dikkat çekicidir. Yolda Forfour’u görenler dönüp bir daha bakıyorlar. Motor performansı kasasının hafif olması sebebiyle iyidir. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan güzel ivmelenir. Öte yandan yol ve motor sesini içeriye çok az alır.  Yol tutuşu gayet güzeldir ve virajlarda kendini kendini kolay bırakmaz.

Smart Forfour Alınır Mı?

Eğer şehir içi kullanmak için kaliteli ve ucuz bir otomobil arıyorsanız Forfour parasını sonuna kadar hak eden bir araba. Mevcut rakiplerinden daha kaliteli olmasına rağmen tutulmadığı için çok daha ucuzdur. Ayrıca arkasında Mercedes gibi kendini kanıtlamış bir marka bulunmaktadır. Ancak yedek parça sıkıntısı var. Ayrıca parça fiyatları çok pahalı. Yine de öyle çok sorun çıkartan bir araba olmadığını bilin. Her arabada olduğu gibi Forfour almadan önce temiz kullanılmış bir tanesi bulmaya özen göstermelisiniz.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top