Subap (Valf) Arızası Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

İçten yanmalı motorlarda buluna subaplar diğer adıyla valf arızası belirtileri nedir ve subap arızası nasıl anlaşılır sorularına yanıt arayacağız.

Araba subapları, motorun hava ve yakıt akışını kontrol ederek yanma odasına giren hava ve yakıt miktarını düzenler. Bu, motorun performansını etkiler ve yakıt verimliliğini artırabilir. Subaplar ayrıca egzoz gazlarının doğru şekilde atılmasını da sağlarlar. Subapların doğru çalışması, motorun verimli bir şekilde çalışması ve daha az yakıt tüketmesi için çok önemlidir.

Otomobilin motorunda yanma meydana gelebilmesi içinde hava ve yakıt olması gerekir. Yakıt enjektörler tarafından motora gönderilirken hava ise emme subapları adı verilen valfler sayesinde motora girerler. Yanma meydana geldikten sonra bu sefer atık subapı yani egzoz subapları açılır ve ortaya çıkan karbonmonoksit gazının yanma odasından tahliyesini sağlar. Subapların açılıp kapanmasının bir uyum halinde olması gerekmektedir. Emme valfleri açıkken egzoz subapları kapalı, egzoz subapları açıkken emme subapları kapalı konumda olması gerekir. Eğer bir uyumsuzluk olursa aracınızın motorunda fark edebileceğiniz ciddi arızalar olacaktır. Şimdi gelin subap arızası nasıl anlaşılır hep birlikte bakalım.

Valf (Subap) Arızası Belirtileri

Valfler üst kapak veya silindir kapağı adı verilen motorun üst kısmında yer alır. Eksantrik mili subapların zamanlamasını sağlar. Subaplar arıza yaptığı zaman mutlaka fark edeceğiniz belirtiler verecektir. Subap arızasını anlamanın yolları ise şunlardır.

1-  Motor Performansının Düşmesi

Motor içerisinde patlama olduktan sonra yüksek sıkıştırma olması gerekmektedir. Eğer bu sıkıştırma subaplar arıza yaptığı için meydana gelmezse pistonlar itme gücünü kaybeder. Valf arızasının en belirgin özelliği aracın motorunun artık eskisi gibi çekmemesidir.

2- Motorun Sarsıntılı Çalışması

Subapların düzensiz olması aracınızın motorunun çok titreşimli bir şekilde çalışmasına neden olabilir. Özellikle motor ısındıktan sonra motor titreşimleri çoğalıyorsa yani motor sıcaklığı arttıkça titreme artıyorsa bu durumda subap arızasından şüphelenebilirsiniz.

3- Yakıt Tüketiminin Artması

Subap arızasının en belirgin özelliklerinden bir tanesi de aracınızın son zamanlarda çok yakmaya başlamasıdır. Valf yani subaplar arıza yaptığı zaman hava/yakıt karışım oranı bozulur. Bu durumda motor içerisinde olması gerekenden daha fazla yakıt girişi olacaktır. Sonuç olarak aracınızın yakıt tüketimi artacaktır.

4- Motorun Yağ Yakmaya Başlaması

Bir otomobilin motorunda yağ yakma için illaki segmanların aşınmış olması gerekmez. Subapların üstünde de bulunan yağ arızadan dolayı yanma odasına sızabilir ve yanabilir. Bu durumda aracınız yağ eksiltecektir.

5- Egzozdan Siyah ve Mavi Duman Çıkması

Eğer valf arızalanırsa aracınızın motoru zengin karışımla yanacaktır. Zengin karışım motorda olması gerekenin çok üstünde yakıt olmasıdır. Yanmayan yakıta zengin karışım adı verilir ve yanmayan yakıtın egzoz gazı rengi siyahtır. Bir diğer husus ise subaplardan yanma odasına geçen yağdır. Yanan yağın egzoz gazı rengi ise mavi renktedir.

6- Motorda Vurma Sesi Gelmesi (Tıkırtılı Çalışma)

Pistonlar en yukarıda olduğu zaman subapların tam şekilde kapalı olması gerekir. Bunun ayarına zaten sente ayarı adı verilir. Valf arızalandığı zaman piston kafalarına çarpacaktır ve aracınızın motorundan vurma sesleri gelmesine neden olacaktır.

Subap arızası yukarıda saydığımız maddelerin dışında belirtilerde verebilir. Ancak bunlardan bir veya daha fazlası varsa mutlaka işinin erbabı bir oto ustasından yardım almanız gerekmektedir. Tamir edilemeyen subaplar motorun kendisine çok daha büyük sorunlar çıkartabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top