Tata İndica ve İndico Arıza Lambaları Anlamları | Tata Uyarı ve İkaz Işıkları

Hindistanlı otomobil üreticisi Tata’nın ülkemizde en çok tutulan iki modeli olan İndica ve İndigo arıza lambaları anlamları nedir? Tata İndica ve İndigo uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor?

tata indica ve indigo gosterge paneli

Tata İndica ve İndigo modelleri ülkemizde 2005 ile 2006 yılları arasında satılmıştır. Çok büyük reklamlara yer vermiş ama çok fazla tutulmamıştır. Bunda Tata’nın çok kaliteli olmaması yatar. Ancak satıldığı dönemlerde ülkemizin en ucuz sıfır otomobilleri olarak nam salmıştır. Tata, modellerinde Fiat’ın elektronik alt yapısını kullandığı için arıza lambaları da Fiat modelleri ile benzerlik göstermektedir. Tata İndica ve İndigo parasına göre alabileceğiniz en yeni modelli ve yüksek donanımlı araçlardan bir tanesidir. Şimdi gelin Tata İndica ve İndigo’nun gösterge tablosundaki uyarı işaretleri ne anlama geliyor bir bakalım.

İlginizi Çekebilir : “Renault Megane 2 Arıza Lambaları Anlamları

Tata İndica ve İndigo Arıza Lambaları Anlamları

1- Tata İndica ve İndigo Kapılar Açık Uyarı Işığı

kapilar acik uyari isigi tataTata’nın kapılarında açık olup olmadığını kontrol etmek için butonlar vardır. Eğer kapılardan bir tanesi tam kapanmazsa bunu sürücüye göstermek için kapılar açık ikaz lambası yanacaktır. Ancak bazen kapılar tam kapalı olmasına rağmen bu uyarı ışığı yanabilir. Bu kapı ikaz butonlarının arızası nedeniyle meydana geldiğinden tamir ettirmelisiniz. Tata aracınızda kapılar açık uyarı işareti varsa asla yolculuk yapmayın.


2- Tata İndica ve İndigo Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı (Sadece Dizel)

kizdirma bujisi isareti tataDizel motorlu araçların tümünde bir ısıtma bujisi bulunmaktadır. Diğer adıyla kızdırma bujisi adı verilen bu parçanın görevi silindir yanma odasındaki hava/yakıt karışımının sıcaklığını artırmaktır. Böylelikle aracınızın motorunun çalışması için gerekli sıcaklık sağlanmış olacaktır. Kontağı ilk çevirdiğinizde akü lambası ile birlikte kızdırma bujisi uyarı lambası yanar. Bir kaç saniye yandıktan sonra sönecektir ve o zamandan sonra marşa basabilirsiniz. Eğer sürekli yanıyor veya hiç yanmıyorsa kızdırma bujilerinde bir arıza var demektir.


3- Tata İndica ve İndigo Sinyal Işıkları

tata indica ve indigo sinyal isiklariTata İndica ve İndigo’nun gösterge panelleri aynıdır. Zaten ikisi aynı araç diyebiliriz. Gösterge tablosunun tam ortasında üstte bulunan sağ ve sol yeşil ok işaretleri sinyal lambaları ile alakalıdır. Direksiyonun sol tarafında bulunan kolu aşağıya indirdiğinizde sol sinyal yanar. Bu sırada sol tarafı gösteren yeşil ok yanıp söner. Kolu yuları kaldırdığınızda ise sağ sinyal yanar. Sinyalin çalıştığını sürücüye uyarı vermek için ise yeşil ok işareti yanıp sönecektir. Bu ok işaretlerinin ikisi birden yanıp sönerse aracınızın dört sinyalleri açık demektir.


4- Tata İndica ve İndigo Uzun Farlar Açık İkaz Işığı

uzun farlar acik ikaz isigi tataEğer mavi renkli ışık işareti görüyorsanız ve dik çizgileri varsa bu Tata aracınızda uzun farların açık olduğu anlamına gelir. Ayrıca selektör yaptığınız süre boyunca da bu işaret yanacaktır. Gece uzun farlar açık yolculuk yapmanız karşıdan gelen sürücülerin gözünü alabilir. Bu da kazalara sebebiyet verebileceği için uzun süre kullanılmamalıdır.


5- Tata İndica ve İndigo Yağ Lambası Uyarı Işığı

tata indica ve indigo yag lambasiBir otomobilin motorunda motor yağı en önemli sıvıdır. Motor yağının görevi adından da anlaşılacağı üzere motor içerisinde bulunan parçaların yağlanmasını sağlamaktır. Motor çalışmazken akü açık olacak şekilde kontak çevrildiği zaman yağ lambasının yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra veya yolda seyir halindeyken yanıyorsa durum çok ciddidir. Çünkü yağ lambası şeklindeki ikaz ışığının anlamı motorda yağ basıncının düşük olduğunu göstermek içindir.


6- Tata İndica ve İndigo Akü Lambası Uyarı Işığı

tata aku lambasi anlamiHer otomobilde olduğu gibi Tata İndica ve İndigo modellerinde akü ışığı bulunmaktadır. Aracın motoru çalışmazken yanması normaldir. Çünkü o sırada şarj sistemi çalışmıyor ve tüm elektrik donanımı gücünü aküden alıyor demektir. Ancak motor çalıştıktan sonra akü ikaz ışığının sönmesi gerekir. Çünkü şarj dinamosu (alternatör) devreye girmiş ve aracınızın aküsünü şarj ederken ihtiyacı olan elektrik gücünü sağlıyor demektir. Eğer motor çalışırken akü ışığının yandığını görürseniz hemen aracınızı en yakın oto elektrikçiye götürün. Çünkü şarj etmiyor demektir ve tüm ihtiyaç aküden sağlanıyordur. En sağlam ve yeni akü bile bir otomobili en fazla 2 saat kadar idare edebilir. Bittiği zaman araç elektriksiz kalacağı için yolda kalacaksınız.


7- Tata İndica ve İndigo El Freni Çekili Uyarı Işığı

tata el freni cekili uyari isigiOtomobillerin park halindeyken ileri veya geri gitmemesi için park freni veya diğer adıyla el freni sistemi kullanılır. Gösterge tablosunda yan yana “kırmızı yuvarlak daire için ünlem işareti ile “P” harfi” yazdığını görürseniz el freni çekilidir. Bunu sürücüye göstermek için el freni ikaz ışığı yanacaktır. Ancak en freni inikken yanıyorsa, el freni müşürü arızalı olabilir. Bunu ise bir tamirciye sormanızda fayda vardır.


8- Tata İndica ve İndigo Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Işığı

emniyet kemeri takili degil ikaz isigiAracınızla yolculuk yaparken emniyet kemerleri takılı değilse aracınızda bunu size bir uyarı lambası olarak gösterecektir. Sembolü ise yanda görülen gibidir.

 

 


7- Tata İndica ve İndigo Motor Arıza Lambası

motor ariza lambasi tataYaklaşık 30 yıldan bu yana araçlarda motor kontrol ünitesi (ECU) denilen bir beyin sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem motorun pek çok yerinde sensörlerden gelen verileri kullanır. Bu sensörler motor ve bileşenlerinin doğru çalışıp çalışmadığını sürekli olarak kontrol ederler. Eğer sensörlerden gelen veriler daha önceden programlanan değerlerin dışında ise bir arıza var demektir. Ve bunu araç sahibine bildirmek gerekir. Bunun için Tata’nın gösterge panelinde motor arıza lambası yank “check engine (motoru kontrol edin) uyarı ışığı yanar.


8- Tata İndica ve İndigo ABS Uyarı Işığı

abs uyari lambasi tataTata İndigo ve İndica modellerinde ABS fren sistemi bulunmaktadır. Burada ABS’nin ne işe yaradığını uzun uzun anlatmayacağım. ABS ışığı kontak anahtarı bir tur çevrildiğinde yani akü açılacak konuma getirildiğinde bir kaç saniye yanması normaldir. Ancak motor çalıştığında bu arıza ışığının sönmesi gerekir. Eğer araba çalışırken abs ikaz lambası yanıyorsa sistem devre dışı demektir. ABS ışığı yanarken aracınızı kullanmanız, ani frenlemeler sırasında tekerlerin kilitlenip direksiyon hakimiyetini kaybetmenize neden olabilir.


9- Tata İndica ve İndigo Haya Yastığı (Airbag) Uyarı Işığı

airbag uyari isigi tataTata’nın bu modellerinde genel bir ama bazılarında iki hava yastığı olabilir. Hava yastığı işaretinin motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekmektedir. Eğer motor çalışırken yanmaya devam ediyorsa aracınızın airbag sisteminde bir arıza var demektir. Bunu size göstermek için gösterge panelinde hava yastığı arıza lambası yanacaktır.


10- Tata İndica ve İndigo İmmobilizer Arıza Lambası

immobilizer calismiyor ariza isareti tataİmmobilizer sistemi aracın hırsızlıklara karşı en önemli aktif güvenlik sistemidir. Çalışma prensibi kontak anahtarı ile aracın bilgisayarına kodlanan şifrenin uyuşması durumda motora marş hareketi verilir. Ancak aracınızda “arabanın yanında asma kilit işareti” görüyorsanız immobilizer sistemi devre dışı kalmış demektir. İmmobilizer arıza lambası yandığı zaman aracınızın çalıştırmayabilir, kapıları kilitleyemez veya açamayabilirsiniz. Bu ışığın yanmasında en büyük rol anahtar pilinin bitmiş olmasıdır. Ancak immobilizer beyni arızası olduğu zamanda bu uyarı ışığı yanabilir.


11- Tata İndica ve İndogo Yakıtta Su Var Uyarı Işığı (Dizel)

yakitta su var uyari isigi tataHer yakıtın içerisinde bir miktar su bulunabilir. Benzinli motorlar için çok kritik olmasa da dizel için yakıtta su olması çok ciddi arızalara neden olabilir. Örneğin katalizör içerisindeki su sisteme ciddi zarar verebilir. Tata’da yakıt içerisindeki su miktarını ölçen bir sensör bulunmaktadır. Eğer su miktarı kritik eşiği aşarsa aracınızda yakıtta su var uyarı ışığı yanacaktır.


12 – Tata İndica ve İndigo Kilometre Sayacı

KM SAYACI TATAGösterge panelinin alt ortasında bulunan bu TFT ekranda aracınızın toplam kaç km yol yaptığı gösterilir. Ayrıca altta satırda anlık km bilgisi yer alır.

 

 


13- Tata Yakıt Göstergesi, Benzin Işığı

tata yakit gostergesiAracınızın yakıt deposunda ne kadar benzin veya mazot kaldığını gösteren bir ibredir. Eğer yakıt seviyesi kırmızı yere doğru inerse bir yakıt sarı nokta şeklinde ikaz ışığı yanacaktır. Bunun anlamı acilen aracınıza yakıt almanız gerektiğini göstermektir.

 

 


14- Tata Hararet Göstergesi

hararet gostergesi tataMotor suyu sıcaklığını sürücüye gösteren bir ibredir. Aracınızın hararet yapmasını istemezsiniz. Ayrıca bu ibrenin sağ üst köşesinde buluna  nokta yanarsa hararet yüksek seviyeye ulaşmış demektir.

 

 

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top