Termostat Açık Kalırsa Ne Olur? Boş Termostat Zararlı Mı?

Otomobillerde motorun çok önemli bileşenlerinden bir tanesi olan termostat açık kalırsa ne olur? Termostatın açık kalması bir sorun oluşturur mu sorularına yanıt arayacağız. 

Her şeyden önce termostat nedir önce ona bir göz atalım. Aracınızın motoru çalışmaya başladıktan sonra içerisinde sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda ortaya çıkan sıcaklığın düşürülmesi gerekir. Ayrıca motor sıcaklığının belirli bir seviyede sabit kalması gerekir. İşte burada çok önemli bir rol oynayan termostat devreye girer.

İlginizi çekebilir: Termostat Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Termostat Ne İşe Yarar?

Termostat içerisinde mum benzeri bir madde bulunan bir çeşit valftir. Motor sıcaklığı ortalama 90 dereceye geldiği zaman mum erir ve valfin yukarı doğru çıkmasına sebep olur. Böylelikle suyun soğutulmak üzere motor soğutma sistemine geçmesine olanak sağlanmış olur. Termostat motorun çalışma sıcaklığının ayarlanmasında çok önemli rol oynar. Arıza yaptığı zaman genelde açık pozisyonda kalır. Zaten kapalı bir şekilde kalsaydı su hiçbir zaman soğutma sistemine gidemez ve aracınızın motoru kısa süre içerisinde aşırı sıcaklığa bağlı olarak hararet yapardı.

Özellikle karbüratörlü araçlarda ülkemizde ise Tofaş grubu araçlar için boş termostat adı verilen parçalar satılmaktadır. Boş termostat ile açık kalmış bir termostat arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de motor suyunu ısınmadan radyatöre gönderirler.

Termostat Açık Kalırsa Ne Olur?

Eğer aracınızın termostatı açık kalırsa bunu anlamanın en iyi yolu şöyledir. Aracınızın motorunu çalıştırın ve bir 10 dakika kadar gezin. Ardından bir gözünüz hararet göstergesinde olsun. 10 dakika hareket ettikten sonra durun. Eğer hararet ibresi yükseliyor ancak hareket etmeye başladığınızda yeniden düşüyorsa termostat açık vaziyette kalmış demektir. Ayrıca kalorifer dururken ısıtıyor ama hareket edince soğuyorsa yine açık konumda kalmış anlamına gelir. Boş termostat içinde aynı durumlar geçerlidir. İkisinin de işlevi aynısıdır. Ancak termostatın açık konumda kalması veya boş termostat olması motor sağlığı açısından ciddi sorunlar oluşturur. Çünkü motorun en verimli bir şekilde çalışması için 90 derece civarlarında sabit kalması gerekir. Soğut motorda yağ kalınlaştığı için aşınma daha fazla olur. Ayrıca soğuk motor daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Bir diğer husus ise kış aylarında arabanın kaloriferinin yanmıyor oluşu olacaktır. Motor suyu sıcaklığı sensörler tarafından sürekli olarak takip edildiği için motor arıza lambasının yandığını da göreceksiniz.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir