Termostat Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti – 2023

Soğutma sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan termostat ne kadara değişir? Termostat fiyatı ne kadar? Termostat değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için termostat değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

termostat degisim fiyati

Aracınızın motorunu çalıştırdığınız andan itibaren içerisinde bir yanma meydana gelir. Yanma demek sıcaklık demek olduğundan kısa süre içerisinde motor ısınmaya başlar. Motorun ısısının düşürülmesi için ise soğutma sistemi devreye girer. Soğutma sistemi elemanları radyatör, termostat, hararet müşürü, fan müşürü ve devirdaim pompasıdır. Bu saydığımız parçalardan bir tanesi bile arıza yaparsa aracınızın çalışma düzeni bozulacaktır.

İlginizi Çekebilir: “Termostat Nedir ve Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nedir

Bir motorun normal çalışma sıcaklığı standart olarak 90 derece civarındadır. İşte bu sıcaklığı koruyan parçaya termostat adı verilir. Çalışma prensibi oldukça basittir. Termostat içinde soğukken donan, sıcakken eriyen bir madde vardır. Motor soğukken bu madde donar ve motordan, radyatöre doğru su gidişinin önünü keser. Motor sıcaklığı 90 dereceye geldiği zaman termostat içinde eriyen madde sıvı hale geçtiğinden suyun önü açılır. Böylelikle suyun soğutulmak üzere radyatöre gönderilmesine izin verilmiş olur.

Termostat arıza yaptığı zaman motorun çalışma sıcaklığı bozulacaktır. Eğer kapalı konumda takılı kalırsa motor kısa sürede ısınır ve hararet yapar. Ancak genelde açık konumda takılı kalır. Bu da motorun sürekli soğuk halde çalışmasına neden olacaktır. Eğer aracınız hızlı giderken hararet ibresi düşüyor, dururken veya sıkışık trafikte normal yerine geliyorsa termostat açık kalmış demektir. Termostatın yeri motor ile radyatör arasında genelde hortumların üstünde yer alır. Arıza yaptığı zaman tamir edilemeyen bir parça olduğu için değiştirilmesi gerekmektedir.

Termostat Ne Kadara Değişir? Termostat Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti – 2023

Termostat değiştirmek için motorun mutlaka sıcak olması gerekmektedir. Ayrıca eliniz anahtar tutuyorsa ve daha önce tecrübeniz varsa sizde kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ancak en ufak bile bir şüpheniz varsa bir ustadan yardım almanızda fayda var. Otomobil termostat fiyatı 150 ile 700 lira arasında değişmektedir. Bu fiyat aracınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterecektir. Termostat sökülürken motor radyatör suyu (antifriz) boşalacağı için yenisi doldurmanız gerekir. Bunun fiyatı da 200 lira dersek parça fiyatı olarak 350 ile 900 lira arasında bir para tutmaktadır. Termostat değişimi yaklaşık 1 saatlik bir süre almaktadır. Ustanız ise 100 – 150 lira bir işçilik ücreti karşılığında aracınızın termostatını değiştirecektir. Kısaca bir otomobilin termostat değişim maliyeti 2023 yılı için 450 ile 1000 lira arasında bir paraya mal olacaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top