Toyota Auris Arıza Lambaları Anlamları | Auris Gösterge Uyarı ve İkaz Işıkları

Japon otomobil üreticisi Toyota’nın ülkemizde bolca satılan modeli olan Auris’in gösterge panelinde bulunan arıza işaretleri ne anlama geliyor. Auris arıza lambalarının anlamları nedir. Auris gösterge tablosu uyarı ve ikaz ışıkları anlamı nelerdir sorularına yanıt arayacağız.

Toyota’nın 5 kapılı hatchback aile otomobili olan Auris, ilk olarak 2005 yılında satılmaya başlamıştır. O günden sonra çeşitli makyajlı kasaları ile birlikte 2. nesil ve 3. nesil kasaları da Türkiye’de satışta yer almıştır. Auris, Toyota’nın Corolla’dan sonra en çok sattığı model olarak bilinmektedir. Türkiye’de “1.33, 1.4 D-4D, 1.4 D-4D Touring Sports, 1.6, 1.6 Touring Sports, 1.8 Hybrid ve 2.2 D-4D” motor ve kasa seçenekleriyle satılmış bir modeldir. Auris oldukça elektronik bir yapıya sahiptir. Ayrıca bünyesinde çok fazla özellik barındırmaktadır. Bu özellikler donanım paketlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Auris’in ” Active, Active Skypack, Advance, Advance Skypack, Blue, Class, Comfort, Comfort Extra, Elegant, Premium, Sport, Touch ve Life ” donanım paketleri vardır. Bu paketlerin hepsi farklı özellikler içermektedir. Bu yüzden bazı modellerde olmayan uyarı ve ikaz işaretleri, bazı modellerde olabilir. Ayrıca gösterge tablosunda gördüğünüz her işaret arıza lambası değildir. Bazıları bir donanımın çalıştığını göstermek için yanarken, bazıları bir arıza olduğunu göstermek için yanmaktadır. Bu işaretlerin anlamlarını bilmeniz aracınızı tanımanız açısından çok faydalı olacaktır.

Toyota Auris Arıza Lambaları Anlamı (Uyarı ve İkaz Işıkları)

Auris aracınızın gösterge tablosunda yanacak işaretlerin hepsinin bir anlamı vardır. Bunlardan bazıları arıza göstergesidir. Ancak bazıları uyarı ve ikaz ışığı olarak çıkmaktadır. Tüm bunlar ne anlama geliyor tek tek sıralayarak bakalım.

1- El Freni Çekili veya Fren Sisteminde Arıza Var Lambası

el freni ve fren sistemi aurisAracınızda el freni (park freni) çekili ise gösterge panelinde kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti şeklinde bu uyarı lambasının yandığını göreceksiniz. Ayrıca fren sisteminde bir arıza olması durumunda sürücüyü uyarmak için yanmaya veya yanıp sönmeye devam edecektir.

2- Toyota Auris Akü Lambası

aku isigi aurisAkü ışığının yanmasının sebebi aracınızın şarj sisteminde bir arıza olduğunu göstermek içindir. Ancak motor çalışırken yanıyor olması gerekir. Motor çalışmazken bu uyarı ışığının yanması çok normaldir.

 

3- Toyota Auris Yağ Lambası

yag lambasi aurisAracınızın yağ basıncı düşük ise gösterge tablosunda yağ ışığının yandığını göreceksiniz. Bu işaret yanarken asla aracınızı kullanmamalısınız.

 

4- Toyota Auris Hararet Işığı

hararet lambasi aurisAracınızın motor soğutma suyu sıcaklığı 90 derece olması gerekmektedir. Eğer su sıcaklığı 100 derece üzerine çıkarsa hararet yapmış demektir. Bu durumda gösterge panelinde kırmızı renkli hararet uyarısı ışığının yandığını göreceksiniz.

5- Toyota Auris Motor Arıza Lambası

motor ariza lambasiAuris’te motor kontrol ünitesi (ECU) sistemi vardır. Motor ve bileşenlerinde bulunan sensörleri izleyerek motorun en verimli ve performanslı şekilde çalışmasını sağlar. Eğer gösterge panelinde motor arıza lambası yanıyorsa, motor ve parçalarından biri veya bir kaçı doğru çalışmıyor demektir. Arabanızı bilgisayara bağlayarak hangi arıza kodları veriyor diye bakmanız gerekmektedir. Bazen çok basit, bazen de çok ciddi sorunlar nedeniyle motor arıza ışığı yanabilir.

6- Toyota Auris Airbag Işığı

airbag isigi aurisAracınızda 10 taneye varan hava yastığını bulunmaktadır. Bu hava yastıklarının sürekli olarak çalışması gerekmektedir. eğer gösterge ekranında airbag lambası yanıyorsa sistem çalışmıyor demektir. Hava yastığı bir kaza sırasında sürücü ve yolcuların zarar görmesini engelleyen en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesidir.

7- Toyota Auris ABS Arıza Lambası

abs ariza lambasi aurisTüm Toyota Auris modellerinde ABS fren sistemi bulunmaktadır. ABS frenleme sırasında tekerlerin kilitlenmesini engelleyerek sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesini önler. Motor çalışmadan önce bir kaç saniye yanması normaldir. Ancak motor çalışırken yanıyorsa ABS artık çalışmıyor demektir. Frenler tutmaya devam eder ama ani bir frenleme sırasında ABS devreye girmeyeceği için tekerler kızaklayabilir.

8- Auris Hidrolik Direksiyon Arıza Lambası

hidrolik direksiyon ariza lambasiToyota Auris’te elektrik destekli hidrolik direksiyon bulunmaktadır. Eğer gösterge panelinde direksiyon sembolünün yanında ünlem işareti yandığını görüyorsanız direksiyon ve sisteminde bir arıza var demektir.

 

9- Auris Hız Sınırlayıcı Uyarı Işığı

hiz sinirlayici akif uyari isigiAracınızın gösterge panelinde hız sabitleyici işaretinin aynısının ama kenarında ok işareti olanını görüyorsanız hız sınırlayıcı aktif demektir.

 

10- Auris ESP Uyarı Işığı

ESP uyari isigi aurisAracınızın gösterge tablosunda kayan araba işareti görüyorsanız bunun anlamı ESP aktif demektir. ESP arabanın yol tutuşunu artıran en önemli donanımlardan bir tanesidir.

 

11- Auris PCS OFF Uyarı Işığı (Çarpışma Önleyici)

pcs auris offSon dönem üretilen bazı Toyota Auris modellerinde çarpışmayı önleme sistemi (PCS) bulunmaktadır. Gösterge ekranın çarpışan iki araba ve altında OFF yazdığını görüyorsanız sistem kapalı demektir.

 

12- Auris Start & Stop Devre Dışı Uyarı ışığı

auris start stop kapaliToyota Auris modellerinde yakıt tüketimini en aza indirgemek için start stop sistemi bulunmaktadır. Eğer gösterge panelinde A hafinin altında OFF yazdığını görüyorsanız start stop kapalı anlamına gelir.

 

13- Auris Yakıt Filtresinde Su Var Uyarı Işığı (Dizel D4-D)

yakit filtresinde su var aurisDizel motorlu Auris modellerinin yakıt filtresinde olması gerekenden çok daha fazla su varsa aracınızın gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını göreceksiniz.

 

14- Auris Motor Yağı Seviyesi Az İkaz Işığı

motor yagi seviyesi aurisToyota Auris modellerinde motor yağı sevisini ölçen bir sensör vardır. Auris’in motorunda 4 litre yağ bulunmaktadır. Eğer yağ miktarı 3 litre ve altına düşerse gösterge tablosunda bu uyarı lambasının yandığını göreceksiniz.

 

15- Auris Servis ve Bakım Zamanı Uyarı Lambası

motor yagi degisim zamani aurisAracınızın gösterge panelinde tamir anahtarı işareti görüyorsanız artık bakım zamanı gelmiş demektir. Büyük ihtimal motor yağı değişim zamanı geldiğini göstermek için bu uyarı lambasının yandığını göreceksiniz.

 

16- Auris DPF Dolu Uyarı Işığı

dpf dolu uyari isigi aurisAuris araçlarının egzoz sisteminde zehirli gazların atmosfere salınmasını ve karbon miktarını düşürmek için DPF sistemi vardır. Eğer DPF dolu ise gösterge panelinde bu ikaz lambası yanacaktır.

 

17- Auris Hız Sabitleyici Aktif Uyarı Işığı

hiz sabitleyici aktif aurisAuris’te cruise control yani hız sabitleyici bulunmaktadır. Direksiyon üzerinde bulunan düğme yardımıyla aktif edilebilir. Yeşil renkli bu uyarı ışığının yandığını görüyorsanız hız sabitleyici devrede demektir.

 

18- Auris Akıllı Anahtar Uyarı Lambası

auris akilli anahtar uyari isigiSon teknoloji ile donatılmış bir model olan Auris’te anahtarsız çalıştırma vardır. Bu sistem devrede olduğu zaman aracınızın gösterge panelinde anahtar işareti yandığını göreceksiniz.

 

19- Auris Benzin Işığı

yakit seviyesi dusuk uyari isigi aurisAracınızın deposunda 6 litre ve altında yakıt kaldıysa yakıt göstergesinin hemen alt köşesinde benzin ışığının yandığını göreceksiniz. Bunu gördükten sonra hemen yakıt almalısınız. Çünkü düşük yakıt seviyesi ile aracınızı kullanmak sisteme zarar verebilir. Ayrıca dizel ise motorun hava yapmasına neden olabilir.

20- Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Lambası

emniyet kemeri isigi aurisAuris aracınızda sürücü ve ön yolcu tarafında oturanlar için emniyet kemeri takılı değilse gösterge tablosunda bu işaretin yandığını göreceksiniz. Ayrıca Auris sürekli sesli ikaz vererek emniyet kemerinin takılması yönünde uyarı verecektir.

 

21- Auris Kapılar Açık Uyarı Lambası

kapilar acik uyari isigi aurisAracınızda kapılardan bir veya daha fazlası tam kapanmamış ise gösterge panelinde bu ikaz lambasının yandığını göreceksiniz. Bu uyarı ışığı yanarken kesinlikle hareket etmeyin. Çünkü açık kalan kapı nedeniyle yolcular zarar görebilir.

 

22- Arka Emniyet Kemerleri Takılı Değil Uyarı Işığı

arka emniyet kemeri takili degil uyari isigiArkada oturan yolcular için Auris’te arka koltuklarda ağırlık sensörleri vardır. Eğer arkada oturan yolcular emniyet kemeri takmazsa orta konsolda bulunan yerde 3 tane yan yana emniyet kemeri takılı değil ikaz lambası yandığını göreceksiniz.

 

23- Lastik Basınç Sensörü Uyarı Işığı

lastik basinci sensoru uyari isigiAracınızın lastik basınçları düştüğü zaman gösterge panelinde bu ikaz lambasının yandığını göreceksiniz. Lastik patlamış veya havası bir sebepten dolayı inmiş olabilir. Ayrıca jant içerisinde bulunan sensör yerinden çıktığı zaman da lastik basıncı düşük uyarı ışığı yanacaktır.

24- Auris Genel Arıza Lambası

auris genel ariza lambasiAracınızın gösterge panelinde üçgen içinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız, göstergede işareti bulunmayan bir sensörde arıza var demektir. Toyota Auris aracınızın bilgisayara bağladığınızda vereceği hata kodu arızanın kaynağını size gösterecektir.

 

25- Auris Şerit Takip Uyarı Işığı

auris serit takip uyari isigiToyota Auris’te şerit takip sistemi bulunmaktadır. Aşırı yorgunluk veya dalgınlık nedeniyle aracınız takip ettiğiniz şeritten çıkarsa gösterge panelinde çizgiyi aşmış araba işareti yanacaktır. Ayrıca sizi sesli olarak uyaracaktır.

 

26- Auris Park Sensörü İkaz İşareti

auris park sensoru uyari isigiToyota Auris’te fabrika çıkışı olarak park sensörü bulunmaktadır. Eğer arkada bulunan bir engele fazla yaklaşırsanız size sesli ve görsel olarak bu ikazı yapacaktır.

 

27- Auris Park Destek Sistemi Uyarı Lambası

park destek sistemi aurisAuris’te park asistanı sistemi bulunmaktadır. Ve bu sistem otomobil içinde bir düğme yardımıyla aktif veya pasif edilebilir. Devrede olduğu zaman gösterge tablosunda bu uyarı lambasının yandığını göreceksiniz. Bu sistem direksiyonun yanında “P” harfi şeklinde görülmektedir.

28- Toyota Auris TRC OFF Anlamı

trc off aurisAracınızın hızlı kalkış sırasında tekerleri patinaja sarabilir. TRC sistemi anti patinaj sisteminin Toyota’da ki karşılığıdır. Eğer gösterge tablosunda TRC OFF yazdığını görüyorsanız sistem devre dışı demektir.

 

29- Toyota Auris Vites Değiştirme Uyarısı

vites degistirme uyarisi aurisManuel vitesli Toyota Auris aracınızda vites yükseltme ve küçültme için gösterge panelinde uyarı çıkacaktır. Yukarı ok vites artırmanız, aşağı ok ise vites düşürmeniz gerektiği konusunda sizi uyarmaktadır.

 

30- Toyota Auris ECO Sürüş Modu

eco surus modu aurisECO sürüş modu aracınızda az yakıt tüketimini hedefleyen bir sistemdir. Buna ekonomi modu adı da verilmektedir. Eğer ECO modu aktifse gösterge tablosunda yeşil renkli ECO yazdığını göreceksiniz.

 

31- İmmobilizer Uyarı Lambası

immobilizer uyari isigi aurisHırsızlık ve çalınmalara karşı bir otomobilin en önemli güvenlik donanımlarından bir tanesi immobilizer sistemidir. Eğer gösterge panelinde arabanın üstünde asma kilit işareti görüyorsanız immobilizer ile ilgili bir sorun var demektir.

 

32- Kızdırma Bujisi Göstergesi

kizdirma bujisi isaretiAuris 1.4 D-4D dizel motorlar ile de satılmıştır. Bu motorlar dizel olduğu için çalıştırmadan önce bir süre beklenmesi gerekir. Ekranda burgu şeklindeki bu ikaz ışığı sönmeden marşa basmamalısınız. Çünkü daha piston yanma odası ısıtılmamış demektir. Söndükten sonra çalıştırırsanız ısıtma bujileri yakıt ve havayı yeterli derecede ısıtmış demektir.

33- Toyota Auris Buzlanma Uyarısı İkaz Lambası

buzlanma uyarisi aurisEğer hava sıcaklığı 3 derece ve altına düşerse gösterge ekranın kar tanesi şeklinde uyarı işareti çıkacaktır. Bunun anlamı yolda buzlanma olabileceği için dikkatli olmanız konusunda sizi uyarmasıdır.

 

34- Auris Yolcu Hava Yastığı (Passenger Airbag) İkaz Lambası

yolcu hava yastigi aurisAuris’te ön, yolcu, yan ve arka hava yastıkları bulunmaktadır. Ancak arabayı tek başınıza kullanıyorsanız diğer yolcu hava yastıklarını kapatabilirsiniz. Çünkü olası bir kaza durumunda boştan yere airbag patlamasını istemezsiniz. Airbag tamiri çok pahalı olduğu için arabada anahtar yardımıyla pasif hale getirilebilir. Eğer yolcu aribagleri kapalıysa gösterge ekranın “passenger airbag off” ikaz ışığı yanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir