Üst Kapak (Silindir Kapağı) Taşlama ve Yenileme Fiyatı Ne Kadar? 2023 Yılı

Aracımızın motorunun motor parçalarından bir tanesi olan üst kapak veya diğer adıyla silindir kapağı taşlama ücreti ne kadar? Üst kapak taşlama ve torna fiyatı ne kadardır? Üst kapak taşlaması 2023 yılı maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

ust kapak silindir kapagi yenileme fiyati

Otomobil motoru iki ana parçadan meydana gelir. Bunlar motor bloğu ve üst kapak olarak bilinmektedir. Motor bloğunda pistonlar ve krank mili başta olmak üzere pek çok parça bulunur. Yanma motor bloğu içerisinde yer alır. Motor bloğunun üstünde ise üst kapak bulunmaktadır. En az motor bloğu kadar önemli bir rol oynamaktadır.

Üst kapak ne işe yarar diye soracak olursa. Motor içerisinde yanma meydana gelebilmesi için içine hava ve yakıt karışımının püskürtülmesi gerekir. Ayrıca hava yandıktan sonra çıkan egzoz gazının tahliye olması lazımdır. İşte bu işlemler için silindir kapağı vardır. Üst kapakta emme ve egzoz subapları, bunların açılıp kapanmasını sağlayan eksantrik mili, enjektörler ve bujiler üst kapağı bağlı bir şekilde bulunurlar. Motor bloğuna saplama denilen vidalar ile sabitlenmiş ve arasında üst kapak contası bulunmaktadır. Eğer aracınız herhangi bir şekilde conta yaktıysa, subap arızası varsa veya bir şekilde motor söküldüyse kapak eski haliyle takılmaz. Bunun için yenileme yapılması gerekir. Bu işlem sanayide bulunan tornacılarda veya kapakçı adı verilen iş yerlerinde yapılır. Üst kapak taşlama diğer adıyla kapak yenileme işlemidir.

Taşlanmış ve Yenilenmiş Üst Kapak
Taşlanmış ve Yenilenmiş Üst Kapak

İlginizi Çekebilir : “Silindir Kapak Contası Ne Kadara Değişir

Üst Kapak Yenileme (Taşlama) Fiyatı Ne Kadar 2023

Üst kapak rektifiye adı verilen bu işlem için kapak ustanız tarafından sökülür ve kapaçıya gönderilir. Burada çeşitli zımpara aletleri ile iyice taşlanır ve yeni bir hâl alması sağlanır. Bu sırada subap lastikleri de değiştirilir. Ardından güzelce sarılan kapak yeniden ustanız tarafından aracın motoruna monte edilir. Üst kapak yenileme yani taşlama ücreti 2023 yılı için 4.000 ile 7000 lira arasında bir paraya yapılmaktadır. Ustanızda kapak sökme ve takma işçilik ücreti olarak 3000 lira alacaktır. Yani aracınızın üst kapak yeniletme ve taşlatma maliyeti 2023 yılı için 7000 ile 10.000 lira arasında bir paraya mâl olacaktır.

Ancak bu işlem sadece üst kapak yenileme için verilen fiyattır. Hiçbir zaman durduk yere silindir kapağı sökülüp taşlamaz. Bir arızanın sonucuna yapılan işlemdir. Örneğin motor rektifiye (yenileme) sırasında üst kapak yenilenir. Bu motor yaptırma ücretine dahil bir işlemdir.

Kaynak: otogenel.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir