Volkswagen Bora Arıza Lambaları Anlamı | Bora Uyarı ve İkaz Işıkları

Bir dönem Volkswagen’in ülkemizde en çok satılan modellerinden bir tanesi olan Bora’nın gösterge panelinde arıza lambaları ne anlama geliyor. Volkswagen Bora uyarı ve ikaz ışıkları anlamlarına göz atacağız.

Volkswagen’in C segmenti modeli olan Bora, bir dönemler ülkemizde çok fazla satılmış bir VW modelidir. Türkiye’de ilk olarak 1999 yılında satılmaya başlayan Bora, 2006 yılına kadar satışta kalmıştır. O dönemlere göre oldukça donanımlı ve özellikli otomobil modellerinden bir tanesiydi. Bir arabada ne kadar çok donanım varsa o kadar fazla arıza ihtimali vardır. Bora’nın gösterge panelinde otomobilde meydana gelebilecek hemen her arızayı gösteren arıza lambaları bulunmaktadır. Ancak Bora, gösterge tablosunda arızaların yanı sıra bazı donanımların aktif olduğunu göstermek için ikaz ışıkları da yer almaktadır. Bu sebeple aracınızın gösterge tablosunda yanan işaretlerin hangileri arıza hangileri uyarı lambası ayrımını iyi bilmeniz gerekmektedir.

Ayrıca Volkswagen Bora’nın Basic, Comfortline, Highline, Pacific, Primeline ve Trendline donanım paketleri vardır. Bunların hepsi birbirinden farklı özellikler içerdiği için her Bora’da aşağıda sıralayacağımız uyarı ışıkları bulunmayabilir. Diğer bir yandan 1.6, 1.8, 1.9 TDI ve 2.3 motor seçeneklerine sahip olduğundan yine motor hacim ve yakıt tipine göre değişik ikaz lambaları olabilir. Biz şimdi Bora’nın tüm uyarı ve ikaz lambaları ile arıza ışıklarının anlamlarını ayırmaya ve açıklamaya çalışalım.

Volkswagen Bora Arıza Lambaları Anlamı (Uyarı ve İkaz Işıkları)

1- Volkswagen Bora Airbag Işığı (Hava Yastığı Lambası)

hava yastigi isigiAracınızın motoru çalışırken veya yolda giderken bu uyarı lambasının yandığını görüyorsanız airbag sistemi devre dışı kalmış demektir. Hava yastığı arızası ciddi güvenlik sorunları oluşturacağından hemen bir servise gitmelisiniz ve arızanın kaynağını bulup tamir ettirmelisiniz.

2- Römork Sinyal Sistemi Aktif Uyarı Işığı

romork sinyal sistemi boraVolkswagen Bora’nın arkasına römork ve karavan gibi çekilecek araçlar takılabiliyor. Bunun için fabrikada üretimi olarak gösterge paneline işaret konulmuştur. Eğer römork bağlanırsa sinyal işareti ortasında 1 rakamı yazısını göreceksiniz. Bunun anlamı römork sinyallerinin çalıştığını göstermektir.

3- Hız Sabitleyici Devrede Uyarı Işığı

hiz sabitleyici aktif boraVolkswagen Bora’da hız sabitleyici (cruise control) bulunmaktadır. Eğer yolda giderken aktif ederseniz gösterge tablosunda hız sabitleyici aktif ikaz lambasının yandığını göreceksiniz.

 

4- Fren Pedalına Basın Uyarı Lambası

fren pedalina basin uyari isigiÖzellikle otomatik şanzımana sahip Volkswagen Bora’nın gösterge tablosunda “yeşil yuvarlak içinde ayakkabı” işaretinin anlamı fren pedalına basıp aracınızı yavaşlatın demektir.

 

5- Arka Sis Farı Çalışıyor Uyarı Işığı

arka sis fari boraEğer aracınızda arka sis farlarını yakarsanız gösterge tablosunda bu ikaz lambası yanmaya başlayacaktır.

 

6- Bora Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı Anlamı (dizel 1.9 tdi)

kizdirma bujisi uyari isigi 1Aracınızı çalıştırmadan önce kontağı bir tur çevirdiğinizde akü devreye girer. Bu sırada yanda görülen ikaz lambası yanacaktır. Bir kaç saniye sonra söndükten sonra marşa basabilirsiniz. Ancak yolda giderken yanarsa bu sefer ısıtma bujilerinde bir arıza olduğu anlamına gelir. Ayrıca bu uyarı lambasının sadece 1.9 tdi dizel motorlu Volkswagen Bora modellerinde olduğunu unutmayın.

7- Volkswagen Bora EPC Arıza Lambası Anlamı

volkswagen bora epc anlamiOtomobillerin motor ve bileşenlerini kontrol eden bir bilgisayar sistemi vardır. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. Pek çok markada ECU bir arıza algıladığı zaman motor arıza lambası yanar. Ancak Volkswagen Bora’da bu durum farklıdır. Motor, fren veya diğer sistemlerde bir arıza meydana gelirse sürücüye bunu göstermek için gösterge panelinde EPC yazdığını görürsünüz. EPC’nin açılımı “Electronik Power Control” demektir. Bu ikaz ışığı yandığı zaman arabanızı hemen bir bilgisayara bağlatarak hangi arıza kodları verdiğini bulmanız olmalıdır.

8- Volkswagen Bora Hararet Lambası

hararet lambasi boraAracınızın motor soğutma suyu sıcaklığının ortalama 90 derece olması gerekir. Ancak bu sıcaklık 100 derece ve üstüne çıktığı zaman motor hararet yapmış demektir. Eğer gösterge panelinde hararet ışığının yandığını görüyorsanız hemen motoru durdurmalısınız. Çünkü motor soğutma suyu sıcaklığı derecesi aşırı yüksek demektir.

9- Fren Balataları Aşınmış İkaz İşareti

fren balatasi boraAracınızın gösterge panelinde sarı yuvarlak içinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız fren balataları aşınmıştır ve az kalmıştır. Fren balatalarını değiştirmeniz durumunda bu arıza lambası sönecektir.

 

10- Volkswagen Bora Benzin Işığı

volkswagen bora benzin isigiAracınızın gösterge tablosunda yakıt lambasının yandığını görüyorsanız depodaki yakıt seviyesinin 7 litrenin altına düştüğünü anlamalısınız. Hemen yakıt almanız sizin yararınıza olacaktır.

 

11- Sarı Yağ Lambası

sari yag lambasi boraAracınızın gösterge tablosunda sarı renkli yağ lambası yanıyorsa bunun anlamı yağ seviyesinin az kaldığını göstermek içindir. Her motor muhakkak bir miktar yağ eksiltir. Yağını tamamladıktan sonra turuncu veya sarı renkteki bu yağ ışığı sönecektir.

 

12- Kırmızı Yağ Lambası

kirmizi yag lambasiEğer gösterge tablosunda kırmızı renkli yağ lambasının yandığını görüyorsanız, aracınızın yağ basıncının düşük olduğu anlamına gelmektedir.

 

13- Volkswagen Bora Kapılar Açık Uyarı Işığı

kapilar acil boraAracınızın kapılarının açık veya kapalı olduğunu algılayan sensörler vardır. Kapılar kapalı olduğundan kapı içlerinde bulunan düğme içine girer. Ancak açık kaldığında veya tam kapanmadığında bu uyarı lambasının yandığını göreceksiniz.

 

14- Cam Suyu Seviyesi Az İkaz İşareti

cam suyu az kaldi boraAracınızın camlarını yıkamak için bir cam suyu deposu vardır. Eğer bu depoda bulunan su 500 ml altına düşerse, cam suyu az kaldı anlamına gelen bu uyarı lambası yanacaktır.

 

15- Egzoz Katalitik Konvertör Tıkalı Uyarı Lambası

egzoz katalitik konvertor boraAracınızın egzoz borusunun içinde, egzoz gazı içerisinde bulunan zehirli karbonmonoksit gazlarını süzmek için bir filtre vardır. Bu filtrenin adı katalitik konvertör olarak bilinmektedir. İnce petek yapısı nedeniyle zamanla tıkanabilir. Eğer Bora aracınızın egzoz filtresi tıkanırsa gösterge tablosunda bu ikaz ışığının yandığını göreceksiniz.

16- Volkswagen Bora ASR ve ESP Uyarı Işığı

esp asr uyari isigi boraSon dönem üretilen Bora model otomobillerde çekiş kontrol sistemi (ASR) ve viraj denge sistemi (ESP) bulunmaktadır. Eğer sistem devre dışı kalırsa gösterge tablosunda yuvarlak sarı halka içinde “A” harfi yandığını göreceksiniz.

 

17- Volkswagen Bora ABS Işığı

volkswagen bora abs isigiAracınızda kontağı bir tur akü açılacak kadar çevirdiğinizde ABS lambasının bir kaç saniye yanıp sönmesi gerekir. Ancak motor çalıştıktan sonra kesinlikle sönük olması gerekir. Eğer motor çalışırken ve yolda giderken ABS lambasının yandığını görüyorsanız sistem çalışmıyor demektir. Bu durumda frenler tutmaya devam eder ama Volkswagen aracınızda ABS (kilitlenmeyi önleyici fren sistemi) ve EDS çalışmıyor demektir. Muhakkak en kısa sürede tamir ettirmelisiniz.

18- Volkswagen Bora İmmobilizer Arıza Lambası

volkswagen bora immobilizer90’lı yıllardan itibaren otomobillerde hırsızlıklara karşı en önemli güvenlik donanımlarından bir immobilizer sistemidir. Anahtar ve arabanın beyninde bulunan kod birbiri ile uyuşmazsa aracınız çalışmaz. Eğer gösterge ekranında sarı araba altında anahtar işareti görüyorsanız immobilizer çalışmıyor demektir. Eğer tamir ettirmezseniz otomobilinizin kapılarını bile açamayabilirsiniz.

19- El Freni Çekili veya Fren Sisteminde Arıza Lambası

el freni cekili uyari isigi 1Aracınızın el freni çekili ise gösterge tablosunda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti göreceksiniz. El frenini indirdiğiniz zaman sönmesi gerekir. Ancak el freni inik olmasına rağmen yanmaya devam ediyorsa fren sisteminde bir arıza var demektir. Büyük ihtimal fren hidrolik yağı az kaldığı için yanıyordur. Hemen aracınızın fren yağını kontrol edin. Eğer tam olmasına rağmen yanıyorsa kesinlikle arabayı kullanmayın. Çünkü frenler tutmayabilir veya kazalara neden olabilir.

20- Volkswagen Bora Akü Işığı

volkswagen bora aku isigiBora aracınızın kontağını bir tur çevirdiğinizde ihtiyaç duyulan tüm elektrik akü tarafından sağlanır. Bu sırada gösterge tablosunda akü işareti yandığını görürsünüz. Ancak motoru çalıştırdığınızda alternatör (şarj dinamosu) devreye girer ve bu sırada akü lambası söner. Eğer hala yanmaya devam ediyorsa şarj sisteminde bir arıza var demektir. Çünkü bu sırada akü şarj olmuyordu. Akü lambası yanarken aracınızı kullanmaya devam ederseniz akü bitince yolda kalacaksınız.

21- Volkswagen Bora Emniyet Kemeri İkaz Lambası

emniyet kemeri takili degil boraEmniyet kemeri bir kişiyi kaza sırasında koruyan en önemli güvenlik ekipmanlarından birisidir. Gösterge panelinde bu işaretin yandığını görüyorsanız emniyet kemerini hemen takmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir