Volkswagen Golf 6 Arıza Lambaları ve Uyarı, İkaz Işıkları Anlamları

Ülkemizde en çok tutulan otomobil modellerinden bir tanesi olan Volkswagen Golf 6 gösterge panelinde arıza lambaları ne anlama geliyor? Volkswagen Golf VI uyarı ve ikaz ışıklarının anlamları nedir? Golf 6 hangi arıza ışığı ne anlamı var sorularını cevaplayacağız.

Volkswagen Golf yaklaşık 50 yıldan bu yana üretilen, Dünya’nın en çok satılan hatchback modellerinden bir tanesidir. Ülkemizde de en fazla satılan Volkswagen modellerinden bir tanesidir. Özellikle gençler ve küçük aileler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada ciddi bir pazar payına sahiptir. Golf 6 oldukça çok donanımlı bir araçtır. Bu sebeple gösterge panelinde çok fazla uyarı, ikaz ve arıza ışıkları vardır. Her yanan ışık bir arızayı göstermez. Bazı durumlarda bir uyarı amaçlı veya sürücüyü ikaz etmek maksadıyla yanabilmektedir. Golf 6’nın arıza ışıklarının anlamlarını bilirseniz aracınızda çok daha iyi hakim olabilirsiniz.

Volkswagen Golf 6 Arıza Lambaları Anlamları ile Uyarı ve İkaz Işıkları

Volkswagen oldukça yüksek özellikler barından bir markadır. Golf ise neredeyse her arızayı gösterge tablosuna yansıtır. Gösterge panelinde yanacak her ışığın arıza lambası olduğu söylenemez. Bazıları uyarı ve ikaz ışıklarıdır. Hangi işaretin ne anlama geldiğini bilmeniz aracınızı tanımanız açısından çok önemlidir.

1- Volkswagen Golf 6 El (Park) Freni Çekili Uyarı Işığı

golf park freni uyari isigiHer otomobilde olduğu gibi Volkswagen Golf’ün de el freni bulunmaktadır. Diğer adı park freni olan bu sistem aracın park halindeyken hareket etmesini engeller. Eğer aracınızın motoru çalışırken “kırmızı yuvarlak içinde P harfi” işareti varsa el freni çekili demektir.


2- Volkswagen Golf 6 Kırmızı Yuvarlak İçinde Ünlem İşareti

fren hidrolik yagisi seviyesi dusuk vw golf 6Eğer Golf VI aracınızın gösterge panelinde kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti görüyorsanız. Aracınızı sürmeyi bırakın. Bu işaret genelde fren hidrolik yağı azaldığı zaman yanacaktır.


3- Volkswagen Golf 6 Motor Aşırı Isındı (Hararet) Uyarı Işığı

volkwagen golf 6 hareret uyari isigiOtomobillerin motor sıcaklığının sürekli olarak belirli bir seviyede tutulmaması gerekir. Ayrıca bu sıcaklığı sürücü gösterge tablosunda takip edebilmelidir. Bu yüzden Golf 6’nın gösterge panelinde hararet ibresi işareti vardır. Eğer gösterge panelinde kırmızı renkli yüksek hararet işareti yanıyorsa aracınızın motoru aşırı derecede ısınmış demektir. Mutlaka aracınızı durdurun ve güvenli bir yere çekin. Aşırı ısınmış bir motor kısa sürede yatak sarabilir daha kötüsü aracınızın yanmasına bile neden olabilir.


4- Volkswagen Golf 6 Yağ Lambası Uyarı Işığı

yag lambasi volkwagen golf 6İçten yanmalı motorlara sahip araçlarda motor yağ basınçlarının sürekli olarak takip edilmesi gerekir. Bunun için yağ müşürü adı verilen bir parça vardır. Yağ lambasının motor çalıştıktan bir kaç saniye sonra sönmesi gerekir. Eğer motor çalışırken yağ ışığı yanıyorsa basınçta bir kayıp söz konusudur. Buna sebep olabilecek şeyler ise yağ seviyesinin düşmesi, yağ pompasının arızalanması, yağ basınç sensörü arızası veya aracınızın motor istemesi olarak gösterilebilir.


5- Volkswagen Golf 6 Kapılar Açık Uyarı Işığı

kapilar acik uyari isigi volkswagen golf 6Aracınızın kapılarından bir veya bir kaçı açık olduğunda gösterge panelinde bu ikaz lambası yanacaktır. Asla bu ışık yanarken aracınızı kullanmayın. Çünkü arabada çocuk olabilir ve seyir halindeyken aracınızın kapıları açılabilir.


6- Volkswagen Golf 6 Bagaj Kapağı Açık Uyarı Işığı

bagaj kapagi acik uyari isigi vw golf 6Volkswagen Golf VI’da bagaj kapağının açık olup olmadığını kontrol eden bir sensör bulunmaktadır. Eğer aracınızın bagaj kapağı tam kapanmadıysa aracınızın gösterge panelinde bagaj kapağı açık ikaz lambası yanacaktır.


7- Volkswagen Golf VI Direksiyon Arızası

volkswagen golf 6 direksiyonVolkswagen Golf 6’da hidrolik direksiyon sistemi kullanılmıştır. Eğer gösterge panelinde kırmızı renkli direksiyon işareti görürseniz sistemde bir arıza olduğu anlamına gelir. Genelde direksiyon hidrolik yağının azalması durumunda bu ikaz lambası yanacaktır.


8- Volkswagen Golf 6 Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı İşareti

emniyet kemeri takili degil volkswagen golf 6Aracınızda emniyet kemerlerini sürekli olarak takılı tutmanız sizin ve yolcuların güvenliği açısından çok önemlidir. Bu yüzden golf 6’da aracınızda emniyet kemeri takılı değilse gösterge panelinde emniyet kemeri takılı değil uyarı ışığı yanacaktır.


9- Volkswagen Golf 6 Akü Arıza Lambası

aku isigi volkwagen golf 6Aracınızın şarj dinamosu normal çalışırken aracınız hareket halindeyken veya motor çalışırken akü lambasının sönük olması gerekir. Ancak motor çalışırken gösterge panelinde akü ışığı yanarsa aracınızın aküsü şarj olmuyor demektir. Bu şarj dinamosu arızası olabilir. Veya akü eskidiği için şarj tutmuyor olabilir. Her ne olursa olsun akü ışığı yanarken yolculuğunuza devam etmeniz akünün bitmesine ve yolda kalmanıza neden olabilir.


10- DSG Şanzıman Aşırı Isındı Uyarı Işığı (Kırmızı dişli içinde ünlem işareti)

dsg sansizman asiri isindi volkswagen golf 6Volkswagen’in çift kavramalı şanzımanının adı DSG’dir ve çok fazla ısınmaması gerekir. Çünkü aşırı ısınan şanzıman arıza yapabilir. DSG şanzıman arızası en pahalı ve zor şanzıman tamir ücretine sahiptir. Bu sebeple DSG aşırı ısınırsa Golf 6 aracınızın gösterge panelinde kırmızı dişli içinde ünlem işareti göreceksiniz. Bu ikaz lambası yandığı zaman aracınızı hemen kenara çekip şanzımanın soğumasını bekleyin. Genelde şanzıman yağının eskimesi bu ikaz lambasının yanmasına neden olacaktır.


11- Volkswagen Golf 6 Fren Balataları Azalmış Uyarı Işığı

fren balatalari asinmis vw 6Golf 6 modellerinin fren balatalarını kontrol eden bir sensör bulunmaktadır. Buna balata fişi adı verilir. Balatalar diske sürterek aşındığı zaman azalırlar. Eğer fren balatalarını zamanında değiştirmezseniz aracınızda daha ciddi sorunlara yol açabilir. Daha kötüsü aracınızın frenleme mesafesinin çok fazla olmasına neden olabilir. Bu yüzden fren balataları azaldığı zaman gösterge panelinde “sarı yuvarlak daire etrafında kesik çizgi” şeklinde ikaz lambası yanacaktır.


12- Volkswagen Golf 6 ESC ve ASR Uyarı Işığı

esc asr uyari isigi vw 6Aracınızın gösterge tablosunda yolda kayan araba işareti varsa bu ESC ve ASR’nin arızalandığı veya manuel olarak devre dışı bırakıldığı anlamına gelecektir.


13- Volkswagen Golf 6 ESC ve ASR Kapalı Uyarı Işığı

esc asr off vw golf 6Volkswagen Golf VI aracınızın gösterge panelinde “kayan araba işaretinin altında OFF” yazısı görüyorsanız bu ESC ve ASR’nin manuel olarak devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Çünkü bu sistemler sürücü tarafından istenilen zamanlarda kapatılabilir.


14- Volkswagen Golf 6 ABS Arıza Lambası

abs uyari lambasi volkswagen golf 6Golf 6’da ABS fren sistemi bulunmaktadır. Aracınızın kontağını akü açılacak kadar bir tur çevirdiğinizde gösterge panelinde ABS lambasının bir süre yanıp daha sonra sönmesi normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekir. Eğer yolda giderken yani araba çalışırken ABS uyarı ışığının yandığı görüyorsanız ABS sisteminde arıza var demektir. ABS çok karışık pek çok parçanın bir araya gelmesiyle çalışmaktadır. Eğer ABS ışığı yanarken araba kullanıyorsanız aracınızın ABS fren sistemi devre dışı kalmış demektir.


15- Volkswagen Golf 6 Arka Sis Lambası Yanıyor

arka sis lambasi volkswagen golf 6Eğer Volkswagen Golf 6 aracınızın gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını görüyorsanız arka sis lambaları yanıyor demektir.


16- Volkswagen Golf 6 Far Ampulü Patlak Uyarı Işığı

far ampulu patlak volkswagen golf 6Golf 6’nın far ampulleri bir elektrik devresi tarafından sürekli olarak kontrol edilir. Eğer aracınızın gösterge panelinde ampul içinde ünlem işareti görüyorsanız ön farlar veya stop farlarından bir veya daha fazlasının ampulü patlamış ve yanmıyor demektir.


17- Volkswagen Golf 6 Motor Arıza Lambası

motor ariza lambasi vw golf 6Motor arıza ışığının yanmasının pek çok sebebi vardır. Çünkü motor üzerinde takılı olan sensörlerden bir veya bir kaçının normal çalışma aralığı dışında sinyal verdiği anlamına gelir. Katalitik konvertör tıkalı olduğu zaman veya başka bir arızadan dolayı yanabilir.


18- Volkswagen Golf 6 Kızdırma Bujisi İşareti

kizdirma bujisi isareti volkswagen golf 6Dizel motorlu araçların çalıştırılmadan önce bir süre beklenmesi gerekir. Çünkü bu sırada kızdırma bujileri silindir içlerini ısıtır. Burgu şeklindeki bu ikaz ışığı söndükten sonra marşa basılmalıdır. Ayrıca motor çalışırken kızdırma bujisi işaretinin sönmesi gerekir. Eğer seyir halindeyken ve motor çalışırken ısıtma bujisi işareti yanıp sönüyorsa aracınızın bu parçasında bir arıza var demektir.


19- Volkswagen Golf 6 EPC Arıza Lambası Sebebi

epc ariza lambasi volkswagen golf 6Günümüz otomobillerinde beyin adı verilen bir bilgisayar sistemi kullanılmaktadır. Neredeyse tüm otomobillerde motor kontrol ünitesi (ECU) kullanılır. Aynısının karşılığı Volkswagen araçlarında ise Elektronik Güç Kontrol (İngilizce Electronic Power) EPC olarak bilinmektedir. Eğer aracınızın motor üstündeki sensörlerinden bir tanesi bile arıza verirse EPC uyarı ışığı yanacaktır. Sorunun kaynağını bulmak için aracınızı diyagnostik kodları tarayıcısı bulunan bir bilgisayara bağlatmanız gerekmektedir.


20- Volkswagen Golf 6 Dizel Partikül Filtresi (DPF) Dolu Arıza Lambası

dpf dolu ariza lambasi volkswagen golf 6Dizel motorlu araçların trafiğe çıkabilmesi için dizel partikül filtresinin bulunması gerekir. Egzoz sisteminin önemli parçalarından bir tanesi için çok önemlidir. Mazot içinde bulunan kurum zamanla DPF içinde birikir ve tıkanmasına neden olur. Aracınızın DPF’sinin çabuk dolmaması için arada sırada yüksek devirde ve yüksek hızlarda kullanmanız gerekmektedir.


21- Volkswagen Golf 6 Dikresiyon Arıza Lambası

direksiyon ariza lambasi volkswagen golf 6Aracınızın gösterge panelinde sarı direksiyon işareti yanıp sönüyor veya sürekli yanıyorsa direksiyon hidrolik sisteminden bir arıza olduğu anlamına gelmektedir. İlk yapmanız gereken şey direksiyon hidrolik yağı seviyesini kontrol etmeniz olmalıdır. Eğer yağ tam ise bir ustadan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır. Direksiyon arıza ışığı yanarken aracınızı kullanmanız sisteme daha fazla zarar verebilir.


22- Volkswagen Golf 6 Lastik Basınç Sensörü Uyarı Işığı

lastik basinc sensoru uyari isigi volkswagen golf 6Günümüzde artık neredeyse üretilen her araçta lastik basıncını ölçen bir sensör vardır. Bu sensörler lastik jantının içinde bulunur. Eğer lastik hava basıncı düşerse veya sensör herinden çıkarsa aracınızın gösterge tablosunda lastik basınç sensörü uyarı ışığı yanacaktır.


23- Volkswagen Golf 6 Cam Yıkama Suyu Seviyesi Düşük Uyarı Işığı

cam yikama suyu uyari isigi volkswagen golf 6Bu bir arıza lambası değildir. Aracınızın camlarını yıkamanız için bir depoda cam suyu bulunur. Eğer seviye kritik seviyenin altına düşerse cam yıkama suyunu doldurun yazısının yanı sıra cam suyu seviyesi düşük ikaz lambası yanacaktır.


24- Volkswagen Golf 6 Yakıt Seviyesi Düşük Uyarı Işığı

benzin isigi volkswagen golf 6Her otomobilde yakıt seviyesini gösteren bir ibre ve yanında benzin ışığı bulunmaktadır. Eğer aracınızın yakıt seviyesi kritik eşiğin altına düşerse gösterge panelinde yakıt azaldığını göstermek için benzin pompası ikaz lambası yanacaktır. Bu sarı renkli ışık yandıktan sonra aracınızı en fazla 50 km civarında kullanabilirsiniz. Pek çok sürücü bu işaret için benzin ışığı demektedir.


25- Volkswagen Golf 6 Hava Yastığı Arıza Lambası

airbag ariza lambasi volkswagen golf 6Yaklaşık 30 yıldan bu yana üretilen araçlarda hava yastığı güvenlik sistemi bulunmaktadır. Eğer gösterge panelinde airbag lambası motor çalışırken yanmaya devam ediyorsa sistem devre dışı demektir.


26- Volkswagen Golf 6 Yolcu Hava Yastığı Kapalı Uyarı Işığı

yolcu hava yastigi kapali uyari isigi volkswagen golf 6Aracınızda airbag işaretinin önünde çarpı işareti ve off yazısı varsa aracınızın yolcu hava yastığı devre dışı kalmış demektir. Bu hava yastığını anahtar yardımıyla tekrar aktif edebilirsiniz.


27- Volkswagen Golf 6 Yakıt Deposu Tam Kapatılmamış Uyarı Işığı

yakit deposu kapagi tam kapatilmamis volkswagen golf 6Aracınızın gösterge panelinde bu uyarı lambasını görüyorsanız aracınızın yakıt deposu kapağı tam kapanmamış demektir. Genelde benzin aldıktan sonra istasyon görevlisi depo kapağını tam sıkmazsa bu ikaz lambası yanar.


28- Volkswagen Golf 6 Fren Pedalına Basın Uyarı Işığı

fren pedalina basin uyari isigi volkswagen golf 6Otomatik şanzıman (DSG) sahip Volkswagen araçlarında gösterge panelinde yeşil yuvarlak içinde ayak işareti görüyorsanız aracınız çok fazla hızlanmış ve frene basmanız gerekmektedir. Buna frene basın ikaz lambası denilmektedir. Ya sürekli yanar ya da yanıp sönüyor olabilir.


29- Volkswagen Golf 6 Hız Sabitleyici Devrede Uyarı Işığı

hiz sabitleyici devrede uyari isigi volkswagen golf 6Aracınızda eğer hız sabitleyiciyi devreye alırsanız gösterge panelinde cruise control devrede işaretini göreceksiniz. Yeşil renkli olarak karşımıza çıkan bu ikaz lambası hız sabitleyiciyi kapattığınız zaman sönecektir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır