Volvo 850 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İsveçli otomobil üreticisi Volvo’nun 90’lı yıllarda ülkemizde sattığı en popüler modellerden bir tanesi olan 850 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo 850 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Bir otomobilde sağlamlık denildiği zaman insanların aklına ilk olarak Volvo gelmektedir. Çünkü Volvo, bir otomobilde güvenliği en ön planda tutan markadır. Günümüzde bile kullanılan pek çok güvenlik özelliği ilk olarak Volvo tarafından kullanılmıştır. Bunlardan en çok bilineni ise emniyet kemeri sistemidir. Neyse konumuza dönecek olursak 850, her ne kadar 1990 yılında üretilmeye başlamış olsa da Türkiye’de satışına 1992 yılında başlamıştır. 5 yıl boyunca satışta kaldıktan sonra 1997 yılında satışı sonlandırılmıştır.

İlginizi çekebilir: Volvo V50 Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Volvo 850 Nasıl Bir Araba?

Volvo 850, 1991 ve 1997 yılları arasında üretilen bir otomobil modelidir. Volvo’nun en önemli modellerinden biri olarak kabul edilen 850, tasarımı ve teknolojisiyle otomotiv endüstrisinde bir dönüm noktası olmuştur. 850, 1990’larda Volvo’nun yenilenen imajını ve yenilikçi teknolojilerini yansıtan bir otomobil olarak tanınmaktadır. Volvo 850’nin tasarımı, geleneksel Volvo tasarımından tamamen farklıydı. Otomobil, o dönemde popüler olan aerodinamik hatlara sahip bir tasarıma sahipti. 850, yüksek performanslı bir otomobil olarak tasarlandığından, aerodinamik tasarım, yakıt verimliliği ve performans açısından önemliydi. 850, geniş ve düz bir buruna sahip, arka kısmı ise kısa ve yüksek bir tasarıma sahipti. Otomobilin arka kısmı, kare şeklindeki stop lambaları ve hafifçe yuvarlatılmış bir arka cam ile tamamlanmaktadır. Volvo 850, geniş ve yüksek bir kaputu olan bir otomobil olarak öne çıkıyor. Volvo 850’nin iç tasarımı da o dönemde oldukça yenilikçi olarak kabul ediliyordu. Otomobil, birçok farklı özelliğiyle sürücü ve yolcular için konforlu bir sürüş deneyimi sunmaktaydı. 850’de 5 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri vardır. Sedan ve station wagon kasa tipleri bulunmaktadır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak.

2.0 GLE : En az tutulan motor seçeneğidir. Bunda 10 valf olmasının büyük rolü vardır. 126 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. 5 silindirli olup 0.100 hızlanması 10.8 saniyedir. Şehir içinde 13, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 T5 : En çok tutulan motor budur. turbo beslemeli olup 210 beygir ve 285 Nm tork güç üretmektedir. Muhteşem bir performansa sahiptir. 0-100 hızlanması sadece 6.8 saniyedir. Şehir içinde 12.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.3 T5 : Eğer bir Volvo 850 alacaksanız mutlaka bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. Oldukça performanslı ve atak bir motordur. 5 silindirli olup 225 beygir ve 300 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 14, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir. 0’dan 100 km hıza 7.4 saniye çıkmaktadır. Maksimum hızı ise saatte 240 km olarak ölçülmüştür.

2.5 GLT : 170 beygir ve 220 Nm tork güç üretmektedir. Dohc tarzı olan bu motor şehir içinde 15, şehir dışında 8 litre yakıt tüketmektedir.

volvo 850 arka ve yandan gorunumu

Volvo 850 Kullanıcı Yorumu

Ben bu arabayı almadan önce çevremde araştırma yaparken herkes bana alma diyordu. İnsanlar Volvo’nun parçasının çok pahalı olduğunu ikinci el piyasasının olmadığı ve bir 850 alırsam başıma bela alacağımı söylüyordu. Ben kimseyi dinlemeyip neredeyse bir Tofaş parasına 850 aldım ve 4 yıl boyunca kullandım. Öncelikle size şunu söyleyebilirim bu araba parasının hakkını sonuna kadar veren bir otomobildir. Çok rahat, konforlu ve güvenli bir otomobildir. Anlatmaya içerisinde başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde yumuşak bir malzeme kullanılmıştır. Ayrıca kapılarının ortasından altına doğru kadife döşeme mevcuttur. Volvo, 850 modeli ile birlikte ilk yumuşak çizgilere sahip tasarıma geçmiştir. Ön tarafının genişliği çok güzeldir. Arka diz mesafesi ise oldukça iyidir. Arka tarafından 3 kişi hiç sıkışmadan yolculuk yapabilir. Motor performansı 2.0 T5 için muhteşemdir. Asla gitmem demez ve seridir. Örneğin yokuşlarda durup kalkarken bile gaza bastığınızda tüm arabaları arkanızda bırakırsınız. Uzun yolda 180 km/s hızla sürekli gidebilirsiniz. Ve o hızlarda bile en ufak bir titreme veya güvensizlik hissi doğurmuyor. Virajlara çok sağlam basarak giriyor. Ne sert virajlarda millet yavaşlarken ben gaz verdiğimi biliyorum. Frenleri öyle güçlüdür ki ağır kasası olmasına rağmen kısa mesafe içerisinde düz bir şekilde arabayı durdurabiliyor. Yolculuk sırasında içeriye motor, yol ve rüzgar sesini asla almıyor.

Volvo 850 Alınır Mı?

Evet buraya kadar 850’nin ne kadar iyi bir otomobil olduğunu yeterinde anlattığımı düşünüyorum. Ancak bizim ülkemizde Volvo asla tutulmuyor. Bunun en büyük sebebi servis ve yedek parça fiyatlarının pahalı olmasıdır. Tüm parçaları ithal olarak dövizle geldiğinde çok para istiyorlar. Örneğin ben 850’nin çift arka stop farına servet ödedim. İkinci el piyasası kendi alıcı grubu olduğu için idare eder. Ama öyle ha deyince satılacak otomobillerden değildir. Eğer mutlaka bir Volvo 850 alacağım diyorsanız çok temiz bir tanesini bulmaya özen göstermelisiniz. Bakımsızsa size kendi fiyatı kadar tamir parası harcatır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top