Volvo 940 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İsveçli otomobil üreticisi Volvo’nun 90’lı yıllarda ürettiği model olan 940 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo 940 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Dünyanın en sağlam otomobillerini ürettiği varsayılan Volvo 90’lı yıllarda köşeli hatlara sahip otomobiller üretiyordu. 940 modeli de bu tasarıma sahip bir araçtı. Köşeli hatları eski bir otomobil görüntüsü sergilese de oldukça donanımlı ve konforlu bir araçtır. D segmenti bir model olan 940, Türkiye’de çok az sayıda satılmıştır.

İlginizi çekebilir: Volvo 960 Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Volvo 940 Nasıl Bir Araba?

Volvo 940, İsveçli otomobil üreticisi Volvo tarafından 1990 ila 1998 yılları arasında üretilen bir otomobildir. Bu model, Volvo’nun 740 modelinin yerini almıştır ve Volvo 960’ın bir düşük versiyonu olarak konumlandırılmıştır. Volvo 940, genellikle oldukça dayanıklı ve güvenilir bir otomobil olarak kabul edilir. Volvo 940, oldukça sade ve klasik bir tasarıma sahiptir. Bu model, yuvarlatılmış köşeleri ve dik duran ön camı ile karakterize edilir. Ön farlar, geniş bir ızgara ve Volvo logosuyla tamamlanır. Arka tarafta ise büyük bir bagaj kapağı ve dikdörtgen arka farlar bulunur. Volvo 940’ın içi oldukça geniştir ve kullanışlıdır. Sürücü koltuğu ve yolcu koltuğu oldukça rahat ve desteklidir. Arka koltuklar da oldukça geniştir ve rahattır. Bu modelde birçok kullanışlı özellik bulunur, örneğin, çift yönlü klima, güneşlikler, ön kol dayama, ayarlanabilir koltuklar ve direksiyon simidi gibi. Motor teknik özellikleri ise şu şekildedir.

2.0 GL Benzinli : 4 silindirli olan bu motor 112 beygir ve 185 Nm tork güç üretmektedir. En çok tercih edilen motor seçeneğidir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 13.1, şehir dışında 7.6 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 GL Turbo : Turbo beslemeli benzinli bir motor olmasına rağmen çok az sayıda satılmıştır. Zaten çok eski bir teknoloji olduğu için motor aksamından arıza çıkartması çok olasıdır. 155 beygir ve 270 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 13.5, şehir dışında 8 litre yakıt tüketmektedir.

Volvo, her zaman güvenlik konusunda öncü bir marka olmuştur ve Volvo 940 da bu açıdan benzersizdir. Bu modelde standart olarak hava yastığı, emniyet kemerleri, ABS frenler ve çelik kafes yapı bulunur. İç donanım özelliklerinde ise “dijital klima, dört cam otomatiği, deri koltuk döşemeler, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, elektrikli aynalar vb.” gibi pek çok donanım bulunmaktadır.

volvo 940 arka ve yandan

Volvo 940 Kullanıcı Yorumu

Bir Volvo hayranı olarak 1992 model bir 940 modelini aldım ve 1 yıl kadar kullandım. Öncelikle taş gibi sağlam bir kaportaya sahip olduğunu bilin. Kapıları falan çok kalın sacdan yapıldığı için çok ağırdır. İçine oturduğunuz anda sanki bir zırhlı askeri araba kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Ön göğüs yapısı çok eski görünümlüdür. Ayrıca yüksek göğüs olması sebebiyle görüş açısı iyi değildir. Yine uzun ve geniş bir otomobil olduğundan şehir içi park etmelerde sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. İçerisinde kullanılan malzeme ve işçilik üst düzey premium bir araba olduğunu hemen gösteriyor. Her yerinde her şeyin en kalitelisi kullanılmış. Torpido üstü, kapı içleri ve diğer döşeme aksamlarında üretiminin üstünden 30 yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen en ufak bir çatlama, solma veya ezilme gibi bir şey yok. Koltukları oldukça rahattır ve hakiki deri döşeme bulunur. Ancak yazın deri olması sebebiyle rahatsız edici olabiliyor. Volvo 940’ın motor performansı 2.0 litre için öyle çok iyi sayılmaz. Kasası ağır olduğu için ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor. Klima açık birde rampa yukarı çıkıyorsanız bayılıyor. Motor, yol ve rüzgar sesini asla içeriye almıyor. Yol tutuşu mükemmeldir. Öyle kolay kolay arkasını falan savurmaz. İçinde oturanlara çok fazla konfor sağlar. Arka diz mesafesi çok uzundur ve kimseyi bunaltmaz. 3 yetişkin uzun boylu insan bile rahatlıkla arka koltuklarına sığabilir.

Volvo 940 Alınır Mı?

Bu arabanın yedek parçaları bulunuyor mu diye çok fazla soran oluyor. Hemen kendi açımdan cevap verecek olursam. Ben Kayseri’de hiçbir parçasını bulamamıştır. İhtiyacım olan tüm parçalarının İstanbul’dan gelmesini bekliyordum. Bu sebeple ufak bir arızada bile arabanın 1 hafta kadar yatması gerekiyordu. Diğer bir husus ise parça fiyatlarının maliyeti. Ortalama bir otomobili ele alacak olursanız Volvo 940’ın parçaları en az üç kat daha pahalı. İkinci el piyasası ise tam bir facia. Satmak istediğinizde öyle kolay kolay satabileceğiniz bir araba değildir. Eğer özel bir merakınız yoksa alınıp öyle gündelik kullanımlar için uygun bir araba değildir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır