Volvo S40 Arıza Lambaları Anlamları | S40 Uyarı ve İkaz Işıkları

Dünya’nın en sağlam otomobillerini üreten Volvo’nun Türkiye’de en çok satılan modeli olan Volvo S40 arıza lambaları ne anlama geliyor. Volvo S40 uyarı ve ikaz ışıkları anlamları nelerdir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Volvo, premium sınıfta otomobiller üreten Dünyanın sağlam modellerini bünyesinde barındıran bir markadır. S40 modeli ile ülkemizde ilk olarak 1997 yılında satılmaya başlamıştır. 2012 yılına kadar satışta kalmıştır. S40, Volvo’nun Türkiye’de en satılan modeli olma unvanını almıştır. Oldukça sağlam, güzel tasarımlı ve donanımlı bir modeldir. Üretildiği ilk günden son güne kadar sürekli olarak yeni özellikler katılmıştır. Çünkü Volvo S40 üst düzey gelir grubuna hitap eden bir araçtır. Ancak bugün en yenisi bile artık 11 yaşına girmiş durumda. S40, öyle kolay kolay arıza çıkartan bir araba değildir. Ancak yine de gösterge panelinde olabilecek tüm arızalara karşı uyarı işaretleri vardır. Volvo S40 gösterge tablosunda yer alan uyarı ve ikaz lambalarının anlamlarını bilmeniz sizin faydanıza olacaktır. Çünkü yanan her lamba arıza değildir. Bazen araçta bazı durumlara karşı uyarı vermektedir. Volvo S40’ın arıza işaretleri ile uyarı ve ikaz lambalarının anlamlarını bilmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bazıları yandığı zaman aracınızı hemen durdurmanız gerekirken, bazıları yandığı zaman sürüşe devam edebilirsiniz.

Volvo S40 Arıza Lambaları Anlamları (Uyarı ve İkaz Işıkları)

Volvo S40 ile Ford Focus, elektrik aksamı hemen hemen aynıdır. Ayrıca kullanılan motor kontrol ünitesi (ECU) bile aynı programlamaya sahiptir. Ancak yine de bazı semboller farklılık gösterebilir. Şimdi gelin teker teker Volvo S40 arıza lambaları anlamlarına bakalım. Ayrıca uyarı ve ikaz işaretlerinin ne anlama geldiklerini açıklayalım.

1- Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı

emniyet kemeri volvo s40Dünya’da 50 yıldan fazla bir zamandır otomobillerde emniyet kemeri kullanılması zorunludur. Bugün bile kullanılan 3 noktadan bağlantılı emniyet kemeri sisteminin mucidi Volvo’dur. Volvo, sürücü, yolcu ve yaya güvenliğine en çok önem veren markadır. Eğer S40 aracınızda emniyet kemeri takılı değilse gösterge tablosunda bu işaretin yandığını görürsünüz. Ayrıca tavan aydınlatmasının altında bulunan bir ikaz lambası yanıp sönerken sesli olarak uyarı verir.


2- Airbag Arıza Lambası (Hava Yastığı İkaz Işığı)

airbag uyari isigi volvo s40Volvo S40’da 10 hava yastığına kadar bulunabilir. Çünkü sürüş ve yolcu güvenliğine çok dikkat edilmektedir. Eğer aracınızda airbag sistemi devre dışı kalırsa bunu sürücüye bildirmek için gösterge panelinde hava yastığı arıza lambası yanacaktır. Hava yastığı uyarı lambası yanarken kesinlikle aracınızı kullanmayın. Çünkü olası bir kaza durumunda araç içinde bulunanlar ciddi zarar görebilirler.


3- Yolcu Hava Yastığı Kapalı Uyarı İşareti

yolcu hava yastigi kapali volvo s40Aracınızda yolcu hava yastıkları anahtar yardımıyla devreden çıkartılabilir. Çünkü olması bir kaza durumunda yolcu olmayan tarafın airbag açmasını kimse istemez. Eğer ekranda “passenger airbag off” yazısı görüyorsanız yolcu hava yastığı çalışmıyor demektir.


4- Volvo S40 Motor Arıza Lambası

motor ariza lambasi volvo s40Volvo S40 araçlarda bir motor kontrol ünitesi (ECU) bulunmaktadır. ECU, aracın motor ve bileşenlerinde yer alan sensörler yardımıyla parçaların çalışmasını kontrol eder. Eğer sensörlerden bir veya daha fazlasında bir arıza tespit edilirse aracın beyni tarafından sürücüye bir arıza olduğunu göstermek için gösterge tablosunda “motor arıza lambası” yanacaktır. Aracınızı bir bilgisayara bağlayarak hangi arıza kodu verdiğini bulmanız gerekmektedir.


5- Volvo S40 Yağ Lambası

volvo s4 yag lambasiAracınızın motorunda yağ basıncının belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Eğer, yağ basınç sensörü psi değerinde bir düşme görürse aracınızın gösterge panelinde kırmızı renkli yağ lambası yanacaktır. Bu uyarı ışığı yanarken asla aracınızı kullanmayın. Çünkü düşük yağ basıncı motorun yağsız kalmasına neden olacağından yatak sarmasına neden olabilir.


6- Kırmızı Üçgen İçinde soru İşareti

kirmizi ucgen icinde soru isaretiBu uyarı işareti aracınızın güvenliğini veya sürülebilirliğini etkileyecek bir arıza tespit edildiği zaman yanar. Genellikle yanında motor arıza lambası ile birlikte yandığını görürsünüz. Arıza giderilene kadar bu işaretin gösterge ekranında yandığını görüyor olacaksanız.


7- Volvo S40 İ Harfi Anlamı

sari i isareti anlamiAracın donanımsal sistemlerinden birisi daha önce öngörüldüğü gibi çalışmazsa gösterge ekranında turuncu kare içinde “İ” harfi işareti göreceksiniz. Yol bilgisayarında OKU (READ) düğmesine basarsanız size sorunun kaynağı hakkında bilgi vereceksiniz. Okuduğunu zaman bu işaretin söndüğünün göreceksiniz.


8- Volvo S40 ABS Arıza Lambası (ABS Işığı)

volvo s40 abs uyari lambasiVolvo S40’da kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS) bulunmaktadır. Gösterge tablosunun sol tarafından sarı renkli ABS ışığının yandığını görüyorsanız sistem çalışmıyor demektir. Ancak motor çalışmadan önce bir kaç saniye kadar yanması normaldir. Burada dikkat etmeniz gereken husus motor çalışırken ve yolda giderken ABS ışığı yanıyorsa sistem devre dışı demektir.


9- Volvo S40 ESP Uyarı Lambası (STC veya DSTC ikaz ışığı)

esp isareti volvo s40Elektronik stabilite kontrol (ESP) bir otomobilde en önemli güvenlik unsurlarından bir tanesidir. ESP’nin görevi sürüş sırasında aracın yanal savrulmalarını en aza indirgemektir. ESP sistemi bir düğme yardımıyla aktif veya pasif edilebilir. Çalıştığı zamanlarda gösterge ekranında bu işaretin yandığını göreceksiniz.


10- Lastik Basınç Uyarı Lambası 

lastik basinc uyari sistemiLastik basınç uyarısı çok önemli ve hayati bir veridir. Aracınızın lastiği patladığında veya herhangi bir sebepten doları hava kaçırdığında bunu sürücüye göstermek için ekranda kırmızı renkli lastik basıncı düşük ikaz ışığı yanacaktır. Yandığı zaman aracınızın tüm tekerlerini kontrol edin. Eğer bir hava kaçağı tespit edemiyorsanız, lastik basınç sensörü yerinden çıkmış olabilir.


11-Kızdırma Bujisi Uyarı İşareti

kizdirma bujisi uyari isareti volvo s40Dizel motorlu Volvo S40 çalıştırılmadan önce ısıtma bujilerinin motor içerisindeki havayı ısıtması için beklenmesi gerekmektedir. Motor çalıştırmadan önce yanda gördüğünüz bu uyarı işaretinin sönmesini beklemesiniz. Daha sonra marşa basıp motoru çalıştırabilirsiniz. Ancak yolda giderken kızdırma bujisi işaretinin yandığını görüyorsanız kızdırma bujilerinde bir sorun olduğu anlamına gelecektir.


12-Volvo S40 Benzin Işığı (Yakıt Azaldı Uyarı Lambası)

VOLVO S4 benzin isigiAracınızın yakıt deposunda 7 litre ve daha altında bir yakıt kalırsa, acilen yakıt almanız gerektiği için gösterge panelinin sol alt tarafından benzin pompası işareti yandığını göreceksiniz. Aracınız ister benzinli isterse dizel olsun bu ışığın yandığını gördüğünüz anda hemen yakıt alın. Ayrıca benzin ışığı yanarken arabanızı kullanmaya devam etmeniz pompaya zarar verebilir. Ne şartla olursa olsun arabanızı asla çeyrek deponun altında yakıtla kullanmamalısınız.


13- Volvo S40 Park Freni (El Freni) Çekili Uyarı Işığı

el freni cekili uyari isareti volvo s40Volvo S40’da önceleri el freni kol halindeyken 2005 yılından sonra elektronik park frenine geçilmiştir. Her ne olursa olsun aracınızın el frenini indirmediğiniz zaman gösterge panelinde kırmızı yuvarlak içinde “P” harfi yandığını göreceksiniz.


14- Volvo S40 Akü Işığı

volvo s40 aku lambasiAracınızın kontağını bir tur yani motor çalışmayacak kadar çevirdiğinizde kırmızı akü işaretinin yandığını göreceksiniz. Bunun anlamı aracın ihtiyaç duyduğu tüm elektriğin akü tarafından sağlandığını göstermektir. Ancak motor çalıştıktan sonra akü lambasının sönmesi gerekir. Çünkü şarj sistemi devreye girer. Bu zamandan sonra ihtiyaç duyulan tüm elektrik şarj dinamosu (alternatör) tarafından sağlanır. Ancak motor çalışırken akü lambasının yandığını görüyorsanız artık şarj etmiyor demektir. Akü lambası yanarken arabanızı sürmeniz durumunda akü bitince yolda kalacaksınız. Bu yüzden en yakın bir oto elektrikçiye gitmeniz gerekmektedir.


15- Fren Sisteminde Arıza Mevcut Uyarı Lambası

fren sisteminde arizaBir otomobilin bakımı asla ihmal edilmeyecek yeri fren sistemidir. Eğer aracınızın gösterge ekranında kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti görüyorsanız, fren sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Artık arabanızı kullanmamalısınız. Çünkü frenler tutmayabilir ve ciddi kazalara neden olabilir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top