Vuruntu Sensörü Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Yeni nesil araçlarda var olan bir parça vuruntu sensörü değişimi ne kadar? Vuruntu sensörü fiyatı ne kadardır? Vuruntu sensörünün yeri nerededir? Vuruntu sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için vuruntu sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

vuruntu sensoru degisim fiyati

Bir otomobilin motoru yüzlerce parçanın bir araya gelmesinden oluşur. Eski model araçlarda bir arıza meydana geldiğinde daha doğru bir parça arızalanmaya başladığında bir belirti verene kadar haberimiz olmazdı. Ayrıca arızanın kaynağını öğrenmek ustalara kalmıştı. Ancak otomobiller o kadar akıllı hale geldiler ki, kendi arızalarını söyler oldular. Bu arızaları öğrenmek için araçların kendi bilgisayar sistemleri ve hemen her yerinde sensörler bulunmaktadır. Vuruntu sensörü de bunlardan bir tanesidir.

Vuruntu sensörünün görevi motor içerisinde piston hareketlerinin oluşturduğu titreşimlerin büyüklüğünü ölçmektir. Çünkü pistonlar her aşağı yukarı hareket ettiğinde bir miktar titreşime neden olur. Buna vuruntu adı verilir. Bu vuruntu eğer belirli bir seviyenin üstüne çıkarsa motor açısından tehlikeli olur. Bu yüzden bir sensör tarafından vuruntu titreşimleri sürekli olarak kontrol edilir. Eğer şiddeti artarsa bunu size göstermek için motor arıza lambası yanacaktır.

Vuruntu sensörü motordaki tirtreşimleri seviyesine göre bir elektrik voltajına dönüştürür. Titrem miktarı ne kdar fazla olursa voltaj da artmaya devam edecektir. Aracın bilgisayarı tarafından daha önce programlanan maksimum değerin üstüne çıktığı zaman uyarı verecektir. Ancak vuruntu sensörü arıza yaparsa, aracınızda sebepsiz yere aşırı titreşim arızası verebilir. Veya motorun vuruntusunu hissetmemesine neden olacağı içi için daha büyük sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden arıza yaptığı zaman mutlaka değiştirilmesi gereken sensörlerden bir tanesidir.

Vuruntu Sensörü Yeri
Vuruntu Sensörü Yeri

Vuruntu Sensörü Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Vuruntu sensörünün yeri motor bloğunun hemen üstünde yer alır. Ayrıca bir stetoskop vazifesi gören bu parça öyle çok pahalı değildir. Aracın marka ve modeline göre değişmekle birlikte vuruntu sensörü fiyatı 120 ile 400 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise vuruntu sensörü değişimi için 200 lira işçilik ücreti alacaktır. Kısaca 2023 yılı için vuruntu sensörünü değiştirmenin maliyeti 320 ile 600 lira arasında tutacaktır. Ancak bu fiyat vuruntu sensörü markasına göre değişecektir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top