Vuruntu Sensörü (Knock Sensör) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Motor üstünde bulunan kontrol sensörlerinden bir tanesi olan vuruntu sensörü (knock sensör) ne kadara değişir? Vuruntu sensörü fiyatı ne kadar? Vuruntu sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2023 yılı için vuruntu sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Gelişen bilgisayar teknolojisi otomobillerde büyük değişme yol açmıştır. Eski araçlarda motorda ve yürüyen aksamda bir arıza olduğu zaman sürücü bunu kendi fark edene kadar kimsenin haberi olmazdı. Ancak 1996 yılında bilgisayar sistemi araçlarda da uygulanmaya başladı. Bunun için motor ve bileşenlerinde sensörler kullanılmaya başladı. Ayrıca beyin adı verilen motor kontrol ünitesi (ECU) sistemi bu sensörleri sürekli olarak kontrol eder hale geldi. Bu sayede aracınız bozulup yolda kalmadan çok daha önce arızalar tespit edilebilir hale geldi.

Bu sensörlerden bir tanesi de vuruntu sensörü adı verilen parçadır. Motor içerisinde başta patlama olmak üzere pek çok sarsıntılı çalışan sistemler vardır. Örneğin pistonların yukarı aşağı hareket, krank milinin dönmesi ve ateşleme zamanı motorun titremesine neden olur. Bu titreşimler eğer kontrol edilemez hale gelirse aracınızın motorunda çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bunun için üreticiler otomobillerde vuruntu sensörü (knock sensör) adı verilen parça kullanmaya başlamıştır. Motor bloğunun hemen üstünde yer alan bu sensör motorun titreşim seviyesi hakkında ECU’ya sürekli olarak bilgi verir. Eğer titreme artarsa bunu sürücüye göstermek için aracınızın gösterge panelinde motor arıza lambası yanar. Ustanız ise aracınızı bilgisayara bağladığı zaman vuruntu sensörü ile alakalı arıza kodlarını görecektir. Ancak sensörün kendisi arıza yaptığı zaman motorda vuruntu olmasa bile fazla titreşim varmış gibi belirti verebilir. Bu durumda öncelikle yapmanız gereken şey vuruntu sensörü kablolarını kontrol etmeniz olmalıdır. Çünkü sensörü fişi çıkmış olabilir veya kablosu kopmuş olabilir. Ancak sensörün kendisi arızalı ise değiştirmeniz gerekecektir.

Vuruntu Sensörü Yeri
Vuruntu Sensörü Yeri

Vuruntu Sensörü Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023 

Vuruntu sensörünün yeri motor bloğunun hemen üstünde yer alır. Değişitirilmesi çok zor değildir. Ancak anlayan ve işinin ehli bir ustadan yardım almanız gerekecektir. Vuruntu sensörü fiyatı 300 ile 800 lira arasında bir paraya satılmaktadır. Vuruntu sensörü değişimi işçilik ücreti olarak sanayide bugün 200 lira para alınmaktadır. Sonuç olarak 2023 yılı için vuruntu sensörü değişim maliyeti 500 ile 1.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top