Yağ Basınç Sensörü (Müşürü) Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Her otomobilde muhakkak bulunması gereken bir sensör olan yağ müşürü değişimi ne kadar? Yağ basınç müşürü fiyatı ne kadardır? Yağ basınç sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için yağ müşürü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

yag musuru

Bir otomobilin motorunda sürekli olarak pistonlar yukarı aşağı hareket eder. Bu hareket sonucunda ortaya çıkan sürtünme nedeniyle motor içerisindeki parçalar aşınır ve ısınır. Ancak motor yağlama sistemi bu şeylerin oluşturacağı zararları en aza indirger. Normalde motor yağı alt tarafta karter içinde yer alır. Ancak motor çalışırken yukarıya yağ pompası tarafından basılır. Yağ pompasının bir basıncı her 1000 devir karılığında 10 Psi (0.6 Bar) olmalıdır. Bu basıncı ölçen parçaya ise yağ basınç sensörü veya yağ müşürü adı verilir.

Aracınızda motor çalışırken yağ lambasının sönmesi gerekir. Çünkü yağmalama için gerekli basınç değeri tamamlandığı zaman yağ lambasının yanmasına gerek yoktur. Ancak yağ lambası motor çalışırken yanıyorsa o zaman korkmalısınız. Motor çalışırken yağ lambasının yanmasının sebepleri şunlardır;

  • Yağ müşürü arızası
  • Yağ pompasının zayıflaması
  • Yağ seviyesinin düşmesi (eksik yağ)
  • Motor yağının eskimesi
  • Motor yataklarının aşınması
  • Yağ filtresinin tıkanması

Evet yağ lambasının yanmasına neden olan sebepler bunlardır. Bu saydıklarımızdan yağ ışığının yanmasına en çok sebep olan şey ise yağ basınç sensörüdür.

Yağ Basınç Sensörü (Müşürü) Değişimi Ne Kadar? – 2023

Yağ müşürünün görevi pompanın ürettiği basıncı ölçmektir. Eğer arıza yaparsa aracınızda yağ lambasının yanmasına neden olacaktır. Parça fiyatı olarak çok pahalı bir şey değildir. Değiştirilmesi çok zor ve uzun bir şey değildir. Öncelikle bazı marka ve modellerin yağ müşürü fiyatı ne kadar ona bakalım.

Marka ve Model Yağ Müşürü Fiyatı
Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal 80 Lira
Fiat Albea ve Palio 160 Lira
Toyota Corolla 1.6 Benzinli 225 Lira
Ford Focus 1.6 Benzinli 150 Lira
Honda Civic 1.6 Benzinli 220 Lira
Volvo S40 230 Lira
Volkswagen Passat, Golf 250 Lira
Renault Clio (Cey Marka) 100 Lira
Mercedes (Svag Marka) 300 Lira

Gördüğünüz gibi 2023 yılı yağ müşürü fiyatları bu şekildedir. Bu parça motor bloğu üstünde takılı bir haldedir. Değiştirilmesi için ise işçilik ücreti olarak 100-150 lira bir para alınmaktadır. Sonuç olarak 2023 yılında yağ müşürünü değiştirmenin maliyeti 180 ile 450 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır