Yakıt Depo Kapağı Değişim Fiyatı Ne Kadar? 2023

İçten yanmalı otomobillerin bir fosil yakıta ihtiyacı vardır. Bu yakıt otomobilin arkasında bulunan bir depoda tutulur? Depo ise kapak ile korunur. Peki ya yakıt deposu kapağı ne kadara değişir? Yakıt deposu kapağı fiyatı ne kadar? Kısaca 2023 yılı için yakıt deposu kapağı değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

yakit deposu kapagi degisimi fiyati 2023

Aracınız ister benzin ister dizel motora sahip olsun. Mutlaka bir yakıt deposu kapağı vardır. Benzinlikten yakıt alırken aracınızın anahtarı ile açılan bu kapak pompacı tarafından çıkartılır, yakıt konulduktan sonra çevrilerek yeniden yerine takılır. Ardından birisinin açmaması için kilitlenmesi gerekir. Yakıt deposu kapağının sadece depoyu korumak dışında içerde bulunan yakıt gazının dışarı salınmasını sağlamak gibi bir özelliği vardır. Yani yakıt buharının basınç oluşturmasının önüne geçmektedir. Yakıt deposu kapağının anahtarının kırılması veya kilit mekanizmasının bozulması değiştirilmesini gerektirebilir. Ayrıca yerine çevrilerek takıldığından bir diş bulundurur. Bu dişler pompacının zorlaması sonucunda sıyırabilir. Depo kapağı plastikten yapıldığı için yeniden diş açtırmak imkansızdır. Bu durumda değiştirilmesi gerekecektir. Buradan anlayacağınız üzere yakıt deposu kapağı çok fazla özellik barındıran bir parçadır. Eski araçlarda depo kapağı anahtarı aynı iken yeni araçlarda aracı çalıştıran anahtarla açılmaktadır. Eğer aracınızın depo kapağı kilitli bir şekilde kalırsa o zaman tornacıda kestirerek eskisini yerinden çıkartmak zorunda kalacaksınız. Zaten açılmadığını fark ederseniz vakit kaybetmeden değiştirmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir :  ” Yakıt Pompası Değişim ve Tamir Fiyatı Ne Kadar?

Yakıt Deposu Kapağı Değişimi Ne Kadar? Kapak Fiyatları Ne Kadar? 2023

Yakıt deposu kapağını yenisini alarak sizde değiştirebilirsiniz. Ancak yalama olduğu için değiştirmek zorundaysanız önce eski kapak tornacı da 100 liraya kesilerek çıkartılmalıdır. Daha sonra yenisini yerine takabilirsiniz. Bazı araçların depo kapakları bir bağlantı ile korunur. Değiştirmeden önce bu bağlantı vidasını çıkartıp eskisini yerinden sökmelisiniz. Konumuza geri dönecek olursak. Yakıt deposu kapağı fiyatları 75 ile 300 lira arasında değişmektedir. Hatta aracınız çok lüks yani BMW, Mercedes veya Volvo gibi marka ise bu fiyat  1.000 liraya kadar çıkabilir. Sonuç olarak depo kapağını değiştirmek çok pahalı bir şey değildir. Değişimi sırasında mutlaka orjinal parça almanızı öneririm. Özellikle Çin ve Tayvan malı parçalar işlevini yerine tam getiremediğinden deponun için basınç oluşmasına neden olabilmektedir.

Kaynak: otogenel.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır