Yazın Neden Antifriz Kullanılmalı? Antifrizli Su Önemi

Otomobillerimizin motor soğutma sistemlerinde bulunan sıvı olan antifriz yazın kullanılır mı? Antifriz kullanmanın önemi nedir? Yazın neden antifriz kullanılmalıdır?

Bir otomobilin motoru içerisinde sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda ortaya çıkan sıcaklık, motor soğutma sistemi tarafından soğutulur. Motor soğutma dediğimiz sistem bildiğimiz su içeren bir kapalı devre şeklinde çalışır. Ancak motor metal olduğu için şebeke suyu ile soğutulursa aracınızın sisteminde korozyon ve kireçlenme olmasına neden olabilir. Bu yüzden antifrizli su adı verilen sıvı üretilmiştir.

Konuya biraz daha derinlemesine bakacak olursak. Radyatör içerisinde basınçlanan suyun kaynama noktası 110 derece civarlarına çıkar. Ancak özellikle yaz aylarında daha stres altında olduğu için hemen kaynayabilir. Yazın antifrizli su kullanmanız radyatörün su kaynatma derecesini daha üste çıkartacaktır. Ayrıca antifriz radyatör ve kanallarında korozyon, kireç ve tortu birikmesini engeller. Böylelikle soğutma sistemi her zaman doğru bir şekilde çalışır.

Otomobil sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de yazın araçlarının motor suyunu ihmal etmeleridir. Kış geldiğinde antifriz konulduğu zaman sistemde oluşan paslar çözülür. Böylelikle hortumlarda tıkanma veya radyatörde delinme gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden aracınızda motor soğutma suyu olarak yaz kış fark etmeksizin antifriz kullanmalısınız.

Antifriz su oranı ise yazın yarı yarıya yani %50 su, %50 antifriz olması gerekirken kışın ise %80 antifriz, %20 su oranında olmalıdır. Hatta çok soğuk coğrafyalarda tamamen antifriz bile kullanılabilir.

Antifriz seçiminde glikol ve inhibitör çeşitleri çok önemlidir. Üreticiler bunları ayırt etmek için antifriz içerisinde boya kullanırlar. Satılırken kırmızı veya mavi antifriz farkı bu sebeptendir. 10 yaş ve üstü bir otomobile sahipseniz mavi antifriz, daha genç bir araca sahipseniz kırmızı antifriz tercih etmeniz gerekmektedir.  Son olarak antifrizin bir kullanım ömrü vardır. Sanayide ustanız bunu rahatlıkla ölçecek ve donma noktasını belirleyecektir. Eğer eskimiş ise değiştirmeniz yine sizin ve aracınızın faydasına olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top