Yedek Su Deposu (Genleşme Kabı) Ne İşe Yarar?

Halk arasında bilinen adıyla yedek su deposu ama teknik adıyla genleşme kabı görevi nedir? Genleşme kabı ne işe yarar gibi sorulara yanıt arayacağız.

genlesme tanki

Genleşme kabı soğutma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesidir. Teknik adı genleşme kabı olsa da araç sahipleri bunun yedek su tankı olduğunu zannederler. Peki genleşme tankının soğutma sistemi açısından önemi nedir?

Genleşme Kabı Ne İşe Yarar?

Aracınızın motorunda yanmalar meydana geldikten sonra muazzam bir sıcaklık ortaya çıkar. Eğer soğutma sistemi olmasaydı motor kısa süre içerisinde aşırı sıcaklık nedeniyle ölecekti. Ancak burada devreye motor soğutma sistemi girer. Termostat adı verilen bir parça motor içerisindeki su sıcaklığı 90 dereceye ulaştığı zaman açılır ve suyun soğutulmak üzere radyatöre gönderilmesine izin verir. Ancak özellikle yaz aylarında su sıcaklığı kolaylıkla 90 derecenin çıkabilir. Radyatör kapalı bir sistem olduğu gibi suyu basınçlandırır. Basıncı artan suyun kaynama noktası da yükselir. Ancak motorda meydana gelebilecek bir sorun bu su sıcaklığının çok fazla artmasına neden olabilir. Radyatör kapağı ise burada önemli bir rol oynar. Kapak içinde bulunan valf suyun belirli bir basınca gelene kadar kapalı kalmasını sağlayabilir. Ancak basınç değeri artınca soğutma sisteminde patlama olmasına karşılık yukarı doğru açılır. Bu sırada sıkışan su basıncı azaltmak için genleşme kabına gönderilir. İşte genleşme tankı, radyatör içerisindeki basıncı azaltmakta kullanılan bir depodur. Motor sıcakken daha dolu, motor soğuduğunda ise daha boştur. Avrupa üretim arabalarda araçların motor suyu genleşme kabından doldurulurken, Japon menşeili ve eski otomobiller radyatör kapağından doldurulur. Zaten günümüzde artık kapaklı radyatör üretilmemektedir.

Eğer soğutma sisteminde radyatör üzerinde kapak varsa su seviyesini bu kapağı açarak kontrol etmelisiniz. Ancak yoksa genleşme kabından kontrol edebilirsiniz. Genleşme tankının kendisi kadar kapağının da çok önemi vardır. Oluşan aşırı basınç bu kapak yardımıyla dışarı atılır. Eğer kapak arıza yapar ve dışarı basınç göndermezse bildiğimiz plastikten yapılan genleşme tankı patlayabilir. Genleşme kabını motor sıcakken göz ile kontrol edin. Eğer aşırı basın nedeniyle şişme varsa kapak büyük ihtimalle arızalı demektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top