P0001 Arıza Kodu – Yakıt Hacmi Regülatörü Kontrol Devresi Açık Hata Kodu

P0001 arıza kodu OBD-2 donanımı olan araçlar için geçerlidir. Genelde aynı soruna işaret ediyor olsa da bazı marka ve modellerde farklı bir arıza olabilir. Bu sebeple arabanız P0001 hata kodu varsa mutlaka servis kitabına bakın. Bu yazımızda P0001 arıza kodu anlamı nedir? P0001 arıza kodu neden çıkar ve nasıl düzeltilir gibi sorulara yanıt arayacağız. 

p0001 ariza kodu

Bilgisayar teknolojisi geliştikçe otomobillerde bundan nasibi aldılar. Yaklaşık 25 yıl kadar bir süredir üretilen neredeyse her otomobilde çeşitli sensörler ve elektrik devreleri bulunmaktadır. Böylelikle aracın bilgisayarı konumundaki motor kontrol ünitesi (ECU) otomobilin işleyen her parçasını kontrol eder. Yakıt hacmi basınç regülatörü aracın yakıt basıncını ayarlayan bir vana konumundadır. Motora gidecek yakıtın miktarına göre açılıp kapanır. Böylelikle motor her zaman istenilen oranda yakıt ile çalışmış olacaktır. Daha çok dizel motorlu araçlarda olmasına rağmen artık benzinli direkt enjeksiyonlu otomobillerde de yakıt hacmi regülatörü mevcuttur.

P0001 Arıza Kodu Ne Anlama Geliyor : Bu regülatörü kontrol eden ve çalışması için gerekli elektrik enerjisini sağlayan bir devre bulunmaktadır. Bu devreye yakıt hacmi regülatörü kontrol devresi adı verilir. Eğer aracınızı bilgisayara bağladığınızda P0001 hata kodunu veriyorsa yakıt hattında bir yerlerde sıkıntı vardır. Ve devre istenilen çalışma aralığında olmadığı için bu kodu veriyordur. Aracınızı bilgisayara bağladığınızda P0001 Yakıt hacmi regülatörü Kontrol Devresi Açık (Fuel Volume Regulator Control Circuit/Open) hata kodunu alırsanız yakıt dağıtım sırasında bir sorun olduğunu düşünmelisiniz.

P0001 Arıza Kodu Belirtileri

  • Eğer aracınızda P0001 Yakıt Hacmi Regülatörü Kontrol Devresi Açık Hata Kodu varsa şu belirtileri verecektir.
  • Motor arıza lambası yanacaktır.
  • Aracınız limp yani koruma moduna girebilir
  • Büyük ihtimalle yakıt hattında bir sorun olduğu için aracınızı çalıştıramayacaksınız.

P0001 Arıza Kodu Nedenleri

  • Yakıt hacmi regülatörü arızalı olabilir.
  • Regülatör kablolarında ve konektörlerinde bir kopma, kısa devre veya açıklık olabilir.
  • Regülatör solenoidi arızalı olabilir
  • Yakıt hattında diğer arızalar olabilir.

P0001 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Öncelikle yapmanız gereken şey aracınızın teknik servis kitabına bakmanız gerekir. Ardından OBD-2 tarayıcısı yardımıyla bilgisayara bağlanın. P0001 arıza kodlarının yanında başka hangisi varsa öncelikle onları düzeltin. Özellikle yakıt hattı ve pompası ile ilgili arızalara öncelik vermelisiniz. Daha sonra yakıt hacmi regülatörüne gelen elektrik kablolarını gözünüzle inceleyin. Eğer bir kopma, kısa devreye veya açıklık varsa sorunu düzeltin. Koyu yeşil renkte kalıntılar görürseniz korozyon olduğu anlamına gelir. Eğer sorun hala devam ediyorsa yakıt basınç regülatörünü değiştirmeniz gerekebilir. Eğer sorunun kaynağını tespit edemiyorsanız mutlaka bir ustadan yardım almanız gerekmektedir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top