P0737 Motor Hız Çıkış Devresi Arıza Kodu

P0737 OBD-2 kodu olup genel olarak tüm marka ve modellerde aynı soruna işaret etmektedir. Ancak bazı üreticiler bu kodu başka bir hatanın göstergesi olarak programlarlar. Bu sebeple aracınızda P0737 arıza kodu varsa mutlaka aracınızın servis el kitabına bakmalısınız. 

P0737 ariza kodu

Bu kod genelde otomatik şanzımanlı araçlarda görülür. Bunun sebebi şanzıman kontrol modülü (TCM) ile motor kontrol ünitesi (ECU)’nun birlikte çalışmasından dolayı kaynaklanır. ECU motor parçalarını kontrol ettiği gibi TCM’de şanzıman işleyişi hakkında sürekli veri gözetleme işlemi yapar. Ayrıca TCM ve ECU birlikte ortak verileri kullanırlar. Otomatik şanzımanlı araçlarda vitesin ne zaman artırılacağı veya düşürüleceği TCM ve ECU’nun birlikte uyumluyla gerçekleşir. Motor otomobilin ne kadar hızla gittiği şanzıman milinin dönüş hızıyla hesaplanır. Ancak otomobil motorununda krank milinin dönüş devrinin sürekli bilinmesi gerekir. Çünkü bu motorun dakika kaç RPM ile döndüğünü bilmek için önemlidir. Otomatik şanzımanlı araçlar genel 3 bin devirde vites değişimini sağlarlar.

P0737 Arıza Kodu Anlamı : P0737 hata kodu ne anlama geliyor diye soracak olur. Krank mili dönüş hızı ile şanzıman mili dönüş hızını hesaplayıp ECU ve TCM’ye bildiren iki farklı sensör vardır. Eğer motor hız sensörünün verileri şanzıman milinin dönüş hızıyla uyuşmazsa aracınızda P03737 motor hız çıkış devresi (P0737 TCM Engine Speed Output Circuit) verilir.

P0737 Arıza Kodu Belirtileri

 • Vites değişimlerinde sert geçiş
 • Yakıt tüketiminin artması
 • Motor koruma moduna (limp modu) girebilir
 • Hız göstergesi yanlış gösterebilir
 • Aracın gaz tepkimelerinde gecikme olabilir
 • Gaza basınca tekleme meydana gelebilir.

P0737 Arıza Kodu Nedenleri

 • Motor devir sensörü arızası
 • Motor kontrol ünitesi (ECU) arızası
 • Şanzıman kontrol modülü (TCM) arızası
 • Devir sensörü kablolarında bir kopma, kısa devre veya açıklık
 • Sensör konektör ve bağlantı terminallerinde korozyon.

P0737 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Öncelikle aracınızın motorunda bir sorun olmadığını biliyor ancak motor çalışmıyorsa hız sensörünün arızalı olduğundan şüphe edebilirsiniz. Hız sensörü tipik olarak motor bloğu üzerinde monte edilmiş haldedir. Daha sonra aracınızın şanzıman yağını kontrol edin. Eğer uzun süredir değişmediyse ve değiştirildiğinden emin değilseniz yenisi ile değiştirin. Ayrıca şanzıman yağı seviyesinin tamam olduğundan emin olun. Şanzıman yağı rengi siyah ve aşırı koyu ise yanmış demektir ve değiştirilmesi gerecektir. Bir sonraki adım olarak hız sensörünü bulun ve kablolarını güzelce kontrol edin. Sensörü bir WD40 yardımıyla temizleyin çünkü tıkanmış olması P0737 hata kodu verilmesine neden olabilir. Diğer br aşama olarak şanzıman kontrol modülünü inceleyin. Herhangi bir korozyon, hasar veya bir sorun olup olmadığına iyice bakın. Eğer tüm bunları yapmanıza rağmen arıza kodu devam ediyorsa sensörleri değiştirin. Ayrıca ECU ve TCM programlama hatası için kontrol ettirmeniz gerebilir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir